< Powrót
5
stycznia 2024
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Żeglarstwo najlepszą dyscypliną sportową na Pomorzu w 2023 roku!

Po raz pierwszy w najnowszej historii pomorscy żeglarze zdobyli najwięcej punktów w województwie pomorskim w Systemie Sportu Młodzieżowego. Z wynikiem 1871,5 punktów wyprzedzili niepokonaną dotąd lekkoatletykę.

W 1980 roku powołany do życia został System Sportu Młodzieżowego, który ma regulować szkolenie i współzawodnictwo młodych zawodników w różnych dyscyplinach. W 1994, a następnie w 2020 roku został on gruntownie przebudowany, a na stronie internetowej Zespołu Metodycznego Instytutu Sportu w Warszawie każdy może prześledzić dokładne statystyki z podziałem m.in. na dyscypliny, województwa i kategorie wiekowe. Zgodnie z dostępnymi od 1999 roku danymi po raz pierwszy żeglarstwo zajęło pierwsze miejsce w klasyfikacji dyscyplin sportowych w województwie pomorskim.

Żeglarze w 2023 roku zdobyli łącznie 1871,5 punktu, o 16,66 pkt. więcej niż lekkoatletyka, która od lat, niepodzielnie triumfowała w klasyfikacji. Cieszyć może jednak nie tylko zajęcie pierwszego miejsca, ale też wzrost liczby zdobywanych punktów.

żeglarstwo

– Tak duża liczba punktów jest efektem świetnych wyników osiągniętych w 2023 roku przez naszych młodych żeglarzy – tłumaczy Filip Lipski, trener-koordynator w Pomorskim Związku Żeglarskim. Zdobyli oni łącznie 134 medale mistrzostw Polski i międzywojewódzkich mistrzostw młodzików, jak również 24 medale mistrzostw Europy i świata.

Większość z nich zdobyli członkowie kadr wojewódzkich, do których należy 139 utalentowanych i perspektywicznych zawodników. Są oni objęci dofinansowaniem przez Pomorską Federację Sportu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Klasyfikacja

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
2
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ