< Powrót
13
sierpnia 2018
Tekst:
Ryszard Winnicki
Zdjęcie:
Grzegorz Świtała
Puchar Wójta Gminy Kościerzyna

Żeglarski Puchar Kaszub: Udany debiut Pucharu Wójta Gminy Kościerzyna

VIII Regaty o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna to organizowana przez UKS Wodniacy Garczyn i gminę Kościerzyna cykliczna impreza, której celem jest propagowanie żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży. W dniach 11-12 sierpnia regaty otrzymały zupełnie nową formułę.

Po raz pierwszy Puchar Wójta został rozegrany na jeziorach wdzydzkich, w ramach IV Żeglarskiego Pucharu Kaszub.  Na starcie stanęły 94 jachty i 142 żeglarzy z czternastu klubów z Pomorza i ŻUKS Poznań . Regaty otworzył Grzegorz Piechowski, wójt gminy Kościerzyna oraz sędzia główny zawodów Roman Chyła.

Pogoda dopisała, pierwszego dnia było wietrznie, drugiego jeszcze bardziej. Klasa Optimist 0 ścigała się na jeziorze Jelenie, zwyciężył Mikołaj Łoboda z OPTI CWM Gdynia. Pozostałe klasy rywalizowały na jeziorze Gołuń, a wyścigi można było podziwiać z wieży widokowej we Wdzydzach.

Zwyciężyli:
– w klasie OPP UKS  Hanna Duda z Klubu Port Mechelinki
– w klasie Cadet  Bartłomiej Szlija i Oskar Plichta z UKŻ Lamelka Kartuzy
– w klasie OpenBiC Michał Pytel z UKS Kotwica
– w klasie Omega  sternik Grzegorz Musielak z załogą z JK Portowiec
– w klasie Open sternik Arkadiusz Sendlewski z załogą z KKS Kartuzy

Organizatorzy uhonorowali też statuetką najmłodszego uczestnika, czyli Jana Pierzchalskiego z klubu Port Mechelinki

Dyplomy i puchary wręczali uczestnikom i zwycięzcom, członek zarządu województwa pomorskiego Ryszard Świlski, wicewójt gminy Kościerzyna Grzegorz Świtała oraz komandor regat Krzysztof Małek z UKS Wodniacy Garczyn.

Regaty odbyły się w Centrum Usług Turystycznych we Wdzydzach. Wszyscy chętni mogli uczestniczyć w rejsie elektrycznym  statkiem wycieczkowym „Stolem II”, ufundowanym przez jego armatora Grzegorza Turzyńskiego.  Dyrekcja Skansenu we Wdzydzach ufundowała młodym żeglarzom bilety wstępu do najstarszego muzeum na świeżym powietrzu w Polsce.

W dobre przyjęcie wszystkich żeglarzy na terenie Wdzydz zaangażowali się: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, gmina Kościerzyna, Lubiana Hurt, PSP w Kościerzynie, NZOZ Przychodnia, wolontariusze z WOPR Słupsk, Sołtys Wdzydz, Hotel Niedźwiadek.

Żeglarski Puchar Kaszub objęty jest honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. IV Żeglarski Puchar Kaszub organizowany jest przy wsparciu Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Ostanie regaty cyklu odbędą się 22 i 23 września. Żeglarze zmierzą się w Mistrzostwach Kartuz na terenie CSWiPR Złota Góra. Podsumowanie Żeglarskiego Pucharu Kaszub i wręczenie nagród zwycięzcom cyklu odbędzie się 13 października w Kosakowie.

Wyniki:
Grupa 0
UKS
Open

Klasyfikacja generalna

PODZIEL SIĘ OPINIĄ