< Powrót
25
stycznia 2024
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Żeglarskie i morskie sposoby na udane ferie

Zimowe ferie na Pomorzu zaczynają się 29 stycznia i potrwają do 11 lutego 2024. Ten czas można dobrze spędzić także w muzeach morskich. Jest w czym wybierać.

Bogatą ofertę na dzieci i młodzieży ma tradycyjnie Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Placówka zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia, które zostały podzielone tematycznie, stąd każdy może łatwiej wybrać coś dla siebie.

I tak we wtorki w Ośrodku Kultury Morskiej będzie można wziąć udział w zajęciach „Zamki z piasku”. W czwartki w Spichlerzach na Ołowiance będzie można wejść na „Marynarski szlak”, a także dowiedzieć się „Co z tą wodą”. W piątki muzeum zaprasza na „Podróż do wnętrza Bałtyku” oraz warsztaty modelarskie „Budujemy statki”.

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza także do Gdyni na rodzinne spacery po najpiękniejszym polskim żaglowcu. Będzie to specjalne zwiedzanie z przewodnikiem najciekawszych pomieszczeń „Daru Pomorza”, podczas którego wszyscy chętni dowiedzą się m.in. o wyjątkowych pasażerach pływających kiedyś na żaglowcu, czyli… zwierzętach.

Narodowe Muzeum Morskie ma także oddziały w innych pomorskich miastach, choćby takich jak Tczew, gdzie w Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków podczas ferii zimowych będzie można „Pomalować na szkle” i dowiedzieć się do czego służył holownik, lodołamacz czy pogłębiarka.

Feryjną ofertę dla młodych ludzi ma także Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, gdzie przewodnik – w sposób przystępny, prosty i ciekawy, zrozumiały dla małych i dużych – opowie o najciekawszych zabytkach i wydarzeniach związanych z rybołówstwem i szkutnictwem nad Zalewem Wiślanym.

Szczegółowa oferta Narodowego Muzeum Morskiego

W czasie ferii dużo do zaproponowania ma także Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Od poniedziałku do piątku będą się tam odbywać warsztaty i zajęcia edukacyjne o stałej porze. Dzieci będą mogły m.in. poczuć się jak marynarz na statku, poznać podwodny świat, zobaczyć czym jest latarnia morska i jak wiele ich jest na polskim wybrzeżu, będzie można nauczyć się wiązania węzłów marynarskich i kodu sygnałowego, a także poznać tradycje i zwyczaje morskie.

Szczegółowa oferta Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Młodzież w wieku 13-18 lat może wziąć także udział w zajęciach organizowanych przez załogę gdańskiego żaglowca „Generał Zaruski”, przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Każdy z turnusów oferuje cykl edukacyjny z różnorodnym, odpowiednio opracowanym programem na każdy dzień. Decyduje kolejność zgłoszeń.

W programie, między innymi, zapoznanie z żaglowcem „Generał Zaruski” – historia, budowa, eksploatacja, podstawy nawigacji – praca z mapą tradycyjną i elektroniczną, nanoszenie pozycji geograficznej, wyznaczanie kursu, planowanie trasy rejsu, ABC meteorologii i budowa jachtu.

Szczegółowa oferta

Co myślisz o tym artykule?
+1
6
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ