< Powrót
11
marca 2016
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Ireneusz Gordon
Przystań Gołuń należąca do Jachtklubu „Portowiec” Gdańsk.

Żeglarze z kaszubskiego morza – Jachtklub „Portowiec” Gdańsk

Choć Jachtklub „Portowiec” mieści się w Gdańsku, przystań ma w Gołuniu, a jego członkowie żeglują głównie po jeziorach wdzydzkich. Klub myśli też o dalszej wyprawie – rejsie dookoła świata w 2017 roku.

Jachtklub „Portowiec” Gdańsk powstał 12 sierpnia 1956 roku przy Zarządzie Portu w Gdańsku, jako Koło Sportowe „Kolejarz Morski”. W przeciwieństwie do większości trójmiejskich klubów, które pływały po Zatoce Gdańskiej, swój ośrodek zbudował nad jeziorem Gołuń, wchodzącym w skład kompleksu jezior wdzydzkich – nazywanych kaszubskim morzem – i skupił się na szkoleniu żeglarzy i pływaniu rekreacyjnym.

Taka formuła okazała się strzałem w dziesiątkę – mimo tragicznego pożaru w 1982 roku, który strawił większość majątku i późniejszej utraty wsparcia portu, klub funkcjonuje bez przeszkód.

– Mamy wręcz nadmiar chętnych – mówi Ireneusz Gordon, komandor „Portowca”. – Ludzie przywiązują się do pięknego terenu w Gołuniu, a dodatkowo pływać zaczynają kolejne pokolenia z rodzin klubowiczów. Niestety nie każdemu możemy zaoferować przynależność do klubu ze względu na powierzchnię bazy – jest to teren parku krajobrazowego, co ogranicza możliwości rozwoju. Staramy się za to podnosić standard samej bazy i naszych jachtów.

 „Portowiec” dzierżawi nad jeziorem Gołuń teren, na którym wybudował przystań na około 25-30 jachtów. Jest tam także hangar, wyremontowane toalety i prysznice oraz siedem domków turystycznych nad samą wodą.

W skład klubowej floty wchodzą cztery jachty kabinowe, sześć Optimistów, sześć Omeg oraz kajaki i rowery wodne. A także dwa jachty morskie – „Doker” i „Portowiec Gdański III”, które na co dzień cumują w Polskim Klubie Morskim w Gdańsku.

Klub organizuje rozpoczęcia i zakończenia sezonu, wyścigi, spływy kajakowe, a także regaty dla… leśników, którzy mają w sąsiedztwie swój ośrodek. Impreza ściąga chętnych z całej Polski.

Najważniejszym wydarzeniem są jednak regaty o Błękitną Wstęgę Jezior Wdzydzkich, wchodzące w skład Pucharu Jezior Wdzydzkich. W tym roku będzie ono miało szczególną oprawę ze względu na 60-lecie klubu.

W przeszłości  „Portowiec” organizował dalsze wyprawy oraz Regaty Heweliusza, obecnie jego członkowie pływają  rekreacyjnie i szkolą się w rejsach po Bałtyku i Adriatyku, uczestniczą także w lokalnych regatach. W planach mają jednak dużo większe przedsięwzięcie.

– Chcemy za rok popłynąć „Portowcem Gdańskim III” dookoła świata – mówi Andrzej Wątrowicz, honorowy komandor „Portowca”. – Rejs będzie etapowy, ze zmieniającą się załogą, która jest już wstępnie skompletowana. Szacujemy, że cała wyprawa potrwa około dwa lata. Jacht jest po kapitalnym remoncie, więc na pewno wytrzyma trudy rejsu.

Jachtklub „Portowiec” Gdańsk jest członkiem Pomorskiego Związku Żeglarskiego od jego założenia w 1965 roku.

Jachtklub „Portowiec” Gdańsk
ul. Śnieżna 1
80-554 Gdańsk
poczta@portowiec.com
tel. 511-225-893

PODZIEL SIĘ OPINIĄ