< Powrót
4
maja 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Fb/Szkółka Żeglarska Błotnik
Żeglarskiego Pucharu Żuław
Pierwsze regaty Żeglarskiego Pucharu Żuław odbędą się na akwenie przy Marinie Błotnik.

Żeglarski Puchar Żuław – przed nami pierwsza edycja

W Błotniku, Sobieszewie, Suchaczu i Tolkmicku odbędą się regaty w ramach I Żeglarskiego Pucharu Żuław. Wydarzenie jest nową inicjatywą Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Pierwsze wyścigi już w weekend 6-7 maja.

Na mapie północnej Polski pojawił się nowy cykl regat, skierowany przede wszystkim do najmłodszych żeglarzy, którzy dopiero zaczynają zmagania w klasie Optimist D i C. Żeglarski Puchar Żuław ma pozwolić im na sprawdzenie swoich umiejętności.

– Żeglarski Puchar Żuław powstał w konsekwencji sukcesu Żeglarskiego Pucharu Kaszub, dzięki któremu od dziewięciu lat rośnie popularność sportu żeglarskiego w mniejszych miejscowościach – tłumaczy Filip Lipski, trener-koordynator Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – W tym roku zaproponowaliśmy klubom z Żuław organizację podobnego cyklu, który obejmowałby ośrodki z województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Do współpracy zaprosiliśmy doświadczonego trenera Krzysztofa Kociędę, który podjął się koordynacji cyklu regat.

W inauguracyjnej edycji w Żeglarskim Pucharze Żuław zaplanowano cztery wydarzenia. Jako pierwszy w weekend 6-7 maja odbędzie się w Marinie Błotnik Puchar Wójta Gminy Cedry Wielkie. Następnie w dniach 10-11 czerwca w Marinie Sobieszewo zaplanowane są Regaty o trójząb Neptuna, a w dniach 22-23 lipca Puchar Jachtklubu Elbląg w Marinie Suchacz. Ostatnią imprezą ŻPŻ będzie Puchar UKS Tolkmicko w Porcie Tolkmicko.

Zmagania odbędą się w klasach Optimist C i D, Mariner oraz, w części imprez, również ILCA 4 i Laser Pico.

– Regaty skierowane są głównie do początkujących dzieci z grupy D klasy Optimist i nieco starszych z grupy C – dodaje trener Krzysztof Kocięda. – Chcemy zaktywizować również rodziców, żeby zeszli na wodę i popływali na Marinerach. Zależy nam na tym, żeby regaty Żeglarskiego Pucharu Żuław były piknikiem nie tylko dla dzieci, ale też rodziców. Mam nadzieję, że nam się to uda.

Pierwsze regaty odbędą się już w najbliższy weekend 6-7 maja. Jak szacują organizatorzy, w zmaganiach o Puchar Wójta Gminy Cedry Wielkie weźmie udział około 50 młodych żeglarzy.

Organizatorami regat wchodzących w skład Żeglarskiego Pucharu Żuław są Gdański Klub Morski, Gdański Klub Żeglarski, gmina Cedry Wielkie, Jachtklub Elbląg, Marina Suchacz, miasto i gmina Tolkmicko, UKS Tolkmicko oraz Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu. Koordynatorem cyklu jest Pomorski Związek Żeglarski. Regaty przeprowadzane na terenie województwa pomorskiego będą dofinansowane przez Pomorską Federację Sportu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Kalendarz Żeglarskiego Pucharu Żuław

Regulamin Żeglarskiego Pucharu Żuław

Zawiadomienie o regatach Puchar Wójta Gminy Cedry Wielkie

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ