< Powrót
17
lipca 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Bractwa Wybrzeża
Polonusi

Żeglarski Zlot 100-lecia Niepodległości coraz bliżej

Już za nieco ponad miesiąc polonijni żeglarze z całego świata spotkają się w Gdyni podczas Żeglarskiego Zlotu 100-lecia Niepodległości, żeby wspólnie obchodzić rocznicę odrodzenia Polski.

Znamy więcej szczegółów dotyczących zlotu, który rozpocznie się w piątek, 31 sierpnia. Uroczyste otwarcie odbędzie się o godzinie 9, prawdopodobnie na pokładzie „Daru Pomorza”. Następnie uczestnicy udadzą się do gdyńskiego Infoboxu, gdzie prezentowana będzie wystawa Marka Słodownika o przedwojennej historii polskiego żeglarstwa.

W sobotę, 1 września o świecie, żeglarze wezmą udział w uroczystych obchodach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Po ich zakończeniu odbędą się – w zależności od liczby uczestników – regaty lub parada z Sopotu do Gdyni.

Niedziela, 2 września będzie dla mieszkańców i turystów okazją do obejrzenia wszystkich jednostek zacumowanych przy falochronie wschodnim gdyńskiej mariny. Jachty będą dostępne od godziny 10.30 do 12.30. Z kolei o 18, w kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Gdyni, przy ulicy Świętojańskiej, odprawiona zostanie Żeglarska Msza Święta.

Następny dzień uczestnicy Żeglarskiego Zlotu 100-lecia Niepodległości spędzą w Pucku, gdzie złożą kwiaty pod pomnikami gen. Józefa Hallera i Kapra Polskiego, oraz zwiedzą miasto. We wtorek, 4 września, ponownie w Gdyni, impreza zostanie uroczyście zakończona.

Udział w zlocie zadeklarowało kilkudziesięciu polonijnych żeglarzy. Organizatorzy – Bractwo Wybrzeża – Mesa Kaprów Polskich – zapraszają do włączenia się do imprezy również polskich wodniaków. Zgłoszenia należy przekazywać na adres e-mailowy: j_knabe@mail.com.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ