< Powrót
28
listopada 2019
Tekst:
Katarzyna Lesińska
Zdjęcie:
mat. prasowe
szanta

Żeglarskie szantowanie w środku zimy

Żeglarska biesiada, konkurs muzyczny dla młodych twórców i zespołów szantowych, spotkanie z autorką książki pt. „Za sterem. Od krawcowej do kaphornowca” i koncert z udziałem najbardziej znanych wykonawców muzyki mórz i oceanów – to główne atrakcje tegorocznej edycji Szanta Claus Festiwal w dniach 6 i 7 grudnia.

Wydarzenie co roku skupia wielkopolskich miłośników żeglowania i jest okazją do spotkań, wspominania minionych morskich wypraw i planowania kolejnych w nadchodzącym sezonie. Impreza odbędzie się po raz czternasty.

Festiwal tradycyjnie rozpocznie się 6 grudnia w Piórze Feniksa na Starym Rynku 77. Piwniczne pomieszczenia restauracji zmienią się wtedy w Tawernę „Zęza”, w której muzycy będą grać i śpiewać aż do późnych godzin wieczornych. Tym razem do wspólnego muzycznego rejsu zaproszą uczestników Marta Śliwa i jej gitarzyści, Mirek „Koval” Kowalewski oraz mosiński zespół Po Trzecie.

W sobotę 7 grudnia drugi festiwalowy dzień wystartuje w samo południe przeglądem konkursowym. Jury, z Mirosławem Trzeciakiem na czele, będzie rozstrzygać który z wykonawców ma największy potencjał i dobrze sprawdza się na scenie. Scena wydarzenia będzie Aula AWF, mieszcząca się przy ul. Królowej Jadwigi 27/39.

O godz. 16. uczestnicy festiwalu zawitają do Ośrodka Kultury Żeglarskiej i Marynistycznej przy ul. Wodnej 8/9, gdzie o swoich przygodach opowie Mira Urbaniak. Za tło dźwiękowe będzie odpowiadał Kuba Paluszkiewicz, a spotkanie poprowadzi Agnieszka Maciejewska.

Kiedy aula AWF ponownie otworzy podwoje o godz. 19., będzie to znak, że rozpoczyna się koncert główny, podczas którego zaprezentowane zostaną utwory najbardziej znanych i lubianych zespołów szantowych. Na scenie wystąpią: Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, Majtki Bosmana, Grupa Trzymająca Ster, Kamil Badzioch & Agnieszka Gładyszak-Knychała, Niezbędny Balast (zwycięzcy przeglądu konkursowego XIII Szanta Claus Festiwal) oraz laureaci tegorocznego przeglądu konkursowego. Koniec koncertu głównego nie oznacza jednak końca dźwiękowych emocji. Kontynuacją wydarzeń festiwalowych będzie wspólna biesiada w Tawernie „Zęza”. Co się tam będzie działo? Tego nie może przewidzieć nikt. Jedno jest pewne, będzie dużo zabawy, śpiewów i morskich opowieści!

Bilety na koncert otwierający festiwal oraz na koncert główny dostępne są w Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu oraz na stronie Bilety24.pl. Wydarzenie organizuje Wielkopolski Okręgowy Związek Żeglarski, a wspiera je Miasto Poznań.

Facebook

Program XIV Szanta Claus Festiwal

Piątek, 6 grudnia
19.00–24.00  – koncert na otwarcie festiwalu
Tawerna Festiwalowa „Zęza” w piwnicy Restauracji „Pióro Feniksa” Stary Rynek 77.
Wykonawcy: Marta Śliwa i jej gitarzyści, Mirek „Koval” Kowalewski, Po Trzecie.

Sobota, 7 grudnia
12.00 – 15.00  – przegląd konkursowy
Aula Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
ul. Królowej Jadwigi 27/39
Szef Jury: Mirosław Trzeciak

16.00-17.30   spotkanie autorskie
Ośrodek kultury Żeglarskiej i Marynistycznej WOZŻ ul. Wodna 8/9
Prezentacja książki Miry Urbaniak „Za sterem. Od krawcowej do kaphornowca”.
Ilustracja muzyczna – Kuba Paluszkiewicz, prowadzenie – Agnieszka Maciejewska

19.00-23.00 –  koncert główny
Aula Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
ul. Królowej Jadwigi 27/39
Wykonawcy: Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, Majtki Bosmana, Grupa Trzymająca Ster, Kamil Badzioch & Agnieszka Gładyszak-Knychała, Niezbędny Balast, laureaci przeglądu konkursowego.

23.00-3.00 –  Tawerna  Festiwalowa „Zęza”
W piwnicy Restauracji „Pióro Feniksa” Stary Rynek 77.
Wstęp tylko dla publiczności festiwalowej za okazaniem biletów z koncertu głównego.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ