< Powrót
5
listopada 2020
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
archiwum

„Żeglarze Zalewu Wiślanego” – legenda ludzi, czasu i wody

444 czarno-białych fotografii, 20 barwnych mapek tworzących przydatny zestaw załączników nawigacyjnych i mnóstwo historycznych faktów oraz żeglarskich wspomnień. To wszystko składa się na album „Żeglarze Zalewu Wiślanego” – pracę zbiorową, którą uporządkował, opracował i współtworzył Mieczysław Krause.

To zresztą coś więcej niż tradycyjnie rozumiany album składający się z ilustracji i tekstu. Poza warstwą informacyjną niemal 350-stronicowa publikacja zawiera ogromny ładunek emocjonalny. Nie mogło być inaczej. Jej bohaterami i bohaterkami są żeglarscy pionierzy Zalewu, a tłem czasowym epoka, która choć łatwa nie była, we wspomnieniach przywoływana jest jak piękna legenda.

Galeria postaci składa się z opracowanych na podstawie wspomnień, wywiadów oraz zdjęć 34 sylwetek osób, które tworzyły historię zalewowego żeglarstwa. Załączony do książki indeks zawiera dodatkowo 610 nazwisk przewijających się przez kolejne stronice.

Sam Mieczysław Krause przyznaje, że książka zrodziła się z potrzeby utrwalenia i ocalenia od zapomnienia tamtych historii i tamtych ludzi, ich wspólnych przeżyć i zaangażowania, towarzyszącego żeglarskim przedsięwzięciom, których sam często był uczestnikiem. Przyznaje też, że legenda powoli przemija, choć już na wstępie książki wyraża nadzieję na jej odrodzenie. Najpewniej w nowej, dostosowanej do współczesności, formule. W „Słowie do rybaków Zalewu Wiślanego” autor pisze m.in.:

„Przepraszamy, że nie wszyscy żeglarze okazywali się wystarczająco biegli i odpowiedzialni. Zależy nam, abyśmy zarówno rybacy, jak i żeglarze, egzystując na tym samym akwenie, darzyli się nawzajem zrozumieniem, przychylnością i dobrym słowem. Przyjaźnią. Tym bardziej, że rodzą się wspólne, korzystne perspektywy związane z budową Przekopu Mierzei Wiślanej. Dla żeglarzy w postaci bezpośredniego dostępu do morza. A dla rybactwa, wobec braku ryby – obsługi wzmożonej turystyki wodnej na Zalewie, oraz zabezpieczenia techniczno-portowych potrzeb żeglarstwa i zimowania jednostek”.

Ważną częścią książki są załączniki nawigacyjne opracowane przez Jerzego Kulińskiego, zawierające mapki akwenu oraz plany portów i przystani na Zalewie, a także schemat szlaków i wskazówki przydatne przy planowaniu rejsów po Pętli Żuławskiej. Warto pamiętać, że sąsiedztwo Zalewu i Pętli daje żeglarzom spore możliwości uprawiania ulubionej formy rekreacji i turystyki.

Mieczysław Krause, „Żeglarze Zalewu Wiślanego”
pH7 Mieczysław Antoni Krause,Elbląg, 2020
stron 343
Zamówienia można składać pod nr. tel. 693-286-106 lub mailowo: krause@mtk-biuro.pl

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ