< Powrót
30
października 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Marcin Żurek
Kaszub
Zawodnicy nagrodzeni na uroczystej gali w Cedrach Wielkich.

Żeglarskie Puchary Kaszub i Żuław podsumowane w Cedrach Wielkich

Około 200 osób wzięło udział w niedzielę 29 października w gali podsumowującej IX Żeglarski Puchar Kaszub i I Żeglarski Puchar Żuław. Uroczystość odbyła się hali sportowej w Cedrach Wielkich.

Tzw. Mała Gala Żeglarska (w odróżnieniu do dużej czyli Pomorskiej Gali Żeglarskiej) była okazją do nagrodzenia najlepszych z około 300 zawodników, którzy w tym roku uczestniczyli w dwóch cyklach regat dla najmłodszych – Żeglarskim Pucharze Kaszub oraz w Żeglarskim Pucharze Żuław – nowym projekcie realizowanym w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Kaszub

Gala zgromadziła około 200 osób.
Fot. Marcin Żurek

Sześć regat odbyło się w IX edycji Żeglarskiego Pucharu Kaszub. Podobnie jak w latach ubiegłych rywalizowali w nich młodzi zawodnicy w grupach D i C klasy Optimist, w klasie Cadet oraz na innych jednostkach w grupie Open U24.

Pierwszą imprezą IX ŻPK był Puchar Wójta Gminy Kolbudy, który odbył się w dniach 27-28 maja na wodach zbiornika Bielkówko. Wzięło w nim udział trzydziestu ośmiu zawodników klasy Optimist – czternastu zawodników z grupy D i dwudziestu czterech w grupie C. W weekend 3-4 czerwca na Zatoce Puckiej rozegrano Puchar Mechelinek, w których wystartowało ponad 100 zawodników z klas Optimist, Cadet, Korsarz i grupy Open U24. Następnie 15 i 16 lipca odbył się Puchar Jezior Chmieleńskich, rozgrywany na jeziorach Kłodno (rywalizowały tam klasy Optimist i Cadet) oraz Raduńskim Dolnym (Open U24 i Open).

W dniach 5-6 sierpnia młodzi żeglarze rywalizowali w XIII Regatach o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna. Dla klasy Cadet miały one rangę mistrzostw Pomorza. IX Żeglarski Puchar Kaszub zakończyły dwuczęściowe XVII Mistrzostwa Kartuz. Najpierw w weekend 23-24 września w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu „Złota Góra” w Brodnicy Górnej odbyła się rywalizacja klas Optimist C i D, Cadet oraz Mariner. Następnie w weekend 7-8 października odbyła się druga część Mistrzostw Kartuz. Rywalizowali w niej zawodnicy grupy Open U24 oraz dorośli optimiściarze w ramach Oldboy Złota Góra 2023.

Kaszub

Zadowolone zawodniczki grupy D klasy Optimist z dyplomami za udział w Żeglarskim Pucharze Kaszub.
Fot Marcin Żurek

Ostatecznie w IX Żeglarskim Pucharze Kaszub w grupie D klasy Optimist zwyciężyła wśród dziewcząt Apolonia Pyś (Opti Gdynia), druga była Oliwia Magiera (KS Damroka Chmielno), a trzecia Oliwia Radziej (KS AZS AWFiS Gdańsk). Wśród chłopców najlepszy był Julian Lachowicz, wyprzedzając Aleksa Daenena i Aleksandra Stosio (wszyscy Opti Gdynia). W grupie C dziewcząt triumfowała Liwia Styn (KS Zatoka Puck), druga była Weronika Starostecka (UKS Tolkmicko), a trzecia Tatiana Hrycyna (UKS Navigo Sopot). Natomiast w grupie chłopców na pierwszym miejscu uplasował się Tymon Słoniewski (KS Zatoka Puck), na drugim Igor Bukowski (Opti Gdynia), a na trzecim Kuba Świtalski (UKS Wodniacy Garczyn).

W rywalizacji Cadetów dziewcząt zwyciężyły Agata Marcinkowska i Marika Goliwąs (UKS Wodniacy Garczyn), a chłopców Filip Nowak, Ignacy Rambowski i Wiktoria Krauza (ŻUKS Stężyca). Natomiast w grupie Open U24 najlepsza była załoga Ania Łyczko, Igor Chabowski, Maciej Bicki i Lena Kedrowska (ŻUKS Stężyca). W klasyfikacji klubów pierwsze miejsce zajął UKS Wodniacy Garczyn, drugie UKŻ Lamelka Kartuzy, a trzecie ŻUKS Stężyca.

W tym roku po raz pierwszy przeprowadzono zaś Żeglarski Puchar Żuław, w którym rywalizowali młodzi zawodnicy grup C i D klasy Optimist. Jego koordynatorem był trener Krzysztof Kocięda.

W weekend 6-7 maja Puchar został zainaugurowany regatami o Puchar Wójta Gminy Cedry Wielkie, w którym wystartowało 42 młodych żeglarzy z grup C i D klasy Optimist. Następnie 10 i 11 czerwca rozegrano w gdańskich Górkach Zachodnich Regaty o Trójząb Neptuna. W zmaganiach udział wzięło 43 optimiściarzy. W wakacje rywalizacja przeniosła się na Zalew Wiślany, gdzie w dniach 22-23 lipca odbyły się Regaty o Puchar Jachtklubu Elbląg. Ścigało się w nich 43 zawodników. Żeglarski Puchar Żuław zakończyły się w weekend 19-20 sierpnia Puchar UKS Tolkmicko, w którym udział wzięło 32 młodych żeglarzy.

W klasyfikacji końcowej grupy D klasy Optimist Żeglarskiego Pucharu Żuław pierwsze miejsce zajął Julian Lachowicz, drugie Maria Komorowska, trzecie Pola Pyś, czwarte Aleksander Stosio (wszyscy Opti Gdynia), piąte Leni Choszcz (Marina Błotnik), a szóste Tomek Siatkowski (Opti Gdynia). W grupie C rywalizację wygrała Weronika Starostecka (UKS Tolkmicko), drugie miejsce zajął Igor Bukowski (Opti Gdynia), trzecie Konstanty Żołnieruk (UKS Tolkmicko), a czwarte Michał Bąk (Tafii Kolbudy). W klasyfikacji dziewcząt druga była Krystyna Wąsowska (Opti Gdynia), a trzecia Anna Polak (Jachtklub Elbląg).

Koordynatorem Żeglarskiego Pucharu Kaszub i Żeglarskiego Pucharu Żuław jest Pomorski Związek Żeglarski. Patronat medialny nad cyklem ŻPK sprawuje portal Żeglarski.info.

Klasyfikacja generalna IX Żeglarskiego Pucharu Kaszub

Klasyfikacja generalna Żeglarskiego Pucharu Żuław

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ