< Powrót
14
września 2015
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Natalia Kuczys odbiera list gratulacyjny od prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

Żeglarze u prezydenta

Natalia Kuczys, młoda gdyńska żeglarka oraz trzykrotny reprezentant Polski na igrzyskach olimpijskich, Maciej Grabowski, zostali uhonorowani listami gratulacyjnymi prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

Gdyński włodarz przekazał listy wyróżnionym sportowcom osobiście. Natalia Kuczys wywalczyła w tym roku tytuł mistrzyni Europy w klasie O’pen Bic w kategorii U16, a Maciej Grabowski zdobył złoty medal Mistrzostw Europy Masters w klasie Laser.

– Myślę, że w charakterze naszego miasta leży żywioł i morze – mówił prezydent Szczurek. – Państwa sukcesy możemy wpisywać nie tylko w elementy naszego lokalnego myślenia, jest to także element rozpalający wyobraźnię. Dziękujemy za te osiągnięcia. Nabieram przekonania, że sport to droga do sukcesu. Trening wymaga cierpliwości i pracy. To trudne, ale procentuje w codziennym życiu.

Odbierając list z rąk prezydenta Maciej Grabowski przypomniał, że Gdynia prowadzi żeglarski program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży „Gdynia na fali”. – Tu jest klimat do tego, żebyśmy mogli wprowadzać młodzież w żeglarskie klimaty.

Poprosiliśmy olimpijczyka, który swoją przygodę z żeglarstwem zaczynał w połowie lat 80. o porównanie warunków, w jakich to się odbywało, z warunkami z jakich korzystają współcześni młodzi żeglarze.

– Oczywiście teraz jest dużo łatwiej – powiedział Maciej Grabowski. – Mówię to także jako rodzic chłopca, który właśnie ma za sobą pierwsze kontakty z łódką. Wtedy towarzyszył nam ból niedoborów. Brakowało wszystkiego – sprzętu, ubrań, informacji. Wszystko zdobywaliśmy sami, nawet wtedy, kiedy pływałem już w klasie olimpijskiej. Szukaiśmy specjalistycznych periodyków, wymiana informacji odbywała się za pomocą faksów. Teraz jest internet. Mamy też mnóstwo świetnych zawodników, którzy od najmłodszych lat mogą w nieograniczony sposób kontaktować się z rówieśnikami z zagranicy. Z drugiej strony dziś na młodych ludzi czyha wiele pokus, na przykład świat wirtualny. A sport wymaga poświęcenia, czasu, determinacji. Także od rodziców.

Jeszcze jednym bohaterem uroczystości był komandor klubu MKŻ Arka Gdynia, Andrzej Lutomski. Wychowanką tego klubu jest Natalia Kuczys, a Maciej Grabowski właśnie w Arce stawiał pierwsze kroki.

– W ciągu pięćdziesięciu lat nieprzerwanej pracy można wychować wielu wspaniałych ludzi, sportowców – mówił komandor Lutomski. – Oni w pracy zawodowej i w sporcie osiągnęli bardzo wiele i pełnią dziś ważne funkcje. W tym czasie nasi zawodnicy zdobyli sto pięćdziesiąt medali w mistrzostwach Polski, Europy i Świata. Mam ogromną satysfakcję, że pracuję tu w Gdyni, że mamy wsparcie miasta i szkolimy młodych ludzi. Możemy być spokojni o to, że przyszłość polskiego żeglarstwa cały czas będzie opierać się na Gdyni.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ