< Powrót
8
marca 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Kolosy.pl
Śpiący uczestnik wyprawy jachtem „Toroa” po wschodnim Spitsbergenie.

Żeglarskie Kolosy

W piątek 10 marca w Gdyni rozpoczną się 19. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów – Kolosy 2017. Podczas imprezy żeglarze arktyczni, Joëlle i Janusz Kurbielowie, uhonorowani zostaną Super Kolosem 2016.

Atrakcje dla miłośników białych żagli rozpoczną się w piątek 10 marca w Fotoplastykonie w Sali Audytoryjnej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. O godzinie 20.50 Wojciech Głodek, Mateusz Koldun i Michał Szagżdowicz przybliżą ubiegłoroczną wyprawę badawczą „Oceanii”, żaglowca Polskiej Akademii Nauk, po wodach Arktyki. Następnego dnia w tym samym miejscu, o godzinie 14.20, Piotr Horzela opowie o swoim pobycie na Antarktydzie i rejsie po wodach Oceanu Południowego na jachcie „Katharsis II”.

Główny blok poświęcony żeglarstwu odbędzie się w sobotę 11 marca w Dużej Sali w Gdynia Arenie, w godzinach 10-12.50. Rozpocznie się od opowieści Jana Dobrogowskiego i Izabeli Poliszuk o rejsie po wodach wschodniego Spitzbergenu na jachcie „Toroa”. Następną prelekcję wygłosi Maciej Sodkiewicz i Ewa Banaszek, którzy przybliżą ubiegłoroczną wyprawę jachtem „Barlovento II” na Alaskę. O żeglowaniu nie tylko po wodach Hornu, ale całym archipelagu Ziemi Ognistej opowiedzą z kolei Monika Witkowska i Marius Albu.

Ostatnie dwa referaty w tym bloku poświęcone zostaną wyprawom dookoła świata. Najpierw Michał Palczyński będzie wspominał swój trzyletni rejs, podczas którego dwukrotnie opłynął przylądek Horn i w sumie pokonał 55 555 Mm. Żeglarski panel zakończy Szymon Kuczyński, tegoroczny laureat Nagrody Honorowej Rejs Roku – Srebrny Sekstant, który przybliży swoją samotną wokółziemską wyprawę jachtem „Atlantic Puffin”.

W niedzielę 12 marca w Sali Seminaryjnej Gdynia Areny o godzinie 11 Henryk Widera udowodni, że emerytura jest świetnym okresem na żeglarskie podróże, również jak ma się 87 lat.

Najważniejszym momentem 19. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów będzie uroczystość wręczenia Super Kolosa za całokształt dokonań na Dużej Sali w Gdynia Arenie. W tym roku nagroda przyznana została małżeństwu Joëlle i Januszowi  Kurbielom – żeglarzom, którzy ponad 40 lat pływali po wodach arktycznych w wielokrotnie nagradzanych rejsach wyczynowych i badawczych. Przyznanie wyróżnienia zmarłemu 22 sierpnia 2016 roku podróżnikowi jest wyjątkową sytuacją w historii Kolosów, które dotąd trafiały tylko do osób żyjących. Nagrodę około godziny 15 odbierze Joëlle Kurbiel.

Program imprezy

Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, powszechnie nazywane Kolosami, to największa podróżnicza impreza w Europie. W 2017 roku odbędzie się po raz 19., a wystąpi na niej kilkudziesięciu prelegentów, m.in. himalaista Adam Bielecki, płetwonurek Krzysztof Starnawski i podróżnik Marek Kamiński. Oprócz nich na uczestników czekają warsztaty, premiery książek i wystawy. Podczas imprezy wręczone zostaną również nagrody, w tym Kolosy, przyznawane za dokonania eksploracyjne.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ