< Powrót
5
kwietnia 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Pomorskiej Gali Sportu
Wśród wyróżnionych podczas Pomorskiej Gali Sportu Młodzieżowego znaleźli się Jacek Kalinowski, Agnieszka Pawłowska, Jeremi Szczukowski Paulina Rutkowska.

Żeglarze nagrodzeni na Pomorskiej Gali Sportu Młodzieżowego

Dwadzieścioro czworo młodych żeglarzy i żeglarek oraz ich trenerzy zostało nagrodzonych w piątek 5 kwietnia w Gdańsku na Pomorskiej Gali Sportu Młodzieżowego.

Żeglarstwo po raz kolejny dowiodło, że jest jedną z najważniejszych dyscyplin sportowych na Pomorzu. Tym razem za sprawą młodych medalistów imprez międzynarodowych oraz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, którzy zostali zaproszeni do siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego na Pomorską Galę Sportu Młodzieżowego, zorganizowaną przez Pomorską Federację Sportu.

– Jesteście ambasadorami nie tylko sportu, jesteście również ambasadorami województwa pomorskiego – powitał młodych zawodników Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Wszędzie tam, gdzie występujecie na arenach, halach czy boiskach, reprezentujecie swoje środowiska, startujecie pod szyldem gryfa pomorskiego.

W Gali wzięło udział ponad sto osób – zawodnicy, trenerzy, prezesi klubów sportowych, komandorzy klubów żeglarskich, samorządowcy i rodzice.

– Mamy 49 złotych medalistów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i 27 medalistów imprez międzynarodowych i to doskonały dorobek – mówi Adam Korol, prezes Pomorskiej Federacji Sportu i poseł na Sejm RP. – Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie jeszcze większy.

Podczas Pomorskiej Gali Sportu Młodzieżowego uhonorowano pamiątkowymi dyplomami i nagrodami pieniężnymi nie tylko zawodników, ale również ich trenerów. Wśród nagrodzonych medalistów imprez międzynarodowych oraz ich szkoleniowców znaleźli się:

Janina Dmochowska (MKŻ Arka Gdynia) – wicemistrzyni świata U13 w klasie O’pen BIC – i trener Andrzej Lutomski

Michał Krasodomski (KS AZS AWFiS Gdańsk) – mistrz Europy juniorów w klasie Laser Radial – i trener Mateusz Hanke

Magdalena Kwaśna (Chojnicki Klub Żeglarski) – mistrzyni Europy juniorów w klasie Laser Radial – i trener Mirosław Laskowski

Dominik Lewiński (Gdański Klub Żeglarski) – mistrz Europy juniorów w Formule Windsurfing – i trener Łukasz Buderaski

Kajetan Machura (SKŻ Ergo Hestia Sopot) – wicemistrz Europy w Formule Windsurfing – i trener Maciej Dziemiańczuk

Konrad Machura (SKŻ Ergo Hestia Sopot) – mistrz Europy juniorów w klasie Techno 293 – i trener Jan Suliński

Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) – wicemistrzyni młodzieżowych mistrzostw Europy w klasie 49erFX – i trener Daniel Dołęga

Kinga Łoboda (KS AZS AWFiS Gdańsk) – wicemistrzyni młodzieżowych mistrzostw Europy w klasie 49erFX – i trener Cezariusz Piórczyk

Jacek Kalinowski, Agnieszka Pawłowska, Jeremi Szczukowski (wszyscy ChKŻ) oraz Paulina Rutkowska (YKP Gdynia) – brązowi medaliści drużynowych mistrzostw Europy w klasie Optimist – i trenerzy Karol Jączkowski i Przemysław Struś

Michał Polak (Gdański Klub Żeglarski) – wicemistrz Europy juniorów Open Foil U19 w klasie Formule Windsurfing Foil – i trener Łukasz Buderaski

Zuzanna Rybicka (ChKŻ) – mistrzyni Europy juniorów w żeglarstwie lodowym – i trener Dariusz Kosecki

Lidia Sulikowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) – wicemistrzyni Europy juniorów w klasie RS:X  – i trener Maciej Dziemiańczuk

Aleksandra Wasiewicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot) – wicemistrzyni Europy juniorów w Formule Windsurfing – i trener Jan Suliński

– Jestem bardzo zadowolona, cieszę się, że zostałam w ten sposób nagrodzona i sądzę, że pomoże mi to w osiąganiu kolejnych sukcesów – mówi Agnieszka Pawłowska, zawodniczka Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. – To był świetny sezon, nawet nie wiem, co mogłabym poprawić, chyba zrobiłam wszystko najlepiej jak się dało. Teraz zmieniłam klasę i sprawdzę się w klasie 420, w której od jesieni pływam z Dominiką Ołowiak.

Nagrody za zdobycie złotego medalu na Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży otrzymali z kolei:

Mateusz Grzempa w klasie Laser Radial mężczyzn i trener Mirosław Laskowski (ChKŻ)

Agnieszka Pawłowska i Jacek Kalinowski w klasie Optimist z trenerem Karolem Jączkowskim (ChKŻ)

Patryk Kosmalski (ChKŻ) i Tomasz Lewandowski (KS AZS AWFiS Gdańsk) w klasie 420 z trenerem Marcinem Mickiewiczem

Klara Sobczak w klasie Laser 4,7 kobiet z trenerem Mirosławem Laskowskim (ChKŻ)

Kamil Manowiecki w klasie Techno 293 z trenerem Robertem Pellowskim (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

Aleksandra Wasiewicz w klasie Techno 293 z trenerem Janem Sulińskim (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

– To pierwsze wyróżnienie w karierze i jestem z niego bardzo zadowolony – mówi Tomasz Lewandowski z KS AZS AWFiS Gdańsk. – Sukces w poprzednim sezonie był niesamowicie duży, bo to nasz pierwszy sezon z Patrykiem Kosmalskim i udało nam się zdobyć potrójne mistrzostwo Polski – w juniorach, sprintach i w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. W tym sezonie postaramy się pojechać na mistrzostwa świata i zająć tam wysokie miejsce.

Zadowolenia z wyników i nagród nie kryli nie tylko zawodnicy, ale również komandorzy klubów.

– Myślę, że sezon 2018 był dobry – przyznaje Piotr Hlavaty, komandor SKŻ Ergo Hestia Sopot. – Przyznam szczerze, że jestem trochę zaskoczony, bo wyniki były lepsze niż oczekiwaliśmy. Młodzi poczuli wiatr w żaglach, sprężyli się i zawalczyli. Mam nadzieję, że w tym roku utrzymamy wysoki poziom.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ