< Powrót
17
maja 2023
Tekst:
mat. pras. Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta
Zdjęcie:
mat. pras. Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta

Żeglarski Puchar Trójmiasta: podsumowanie

Zacięta rywalizacja niemal pięćdziesięciu załóg, piękna, słoneczna pogoda i słaby wiatr, który przez cały miniony weekend 12-14 maja rozdawał karty w pobliżu sopockiego molo. Pod tym znakiem upłynęła dziesiąta, jubileuszowa edycja Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta. 

Na wodach Zatoki Gdańskiej pomiędzy Gdańskiem, Sopotem i Gdynią zmierzyli się żeglarze w klasach KWR, ORC oraz OPEN, natomiast jachty klasy RS21 ścigały się na oczach widzów, tuż przy plaży w Sopocie.

Żeglarski Puchar Trójmiasta to wydarzenie, które rokrocznie otwiera sezon regatowy na wodach Zatoki Gdańskiej. Jedna z najbardziej popularnych imprez żeglarskich polskiego wybrzeża, która zapoczątkowana została przez mistrza olimpijskiego Mateusza Kusznierewicza, miała w tym roku szczególny charakter, już po raz 10-ty gromadząc na linii startu zarówno doświadczonych żeglarzy, jak i amatorów.

– Jubileuszowa edycja Żeglarskiego Puchar Trójmiasta za nami! Jak zawsze byliśmy świadkami świetnej zabawy i zaciętej rywalizacji na wodzie, a także wymiany doświadczeń i integracji żeglarzy różnych pokoleń na lądzie. Sopot, który był w tym roku epicentrum wydarzeń, znakomicie spisał się jako gospodarz łączących Gdańsk, Gdynię i Sopot regat. Warunki wiatrowe sprawiły natomiast, że na liście wyników nie zabrakło przetasowań i niespodzianek! Drugi weekend maja już po raz dziesiąty należał w Zatoce Gdańskiej do uczestników Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, a my bardzo cieszymy się, że mogliśmy ponownie być organizatorem tych znanych i lubianych w środowisku żeglarskim regat – podsumował Filip Wójcikiewicz, komandor Yacht Clubu Sopot.

Jakie były rozstrzygnięcia Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta 2023?

W klasie ORC A zwyciężyła “Selma Academy – Barakam” Artura Skrzyszowskiego, przed “Hadarem” Jerzego Brezdenia oraz “Konsalem” Ryszarda Drzymalskiego. Do zdobywców pierwszego miejsca trafiła także nagroda specjalna ufundowana przez sponsora regat – firmę STBU, która przekazała voucher w wysokości 2500 zł do wydania na zakupy związane z bezpieczeństwem żeglugi w sklepie SEA Light.

W grupie OPEN powyżej 11 m pierwsze miejsce trafiło do “Globe” Zbigniewa Gutowskiego, na drugiej lokacie uplasował się “Oiler.pl” Tomasza Kosobuckiego, a trzecie miejsce zajął “Dancing Queen” Jerzego Matuszaka.

Rozstrzygnięcia w klasie ORC B pozwoliły na zwycięstwo załogi “Neoprofil” Piotra Adamowicza, tuż przed “Mirabelle” Roberta Napiórkowskiego oraz “Double Scotch” Roberta Wilkowskiego.

W grupie OPEN do 11 m wygrał jacht “A’polonia” Witolda Jankowskiego, drugą lokatę zajął “Kleib” Radosława Cierpiał, a trzecie miejsce zdobył “Fujimo 4” Stanisława Lenkiewicza.

W rozegranym w ramach Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, Polish RS21 Cup zwycięstwo należało do załogi Nowy Sztynort Wiktora Plitko, drugie miejsce zdobyło Polsporty.pl Sailing dowodzone przez Jacka Puchniarza, a trzecia pozycja trafiła do Fundacji Baltiq Sport Tytusa Butowskiego.

Decyzją Filipa Wójcikiewicza, Puchar Komandora Yacht Clubu Sopot trafił do załogi “Oiler.pl”. Główna nagroda – Żeglarski Puchar Trójmiasta, to puchar przechodni dla zwycięzcy największej liczby wyścigów. W tym roku przyznany został załodze “Neoprofil” kapitana Piotra Adamowicza, do której, za sprawą partnera regat – firmy Garmin, trafił także nowoczesny zegarek Quatix 7.

Nagrody zdobyte przez zwycięzców wszystkich klas rywalizujących w miniony weekend na wodach Zatoki Gdańskiej ufundowały firmy Diverse i Oclean, a wśród nagród dla zdobywców pierwszych miejsc znalazły się zegarki od Garmin.

Tegoroczną edycję Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, której organizatorem był Yacht Club Sopot, wspierali: Range Rover – sponsor strategiczny, Diety od Brokuła – sponsor główny oraz sponsorzy: Diverse, STBU, Pan Drwal oraz FSG.

Partnerami wydarzenia zostali: Miasto Sopot – obchodzące w tym roku jubileusz 200-lecia założenia kurortu, Sopot Marina, Garmin, SpeedGames, Oclean, Premium Yachting, Sanhaus Apartments, RS 21, SEA Light, Mint Marine, RedBull oraz Do Brzegu Bistro&Bar.

Patronatem Honorowym wydarzenie objęli Prezydent Miasta Sopot Jacek Karnowski oraz Pomorski Związek Żeglarski. Wśród partnerów medialnych znaleźli się między innymi: trójmiasto.pl, Przepis na Sopot oraz Magazyn Trójmiejski Prestiż.

Żeglarski Puchar Trójmiasta 2023 przeszedł już do historii. Impreza, która na stałe wpisała się do regatowego kalendarza, tradycyjnie odbędzie się w przyszłym roku w drugi weekend maja.

Pełne wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ