< Powrót
22
grudnia 2016
Tekst:
dol
Zdjęcie:
arch. STAP

Żeglarskie Święta na „Pogorii”

Podopieczni Gdańskich Domów Dla Dzieci spędzą święta Bożego Narodzenia na pokładzie „Pogorii”. Żaglowiec zacumowany jest we włoskim porcie Civitavecchia niedaleko Rzymu. Pomysłodawczynią żeglarskiej Wigilii jest Sylwia Mrowińska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, a organizatorem Stowarzyszenie The Sail Training Association Poland (STAP).

Pani Sylwia należy do zarządu STAP, armatora „Pogorii”, zajmującego się m.in. szkoleniami żeglarskimi. Rejsy dla młodzieży mieszkającej w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka i innych placówkach opiekuńczo-wychowawczych organizowane są od 2011 roku. Za każdym razem na święta do Włoch jedzie inna grupa młodych ludzi.

2 pogoria swieta 20161222

Uczestnicy tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia na pokładzie „Pogorii”.

– Rozmawiałam z kapitanem „Pogorii”, który zapewnił mnie, że dzieci radzą sobie bardzo dobrze – mówi Sylwia Mrowińska. – Do największych atrakcji jak na razie należą wycieczki na stały ląd. W planach mają też zwiedzanie Rzymu, ale poza tym muszą sami zorganizować sobie życie na pokładzie. Mimo że stoją w porcie, to jednak mieszkają na żaglowcu. Wykonują więc prace bosmańskie, uczą się „Pogorii”, sami sobie gotują. Także wieczerzę wigilijną przygotują wspólnie z załogą. A Wigilia spędzona w tak niezwykłym miejscu na pewno będzie wspaniałym przeżyciem.

Razem z podopiecznymi do Włoch pojechała wychowawczyni Ewa Klewcow.

– Chcemy wybrać się na pasterkę do Watykanu i mam nadzieję, że to się uda – informuje pani Ewa. – A Boże Narodzenie na pokładzie „Pogorii”, mimo że z dala od Polski, będzie miało tradycyjny charakter. Zaplanowaliśmy barszcz, pierogi z kapustą i grzybami, karpia, no i przede wszystkim dzielenie się opłatkiem i śpiewanie kolęd.

Młodzi gdańszczanie wrócą do Polski 28 grudnia. Świąteczny pobyt na „Pogorii” zakończy się egzaminem ze znajomości żaglowca i jego obsługi. Jeśli wszyscy osiągną pozytywny wynik, w lipcu 2017 r. wezmą udział w Tall Ships Races na trasie Świnoujście-Kotka-Tallin.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ