< Powrót
3
czerwca 2024
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Bartosz Bartnicki

Żeglarski Puchar Kaszub rozegrano w Mechelinkach

W Mechelinkach rozegrano drugie regaty z cyklu X Żeglarskiego Pucharu Kaszub. W regatach wzięło udział ponad 80 młodych żeglarzy.

– Regaty odbyły się przy dobrej, słonecznej pogodzie – mówi trener i wiceprezes Stowarzyszenia Port Mechelinki Bartosz Bartnicki. – Pierwszy dzień to mały wiatr do 10 węzłów, ale drugi to już porywy do 19 węzłów, fala i prawdziwe morskie ściganie. Warunki były wymagające w szczególności dla najmłodszych optymiściarzy z grupy C – dodaje Bartnicki.

Każdego dnia, po zejściu z wody, na zawodników czekał ciepły posiłek i słodkości przygotowane przez członków klubu Stowarzyszenie Port Mechelinki.

– Udało rozegrać się wszystkie 7 zaplanowanych wyścigów, a na zakończeniu regat, najlepsi zawodnicy otrzymali medale oraz nagrody rzeczowe – mówi Bartnicki.

W klasie Cadet wygrali Michał Pawela i Antoni Ciemny z UKS Lamelka Kartuzy przed swoimi klubowymi koleżankami Karoliną Pobłocką i Mileną Reglińską. W klasie Korsar najlepsi okazali się Grzegorz Kowalczyk i Piotr Kamiński z CHKŻ Chojnice oraz Bogdanem Knitterem i Anną Baran z Korsarskiej Floty Północ i ich klubowymi kolegami, czyli Michałem Dominiakiem i Tomaszem Wysockim.

W klasie Open wygrała załoga w składzie: Anna Łyczko, Maciej Bicki i Jakub Klasa z ŻUKS Stężyca oraz Mikołaj Szymański, Jan Piwoński i Ignacy Wójtowicz (Damroka MMorska Gdynia). W klasie Optimist triumfowała Joanna Kaczmarska z Portu Mechelinki, przed Lucjanem Wongiem z MKŻ Arka Gdynia i Tatianą Hrycyną z UKS Navigo Sopot.

W X Żeglarskim Pucharze Kaszub młodzi żeglarze mają już za sobą regaty w Kolbudach, które rozegrano 25 i 26 maja 2024 roku i właśnie w Mechelinkach. Kolejne planowane są w Chmielnie (13-14 lipca), Wdzydzach (10-11 sierpnia) i Złotej Górze (21-22 września i 5-6 października).

W Żeglarskim Pucharze Kaszub dzieci ścigają się na łodziach klasy Optimist w dwóch grupach. W grupie D startują debiutanci, którzy mają łatwiejsza trasę do pokonania i prostsze zadania do wykonania na wodzie. Debiutanci to żeglarze, którzy zaczynają swoją przygodę w szkółkach żeglarskich i jest to ich pierwszy sezon zmagań sportowych. W grupie C to dzieci, które potrafią już sprawnie żeglować na trasie regatowej. Dodatkowo w Żeglarskim Pucharze Kaszub młodzi żeglarze ścigają się na łodziach klasy Cadet. Tutaj startują zawodnicy, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w tej klasie, współzawodnicząc z doświadczonymi juniorami młodszymi ścigającymi się w Pucharze Polski. W tę rywalizację zaangażowane są kluby których załogi zdobywają corocznie punkty do Systemu Sportu Młodzieżowego dla województwa pomorskiego.

Żeglarski Puchar Kaszub jest realizowany ze wsparciem Pomorskiej Federacji Sportu i środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Koordynatorem zmagań jest Pomorski Związek Żeglarski.

Wyniki regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ