
Żeglarstwo na świadectwie szkolnym
Szkoła Podstawowa nr 1 w Czersku im. Janusza Korczaka to jedna z najbardziej żeglarskich podstawówek na Pomorzu, a kto wie – może i w Polsce. Od 15 lat żeglarstwo jest tam w programie nauczania, a oceny z tego przedmiotu wpisywane są na świadectwa.
– Oczywiście nie wszystkim uczniom – zaznacza Czesław Sikora, nauczyciel i trener żeglarski. – Tylko tym z kilku klas żeglarskich. Naukę zaczynamy od klasy czwartej.
Skąd żeglarstwo w podstawówce działającej 100 kilometrów od wybrzeża Bałtyku? To pomysł nauczycieli – absolwentów Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, na co dzień mieszkańców Czerska.
– Dyrektorem szkoły był wówczas Grzegorz Klauza, również nauczyciel wychowania fizycznego – wyjaśnia Czesław Sikora. – To ułatwiało sprawę, nie trzeba było tłumaczyć znaczenia wychowania fizycznego i sportu dla rozwoju młodych ludzi. Oraz tego, że skoro mieszkamy w rejonie jezior, warto wykorzystać ten lokalny potencjał.
Jak wygląda edukacja w klasach żeglarskich? Trzeba pamiętać, że żeglarstwo w czerskiej podstawówce jest traktowane na równi z zajęciami z matematyki czy języka polskiego. Dla każdej klasy zarezerwowano na niego jeden dzień, nauka odbywa się w godzinach lekcji. Żeby jednak nadrobić naukę z przedmiotów, które przerabialiby tego dnia, uczniowie zostają w pozostałe dni nieco dłużej w szkole.
– Kiedy inne klasy wychodzą z zajęć o 13, oni zostają do 14 – informuje nasz rozmówca. – Nie ma z tym problemu, nikt nie narzeka. Klasy żeglarskie zawsze przodują w nauce. Zajmują pierwsze albo drugie miejsca w podsumowaniach semestralnych, mimo że na naukę „tradycyjnych” przedmiotów mają tylko cztery dni w tygodniu. Za to w dniach przeznaczonych na żeglarstwo nauka trwa sześć godzin. Zajęcia na wodzie prowadzimy we wrześniu i październiku oraz w maju i czerwcu. Cztery zimowe miesiące to nauka teorii żeglarstwa w szkole i zajęcia ruchowe. Oczywiście dodatkowe, poza standardowym wuefem. Zimą, raz na dwa tygodnie, jeżdżą też na basen.
Lekcje na wodzie odbywają się na jeziorze Ostrowite. Tam szkoła ma bazę, kilka łódek klasy Optimist i Puck, pomosty oraz hangar. Na zajęcia uczniowie dowożeni są autobusem, który po kilku godzinach odwozi ich do Czerska.
– Raz w roku organizujemy też dla naszych uczniów tygodniowe obozy żeglarskie w Borsku, przy współpracy klubu WDA Borsk – mówi Czesław Sikora. – Tam jezioro jest większe i mamy do dyspozycji większe łódki, w tym kabinówki. Uczniowie klas 7 i 8 uczestniczą w zajęciach przygotowujących do egzaminu na patent żeglarza. Poza samą nauką i obozami szkolnymi, uczestniczymy w lokalnych regatach, na przykład o Puchar Burmistrza Czerska.
W tym roku ograniczenia związane z pandemią utrudniły funkcjonowanie klas żeglarskich, ale sezon jesienny udało się niemal w całości przeżeglować. Podstawówka z Czerska współpracuje z dwiema innymi szkołami, gdzie prowadzone są zajęcia żeglarskie – w Karsinie – choć ze względu na mniejszą liczbę uczniów i brak kadry trenerskiej na miejscu, już poza programem nauczania.
– Podpisaliśmy umowę o współpracy z tamtejszymi szkołami – mówi Czesław Sikora. – Zajęcia żeglarskie prowadzimy w soboty i niedziele. Poza tym uczniowie uczestniczą w organizowanych przez nas każdego roku wakacyjnych obozach żeglarskich. Korzystamy z tego, że mamy tu bardzo dobry klimat do edukacji żeglarskiej, bo lokalne władze wspierają działania szkół i miejscowych klubów w Czersku, w Karsinie i okolicznych miejscowościach.
Podobnych klas żeglarskich i szkół wykorzystujących lokalny potencjał, organizujących zajęcia żeglarskie, jest na Pomorzu jeszcze kilka. Między innymi w Gdańsku, gdzie od roku 2017 działa klasa żeglarska w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 – Liceum nr 6 oraz SP nr 94. Tam szkolenie żeglarskie prowadzone jest już od pierwszej klasy.
Od kilku lat, w Szkole Podstawowej 51 im. Polskich Noblistów w Gdyni (przedtem Gimnazjum nr 11) działa klasa o profilu żeglarskim prowadzona przy współpracy z Pomorską Szkołą Żeglarstwa i Edukacji Morskiej. Młodzież poznaje podstawy żeglarstwa i ma możliwość zdobycia patentu żeglarza jachtowego.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mostach im. Piotra Dunina, od 2016 r. działają klasy usportowione o profilu żeglarskim, funkcjonujące w oparciu o Stowarzyszenie Port Mechelinki.
– Pomysł zrodził się w Stowarzyszeniu, gdzie zawsze zwracaliśmy uwagę na fakt bardzo korzystnego położenia szkoły – tłumaczy w rozmowie z Żeglarski.info Magdalena Radzka, trenerka żeglarstwa ze Stowarzyszenia Port Mechelinki. – Dzieci na zajęcia na wodzie idą tylko 10 minut. Zaproponowaliśmy dyrekcji stworzenie klasy żeglarskiej i pomysł chwycił. Zainteresowanie już na samym początku było duże i z każdym rokiem wzrasta.
W Sopocie na zajęcia żeglarskie w klubie UKS Navigo uczęszczają uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7. Zajęcia prowadzone są od klasy IV. Dwa razy w tygodniu młodzi ludzie mają po pięć godzin treningu żeglarskiego, pływają na łódkach i katamaranach lub deskach.
Szczecin to także miasto o morskich i żeglarskich tradycjach. Kultywowane są przez uczniów tamtejszej Szkoły Podstawowej nr 11 im. UNICEF. Zajęcia w klasach żeglarskich realizowane są w oparciu o łodzie klasy Optimist, kajaki, deski z żaglem, a od roku szkolnego 2019-2020, również na desce z wiosłem (SUP). Co roku uczniowie „jedenastki” uczestniczą w mistrzostwach Polski w windsurfingu zimowym. W sezonie letnim dzieciaki ścigają się na regatach w Grudziądzu, Osieku i Rewie. Regatami, do których przygotowują się szczególnie mocno, są Długodystansowe Mistrzostwa Polski w windsurfingowej klasie Raceboard.
Edukacja żeglarska to nie tylko domena Pomorza. Klasy żeglarskie funkcjonują także w głębi lądu. Przykładem Szkoła Podstawowa nr 10 w Rybniku. Klasy o profilu żeglarskim, prowadzone przy współpracy z TS Kuźnia Rybnik, cieszą się tam sporą popularnością.
PODZIEL SIĘ OPINIĄ