
Żeglarze pamiętali
W 2023 r. zmarło kilku kolejnych przedstawicieli pomorskiego środowiska żeglarskiego. 1 listopada zostali oni uczczeni pod gdyńskim pomnikiem „Tym co odeszli na wieczną wachtę”.
Spotkali się przy nim przedstawiciele Pomorskiego i Polskiego Związku Żeglarskiego na czele z prezesem PoZŻ i wiceprezesem PZŻ Bogusławem Witkowskim, Urzędu Morskiego w Gdyni, Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Ligi Morskiej i Rzecznej i klubów żeglarskich.
Tradycyjnie w atmosferę spotkania wprowadził uczestników wiersz. Tym razem były to „Buty” Michała Matejczuka.
Następnie zgromadzeni oddali hołd zmarłym żeglarzom zapalając znicze i składając kwiaty pod pomnikiem. Uczcili ich również chwilą ciszy i modlitwy.
Przypomnijmy, że w roku 2023 na wieczną wachtę odeszli m. in.:
16 stycznia w wieku 63 lat zmarł Jerzy Jałoszewski, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, twórca sportowego i żeglarskiego życia Gdyni. Był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. W latach 1997-2011 pełnił funkcję dyrektora Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (obecne Gdyńskie Centrum Sportu), który tworzył od podstaw. Zarządzał wszystkimi obiektami sportowymi miasta. Przez wiele lat organizował także międzynarodowe i lokalne imprezy masowe o charakterze sportowym, m.in. Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie, zlot największych żaglowców świata The Tall Ships Races oraz zawody motorowodne.
Od października 2017 r. działał w Pomorskim Związku Żeglarskim. Zajmował się przygotowywaniem różnego rodzaju sportowych projektów oraz organizacją imprez żeglarskich. Był m.in. koordynatorem Żeglarskiej Parady Świętojańskiej, odbywającej się w Gdyni w ramach Święta Morza. W 2020 r. został managerem Mariny Yacht Park w Gdyni.
4 maja w Warszawie odszedł na wieczną wachtę Adam Jasser. Miał 87 lat. Urodził się we Lwowie, ale całe życie związał z Warszawą, gdzie też zbierał pierwsze doświadczenia żeglarskie, których uwieńczeniem był stopień jachtowego kapitana żeglugi wielkiej i dowodzenie polskimi żaglowcami, m.in. STS „Pogoria”.
Zasłynął jednak przede wszystkim jako popularyzator spraw morskich i żeglarskich. Na początku lat siedemdziesiątych założył legendarne Bractwo Żelaznej Szekli, które zajęło się wychowaniem morskim młodzieży.
Bractwo związało się z Telewizją Polską. Jej tubą stał się słynny program Latający Holender. Dzięki temu zyskało ono rozgłos i niezwykłą popularność. Wkrótce na jego potrzeby zbudowano żaglowiec STS „Pogoria”.
Adam Jasser był również aktywnym działaczem międzynarodowego sail trainingu oraz rzecznikiem udziału Polski w zlotach wielkich żaglowców.
Wielokrotnie współpracował z Pomorskim Związkiem Żeglarskim. W 2013 r. wspólnie z nim zorganizował 40-lecie powstania Bractwa Żelaznej Szekli w Jastarni, a w 2017 r. 50-lecie Latającego Holendra.
4 lutego w wieku 93 lat zmarł Jan Pinkiewicz, wybitny żeglarz i regatowiec oraz współzałożyciel Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica i Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
Urodził się 18 marca 1929 r. w Brodach, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Jego rodzina została zamordowana podczas rzezi wołyńskiej, a on przyłączył się do partyzantki radzieckiej. Następnie, po przesunięciu się frontu, wstąpił do I Armii Wojska Polskiego. Po ukończeniu kurs oficerskiego został wysłany do Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni. Z Marynarką Wojenną związał się na całe życie, a na emeryturę odchodził w stopniu komandora.
W Marynarce Wojennej Jan Pinkiewicz zaczął żeglować – początkowo w Ośrodku Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej w Gdyni, a od 1958 r. w Jacht Klubie Morskim (obecnie Jacht Klubie Marynarki Wojennej) Kotwica, którego był współzałożycielem, a później komandorem i komandorem honorowym. Był też współzałożycielem i wiceprezesem Gdańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (obecnie Pomorskiego Związku Żeglarskiego) w latach 1966-1971 i 1975-1977.
Jako żeglarz zasłynął dalekomorskimi rejsami. W 1976 r. dowodził „Hetmanem” w rejsie do Stanów Zjednoczonych na Operację Żagiel, w 1989 r. „Janem z Kolna” podczas siedmiomiesięcznego rejsu do Australii, a w 1992 r. „Kogą III” w Columbus Regatta. W 1993 r. poprowadził rejs na „Darze Świecia” na morza arktyczne śladami walk polskich marynarzy w II wojnie światowej, za który otrzymał główną nagrodę honorową Rejs Roku – Srebrny Sekstant.
15 kwietnia w wieku 91 lat na wieczną wachtę odszedł Jerzy Szumowski. Był doświadczonym trenerem, sędzią żeglarstwa klasy państwowej Polskiego Związku Żeglarskiego oraz członkiem Pomorskiego Okręgowego Kolegium Sędziów.
16 maja w wieku 84 lat zmarł Janusz Januszewski. Przez całe swoje żeglarskie życie związany był z Ludowym Klubem Sportowym Charzykowy.
Znakomity zawodnik, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, członek kadry narodowej w klasie DN, reprezentant Polski na mistrzostwa świata i Europy w klasie DN. Szkoleniowiec kilku pokoleń zawodników LKS Charzykowy. Trener mistrzów Polski, medalistów Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Pod okiem p. Janusza na Optimistach i Cadetach w Charzykowach szkoliły się setki żeglarzy i bojerowców w klasie DN LKS-u Charzykowy.
Janusz Januszewski przez kilkadziesiąt lat był także cenionym i bardzo doświadczonym sędzią żeglarstwa i żeglarstwa lodowego, przez kilka kadencji członkiem Zarządu LKS Charzykowy, pracował również w Zarządzie Floty Polskiej DN.
16 czerwca w wieku 93 lat odszedł na wieczną wachtę Jerzy Knajdek, współzałożyciel i wieloletni komandor Yacht Klubu Człuchów, legenda tamtejszego środowiska żeglarskiego.
19 października w wieku 86 lat zmarł Bogdan Bogdziński żeglarz, członek Yacht Klubu Stal Gdynia i załogant „Copernicusa” w legendarnych wokółziemskich regatach Whitbread Round the World Race w 1973 r.
Cześć ich pamięci!