< Powrót
20
lipca 2017
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Żeglarskie święto w Gdańsku – na początek mistrzostwa Polski!

W piątek 21 lipca rozpocznie się rywalizacja żeglarzy w ramach Granaria Morskich Otwartych Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC Gdańsk 2017. Kilkadziesiąt załóg z Polski i z zagranicy zmierzy się w walce o mistrzowski tytuł. Zwycięzców poznamy 23 lipca.

W ramach mistrzostw zaplanowano pięć wyścigów. Dwa pierwsze – krótkie wystartują w piątek o godz. 11 w rejonie mola w Gdańsku-Brzeźnie. Przebieg rywalizacji będzie można oglądać z pobliskiej plaży. W sobotę rozegrany zostanie jeden wyścig długi, także z rejonu mola, o 11.

W niedzielę ponownie wystartują dwa krótkie wyścigi, a uroczystość zakończenia regat i wręczenie medali najlepszym załogom rozpocznie się w gdańskiej marinie o 19.

W tegorocznych mistrzostwach Polski rywalizacja będzie się odbywać w czterech grupach: A, B, C i D, w zależności od przelicznika ORC jachtu. Ponadto jachty zostaną nagrodzone w drużynowej klasyfikacji klubowej.

Położona przy ul. Szafarnia 6 Marina Gdańsk będzie gościła żeglarzy podczas uroczystej inauguracji MP, w czwartek, 20 lipca, o godz. 19. Będzie też miejscem postoju jachtów biorących udział w regatach. Dzięki tej lokalizacji, przez wszystkie dni trwania imprezy turyści i mieszkańcy Gdańska będą mogli oglądać jednostki płynące rano wzdłuż Długiego Pobrzeża na miejsce startu wyścigów i wracające na przystań po ich zakończeniu ok. godziny 18.

Miasteczko regatowe codziennie, w godzinach od 9 do 19, będzie otwarte dla widzów. Można będzie zajrzeć za kulisy regat, obejrzeć jachty startujące w mistrzostwach, być może uda się porozmawiać z żeglarzami. Atrakcje zaczną się już w czwartek, 20 lipca o godz. 18.30, koncertem zespołu szantowego Atlantyda.

Mistrzostwa Polski, których sponsorem tytularnym jest firma Granaria, to dla wielu załóg rozgrzewka przed kolejną odsłoną żeglarskiego święta. Poniedziałek 24 lipca będzie pierwszym dniem Dr lrena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017 – mistrzostw Europy w żeglarstwie morskim, ale do wyścigów inauguracyjnych żeglarze wystartują we wtorek, 25 lipca. Podobnie  jak podczas MP areną zmagań będzie Zatoka Gdańska w rejonie mola w Brzeźnie, a regatowe centrum mieścić się będzie przy gdańskiej marinie.

Do udziału w tych zawodach zgłosiło się niemal sto załóg z całego kontynentu. Konkurencja jest naprawdę silna, bo start zapowiedzieli m.in. zdobywcy ubiegłorocznego tytułu w grupie C, Estończycy na jachcie „Katariina II” ze skipperem Aivare Tuulbergiem. Podobnie jak przed rokiem w Grecji, w Gdańsku rywalizacja będzie prowadzona w trzech grupach: A, B i C, w zależności od przelicznika jachtu. Poza indywidualnymi tytułami rywalizacja w ME odbywać się będzie w klasyfikacji państw (Turniej Narodów).

Podczas mistrzostw Polski i mistrzostw Europy Gdańsk będzie gościł ok. 800 żeglarzy i żeglarek z całego kontynentu. Na liście startowej mistrzostw Europy jest ponad 90 załóg z kilkunastu krajów, w tym 20 załóg polskich. Do mistrzostw Polski zgłosiło się ponad 50 załóg, w tym 34 zagraniczne. Zawodnicy wystartują na jachtach od 33 (10 m) do 54 stóp (ok. 17 m).

Program

Ambasadorami Dr Irena Eris European Championship Gdańsk 2017 zostali aktorzy Monika Kwiatkowska i Antoni Pawlicki – członkowie załogi jachtu „GoodSpeed”. Honorowy patronat nad imprezą objęli: minister sportu i turystyki Witold Bańka, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski.

Mistrzostwa nie odbyłyby się bez wsparcia sponsorów: Dr Irena Eris i Granaria – sponsorzy tytularni, BMW Zdunek, Polska Grupa Odlewnicza SA, Pantaenius, North Sails, Raymarine, BAŁTYK Fabryka Czekolady, Selden, Olivia i VBW Engineering.

Partnerzy regat: ORC, Gdański Ośrodek Sportu, Wolontariat Miasta Gdańska, DAD, PZŻ i Fundacja HELIOS

Patronat medialny nad imprezą objęli: Canal+ Sport, Gazeta Wyborcza, Radiowa Trójka, Wprost, Playboy, Esquire, Harper’s Bazaar, Newseria Lifestyle, IMM, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Visit Gdańsk, Żagle, W Ślizgu i Żeglarski.info.

Organizatorem mistrzostw jest Pomorski Związek Żeglarski oraz miasto Gdańsk.

Strona mistrzostw

Profil Fb

PODZIEL SIĘ OPINIĄ