Na lądzie

Żeglarskie Boże Ciało w Charzykowach

Budowa oryginalnych ołtarzy na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest jedną z ciekawszych polskich tradycji. Kultywuje się ją również w Charzykowach, gdzie za jeden z nich odpowiadają …

Żeglarskie Boże Ciało w CharzykowachBoze Cialo Charzykowy 2010 ChKZ
Galeria zdjęć (1) — zobacz wszystkie

Budowa oryginalnych ołtarzy na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest jedną z ciekawszych polskich tradycji. Kultywuje się ją również w Charzykowach, gdzie za jeden z nich odpowiadają żeglarze.

Charzykowscy żeglarze i rybacy włączyli się w organizację procesji eucharystycznej na Boże Ciało w latach 70., odpowiadając za budowę i wystrój jednego z czterech ołtarzy polowych. Obecnie tę tradycję kultywuje Chojnicki Klub Żeglarski, którego członkowie kilkanaście lat temu wpadli na pomysł, żeby ołtarz postawić nie na lądzie, ale na pomoście w charzykowskiej marinie.

Reklama · Na lądzieTwoja reklama tutajReklama i współpraca

– Jak rozpocząłem posługę w Charzykowach w 1999 roku, zaczęliśmy myśleć z żeglarzami, jak ożywić tradycje żeglarskie – mówi ks. Henryk Borkowski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej i honorowy członek ChKŻ. – Najpierw padł pomysł organizacji regat odpustowych, a potem żeglarze zaproponowali, żeby drugi ołtarz podczas procesji Bożego Ciała powstał na pomoście ChKŻ.

W jego wystroju obecne są akcenty żeglarskie – na krzyżu wypisane są słowa św. Jana Pawła II o wypłynięciu na głębię, a nad nim zawieszone jest koło ratunkowe. Żeglarze dbają też, żeby otoczenie ołtarza było odpowiednio przygotowane.

– Po bokach pomostu cumujemy jachty, które tworzą szpaler – najpierw Optimisty, a potem duże jednostki – mówi Krzysztof Pestka, komandor ChKŻ. – Wystawiamy także wartę honorową, zazwyczaj jest to sześć osób, ale czasami – kiedy nie ma regat – wartę pełnią również młodzi żeglarze.

← Wróć do portalu

Czytaj również

Więcej artykułów
Zamojski & Wielczyk 470Sport i regaty11 lipca 202617:58Legendarna klasa Star i młode talenty 470 przejmują GdynięRedakcja · 5 min czytaniaMorze Bałtyckie, SopotTurystyka11 lipca 202614:16Wlew atlantycki zasilił Bałtyk, ale sinice mogą i tak zakwitnąćRedakcja · 4 min czytaniaSzczecinTurystyka11 lipca 202608:30Szczecin od strony wody: rejsy, kajaki i sierpniowe ŻagleRedakcja · 3 min czytaniawlzi 2026 runda 1 dzieni 1 aparat 25042026 91Sport i regaty10 lipca 202621:25Centralna Liga Żeglarska rusza! Inauguracja 10-12 lipca w Nowym DuninowieRedakcja · 3 min czytaniaBłękitna Flaga w SzczecinieBiznes10 lipca 202617:30North East Marina z Błękitną Flagą, pierwsza taka marina w SzczecinieOskar Wojciechowski · 2 min czytaniaWorld Championship 2026Nasz patronatSport i regaty10 lipca 202613:37Sztormowy start Mistrzostw Świata klasy Europa na Zatoce GdańskiejRedakcja · 3 min czytaniafot. Gwidon Libera - PLZ 1LR2 D1Sport i regaty8 lipca 202618:27GQ Racing nie do zatrzymania – zwycięstwo w 2 rundzie 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej w PuckuRedakcja · 4 min czytaniaILCA25 fot. Centrum ŻeglarskieSport i regaty8 lipca 202615:47Klasa Laser po raz drugi w SzczecinieOskar Wojciechowski · 1 min czytaniafot. Regatta SEA CUP - Gwidon LiberaNasz patronatSport i regaty7 lipca 202616:01Regatta SEA CUP | Biznes pod żaglami w największym formacieRedakcja · 3 min czytaniaButowski_Głogowski_49er_fot_Bartosz_ModelskiSport i regaty7 lipca 202612:28Polacy powalczą o medale Mistrzostw Europy w olimpijskich skiffachRedakcja · 3 min czytaniafot. Kuba MarjanskiSport i regaty7 lipca 202607:15Baltic Solo Challenge rusza już jutro!Oskar Wojciechowski · 3 min czytaniafot. WLŻ 2026 runda 3 dzień 1Sport i regaty6 lipca 202613:34Kończymy sezon 2026 Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej! Poznaliśmy załogi, które powalczą o awans do 1 LigiOskar Wojciechowski · 2 min czytania