< Powrót
28
kwietnia 2015
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:

Żeglarze wyklęci

Przez lata PRL-u starano się o nich nie pamiętać, rugowano ze społecznej (w tym przede wszystkim żeglarskiej) świadomości, pomniejszano osiągnięcia. Powstała książka, która może to w końcu zmienić.

Mowa o żeglarzach polonijnych. Określenie ich „żeglarzami wyklętymi” nie jest na wyrost. Wiedza o żeglarstwie polonijnym jest bowiem w Polsce szczątkowa. To skutek świadomego działania władz komunistycznych, które z oczywistych względów, robiły wszystko co w ich mocy, aby tak właśnie się stało.

Niestety rok 1989 niewiele w tej kwestii zmienił. Na publikację podsumowującą, niemały przecież, dorobek polonijnego żeglarstwa czekać trzeba było aż do teraz. Ale warto było.

Jan W. Zamorski i Zbigniew Turkiewicz, wraz z gronem ponad dwudziestu współpracowników, opublikowali książkę „Zarys historii polonijnego żeglarstwa”. To pierwsza próba kompleksowego opisu dziejów i dnia dzisiejszego polonijnego żeglarstwa. Dla większości żeglarzy w kraju będzie to zapewne lektura odkrywcza.

Praca imponuje tematycznym rozmachem. Dzięki niej poznać można m.in. sylwetki najsłynniejszych polonijnych żeglarzy i ich jachtów. Dowiedzieć o zlotach, regatach, wyprawach, a nawet… balach organizowanych przez żeglarzy-Polonusów. Słowem, monografia ukazuje polonijne żeglarstwo w całym jego bogactwie.

Publikacja jest kopalnią wiedzy o niemal 40 klubach i organizacjach polonijnych żeglarzy rozlokowanych na prawie wszystkich kontynentach. Ukazuje fenomen wyjątkowy w skali światowej. Istotnym uzupełnieniem książki jest ponad 500 zamieszczonych w niej zdjęć.

Opracowanie jest przy okazji swoistym hołdem złożonym symbolowi polonijnego żeglarstwa, jakim niewątpliwie jest Władysław Wagner. Zawiera szczegółowy opis walki o upamiętnienie jego postaci zarówno poza granicami Polski, jak i w kraju (w czym swój udział ma również Pomorski Związek Żeglarski).

Książka Zamorskiego i Turkiewicza ma wszelkie zalety, ale i wady pracy pionierskiej. Te ostatnie nie przesłaniają jednak pozytywnego wrażenia, jakie robi całość tej wyjątkowej książki. Liczymy na to, że zostaną usunięte w następnym wydaniu, na które już czekamy. Póki, co namawiamy do lektury wydania pierwszego. Obowiązkowo!

„Zarys historii polonijnego żeglarstwa”, Jan W. Zamorski, Zbigniew Turkiewicz, White-Red Anchor Publishing, Toronto 2015, str. 212. Pytania w sprawie nabycia książki kierować można na adres: zbyszek.turkiewicz@yahoo.com.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ