< Powrót
7
listopada 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Niepodległości
Żeglarze podczas parady w Gdyni w 2022 roku.

Żeglarskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Parada w Gdyni, rejsy po Bałtyku i Wiśle oraz uroczyste zakończenie sezonu przez Yacht Klub Polski Gdynia – żeglarze hucznie będą obchodzić w sobotę 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości.

Tradycją jest, że 11 listopada w całej Polsce odbywać się będą żeglarskie imprezy przypominające o rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku nie będzie inaczej.

W Gdyni 11 listopada odbędą się 105. Gdyńskie Urodziny Niepodległej, których najważniejszym elementem będzie uroczysta parada ulicami miasta. Od 2014 roku w wydarzeniu biorą udział kluby i organizacje skupione w Pomorskim Związku Żeglarskim. Podobnie jak w ubiegłym roku parada rozpocznie się o godzinie 12 na al. Piłsudskiego, niedaleko gmachu Urzędu Miasta. Jej trasa będzie biegła ul. Świętojańską i skwerem Kościuszki do Pomnika Polski Morskiej. PoZŻ zaprasza kluby i żeglarzy chcących wziąć udział w paradzie na godzinę 11 na al. Piłsudskiego. Szczegółowe informacje.

To niejedyna żeglarska atrakcja tego dnia w Gdyni. Około godziny 14 do basenu Prezydenta wpłynąć ma „Dar Młodzieży”, wracający z pięciomiesięcznego rejsu. Żaglowiec wejść ma do portu południowym wejściem, będzie można go więc łatwo oglądać m.in. z mola Południowego, bulwaru Nadmorskiego i Kamiennej Góry. Z kolei Yacht Klub Polski Gdynia zgodnie z wieloletnią tradycją tego dnia uroczyście zakończy sezon żeglarski. O godzinie 14 opuszczona zostanie bandera, a następnie odbędzie się spotkanie żeglarskie w siedzibie klubu. Uroczystość będzie też okazją do ogłoszenia przyszłego roku Rokiem Stulecia YKP.

Od 2020 roku na Bałtyku (i nie tylko) odbywa się też Rejs Niepodległości, organizowany przez vlogerkę Alicję Szczyptę, znaną szerzej jako Kot Morski. W tym roku pływanie zaplanowano w dniach 9-12 listopada (choć część uczestników jest już na morzu), a celem rejsu tradycyjnie jest Bornholm, gdzie zaplanowano żeglarskie spotkanie. Więcej informacji.

Rejs Niepodległości powróci również na Wisłę w Warszawie. Rozpocznie się o godzinie 11, a jego trasa będzie biegła wzdłuż bulwarów. Po pływaniu, o godzinie 13.30, na plaży przy bulwarze Flotylli Wiślanej odbędzie się koncert przy ognisku. Szczegółowe informacje.

W Iławie na Jezioraku zaplanowano z kolei IV Regaty Niepodległościowe Warmii i Mazur. Uczestnicy ścigać się będą na jachtach klasy Omega w formule match racing. Impreza będzie miała też wymiar charytatywny – wszystkie środki zebrane podczas regat zostaną przeznaczone na leczenie porażonego prądem Michała Wójcika. Więcej o wydarzeniu. Ponadto 11 listopada Rejs Niepodległościowy organizuje Zbąszyński Klub Żeglarski.

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ