< Powrót
22
maja 2023
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Michał Szypliński

Żeglarze Politechniki Gdańskiej odliczają do dziesięciu

Czy Politechnika Gdańska przystanie na moment, a może udowodni, że ma patent na wygrywanie i w klasyfikacji uczelni odniesie sukces po raz dziesiąty z rzędu? Tego dowiemy się podczas Akademickich Mistrzostw Polski w żeglarstwie, które odbędą się w dniach 23-25 maja na wodach jeziora Niegocin. Zawody rozegrane zostaną pod honorowym patronatem Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego.

Kurs na Wilkasy koło Giżycka tradycyjnie już obiorą uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski w klasie Omega. W zawodach zobaczymy blisko 100 jachtów z 38 uczelni, a łącznie w imprezie weźmie udział blisko 330 osób. Jest to najwyższa frekwencja w ostatnich kilku latach. Dla porównania rok temu na akwenie podziwiać można było 89 jachtów.

Pierwszego dnia załogi ścigać będą się w eliminacjach podzieleni na floty A i B. Najlepsze jachty awansują do finałów rozgrywanych we „flocie złotej”, a o dalsze lokaty walczyć będzie można we „flocie srebrnej”. Do zdobycia są medale w klasyfikacji generalnej, ale też w typach uczelni.

Jeśli warunki dopiszą to planowanych jest rozegranie łącznie 17 wyścigów. Wszystko zależy od pogody i wiatru. W zeszłym roku udało się rozegrać 11 wyścigów, w tym dwa ostatniego dnia zawodów.

W Wilkasach tytułu akademickiego mistrza Polski w klasyfikacji sterników bronił będzie Kacper Paszek z AWFiS Gdańsk, który przed rokiem o punkt wyprzedził Aleksandra Michalskiego z Politechniki Gdańskiej. Utalentowany żeglarz i brązowy medalista Mistrzostw Europy Juniorów z 2022 roku w klasie 470, przerwał zwycięską serię Inżynierów w klasyfikacji sterników.

Swoje miejsce w historii regat chcą zapisać wielkimi literami żeglarze Politechniki Gdańskiej, którzy liczą na dziesiątą wygraną z rzędu w klasyfikacji uczelni. Ich doskonała seria trwa już od 2014 roku i mało kto wyobraża sobie inny scenariusz niż ponowny triumf.

Jednak rywale nie śpią. Pięć załóg wystawił Uniwersytet Warszawski,  a po cztery Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie i Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie.

– Niestety w tym roku kontuzji uniemożliwiającej start doznał nasz przyjaciel Janek, co mocno utrudni nam walkę o najwyższe stopnie podium w klasyfikacji sterników – mówi Aleksander Michalski z Politechniki Gdańskiej. – Jednak co do wyniku w klasyfikacji drużynowej to jesteśmy spokojni. Mocnymi faworytami będzie załoga Patryka Kosmalskiego, Tomka Lewandowskiego i Karoliny Żurek. Jeżeli okoliczności nie pozwolą nam na równą walkę z czołówką, to zrobimy wszystko żeby pomóc naszym młodszym kolegom w walce o złoto.

Początek rywalizacji we wtorek 23 maja o godzinie 9.  W czwartek 25 maja wyścigi zakończyć mają się do południa. Ceremonia dekoracji zaplanowana jest na godzinę 15.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Partnerami są: Ośrodek AZS Wilkasy, Helly Hansen, Yamaha, MOPR, UP Wind i Polski Związek Żeglarski. Projekt Akademickich Mistrzostw Polski wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PZU.

Strona wydarzenia

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ