< Powrót
26
maja 2019
Tekst:
Kasper Orkisz
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Zakończenie Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta 2019.

Żeglarski Puchar Trójmiasta 2019 za nami

Żeglarski Puchar Trójmiasta 2019 w rękach “Neoprofilu”! Puchar Portu Gdańsk dla “Selma Racing”! Trzy dni wspaniałej żeglarskiej przygody w Gdańsku, Gdyni i Sopocie za nami.

Weekend 25-26 maja na wodach Zatoki Gdańskiej zapewnił wyśmienite warunki do ścigania. W piątek słońce sprzyjało zgłoszeniom i odwiedzeniu Wyspy Spichrzów i Mariny Gdańsk, gdzie było zlokalizowane biuro regat.

Sobota wiatr ok. 15 węzłów z zachodu pozwolił rozegrać trzy zaplanowane wyścigi. Pierwszy z nich – wyścig o Puchar Portu Gdańsk zwyciężyła załoga “Selma Racing” z Arturem Skrzyszowskim za sterem. Sobota była też świetną okazją dla kibiców na lądzie, gdyż trzeci wyścig biegł wzdłuż całego Trójmiasta – startując z Gdańska, przez zlokalizowaną przy molo w Sopocie boję rozprowadzającą po metę w Gdyni. To była  wyjątkowa okazja do zobaczenia w akcji największych i najszybszych jachtów w tej części Morza Bałtyckiego.

W niedzielę wiatr był jeszcze mocniejszy i dla załóg był to prawdziwy sprawdzian czy są już w pełni przygotowani do sezonu.

Żeglarzom bardziej potrzebny jest wiatr niż słońce, więc mogę powiedzieć, że warunki do regat były idealne. – mówi Tomasz Sawukinas sędzia główny regat. – Cieszy mnie, że uczestnicy Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta żeglowali odpowiedzialnie i widać było z każdym wyścigiem coraz większe zgranie załóg, i coraz pewniejsze manewry.

Klasa ORC została decyzją sędziów podzielona na dwie grupy ORC1 i ORC2. W ORC 1, wszystkie wyścigi wygrał Piotr Adamowicz na jachcie “Neoprofil” i tym samym został zwycięzcą nagrody specjalnej puchar Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta. W ORC2 wygrała załoga Łukasza Trzcińskiego na jachcie “PGO Good Speed”.

Najrówniejsza rywalizacja miała jednak miejsce w klasie OPEN, gdzie zarówno w grupie do 9 metrów jak i powyżej 11 metrów, aż trzy różne jednostki były w stanie wygrać wyścig! Bardzo równa okazała się rywalizacja jachtów “Scamp”, “Selma Racing” i “Globe”. Sytuacja gdy w wyścigu czwartym wpłynęli na metę w ciągu zaledwie kilkunastu sekund na długo pozostanie w pamięci kibiców.

– To wspaniale widzieć tyle załóg na wodzie i z roku na rok coraz większą ich profesjonalizację. Obserwujemy coraz większe i szybsze jednostki, co sprzyja atrakcyjności żeglarstwa. Kto raz  miał okazję pożeglować na pokładzie prawdziwej regatowej maszyny na pewno będzie chciał to zrobić ponownie – przekonuje Kasper Orkisz z Premium Yachting, współorganizator regat.

Pełne wyniki.

Zdjęcia z wody.

Zdjęcia z rozdania nagród.

Żeglarski Puchar Trójmiasta to trzydniowe regaty na wodach Zatoki Gdańskiej. Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski oraz Premium Yachting. Gospodarzami: miasta Gdańsk, Gdynia i Sopot, a patronem honorowym Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Partnerami Głównymi regat są: Port Gdańsk, Granaria Development, BMW Bawaria Motors Gdańsk.

Szczegółowe informacje: www.zeglarskipuchartrojmiasta.pl oraz facebook.com/ZeglarskiPucharTrojmiasta

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ