< Powrót
11
stycznia 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
NMM
ferie

Żeglarskie i morskie pomysły na ferie zimowe

Zajęcia żeglarskie na „Generale Zaruskim”, nauka węzłów marynarskich i zwiedzanie zakamarków „Daru Pomorza” – to tylko niektóre atrakcje przygotowane na rozpoczynające się 16 stycznia ferie zimowe.

W najbliższy poniedziałek rozpoczynają się w Polsce ferie zimowe. W pierwszym terminie – od 16 do 29 stycznia – odpoczywać będą dzieci i młodzież m.in. z województwa pomorskiego. Sprawdziliśmy, jakie morskie i żeglarskie atrakcje na nie czekają.

Żeglarską ofertę dla młodzieży w wieku od 13 do 18 lat przygotowała załoga oficerska gdańskiego żaglowca „Generał Zaruski” we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim. Podczas dwóch turnusów (16-20.01. oraz 23-27.01) młodzi ludzie będą mogli poznać piękno żeglarstwa. Zajęcia będą okazją m.in. do zgłębienia historii i budowy żaglowca, nauczenia się o podstaw nawigacji i meteorologii oraz poznania podstawowych zasad bezpiecznego żeglowania. Szczegółowe informacje.

ferieJak co roku bogatą ofertę przygotowało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. W Spichlerzach na Ołowiance, na wystawie „Truso. Legenda Bałtyku”, odbędą się zajęcia przybliżające życie i zwyczaje wikingów. Po drugiej stronie Motławy, w Ośrodku Kultury Morskiej, na warsztatach „Zimowy eko-rejs” uczestnicy będą wykonywać statki z materiałów powszechnie uważanych za śmieci. Z kolei w Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie na zwiedzających czekają zajęcia dotyczące oceanicznych podróży jachtów „Opty” i „Dal”. Będzie to też okazja m.in. do zapoznania się ze specjalistycznym sprzętem ratunkowym – kombinezonem, tratwą i kamizelkami.

Z kolei na statku-muzeum „Dar Pomorza” zorganizowane zostaną żeglarskie spacery, podczas których będzie można zobaczyć również niedostępne na co dzień miejsca na żaglowcu. Uczestnicy zwiedzą m.in. maszynownię, żagielkoję, salon komendanta, szpital pokładowy, kabinę nawigacyjną oraz studenckie umywalnie. Szczegółowe informacje o ofercie Narodowego Muzeum Morskiego.

ferieTematyce morskiej poświęcona została też oferta Muzeum Gdańska. W ramach zwiedzania kreatywnego, w Dworze Artusa odbędą się spotkania „W świecie morskich rozbójników”, które poświęcone są morskiemu dziedzictwu Gdańska. Jak podkreśla placówka, uczestnicy poprzez postacie kaprów i morskich awanturników łagodnie wejdą w tematykę roli morza i znaczenia nadmorskiego położenia miasta. Szczegółowe informacje.

Warsztaty, zajęcia edukacyjne i oprowadzania przygotowali również pracownicy Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Od najbliższego poniedziałku przez dwa tygodnie będzie można m.in. nauczyć się węzłów marynarskich i kodu sygnałowego, poznać florę i faunę Bałtyku oraz dowiedzieć się więcej o tradycjach i zwyczajach marynarskich. Szczegółowe informacje.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ