< Powrót
18
lutego 2017
Tekst:
tef
Zdjęcie:
Cezary Spigarski

Żeglowanie na ekranie

O sukcesie frekwencyjnym mogą mówić organizatorzy gdyńskiej edycji JachtFilmu. Każdy seans oglądało ponad stu widzów.

Przegląd odbył się 18 lutego w Muzeum Marynarki Wojennej. W jego trakcie pokazano osiem wyjątkowych filmów żeglarskich.

Wśród nich był: „Niedzielny żeglarz” – dokument o pierwszych załogowych regatach dookoła świata, „Aurora Ulani” o przygodach rodziny żeglującej na katamaranie, „Od drewna do głębi” o człowieku, który produkcję mebli porzucił na rzecz budowy drewnianych jachtów, „Cudem ocalony” o akcji ratunkowej podjętej przez australijskie służby w 1997 roku podczas regat Vendée Globe i „Jedno proste pytanie”, o dwójce młodych nowojorczyków, którzy wybrali się w podróż jachtem do Arktyki.

Podczas festiwalu pojawił się, egzotyczny dla wielu polskich widzów, wątek żeglarstwa czeskiego. „Rozkołysany świat Rudy Krautschneidera” opowiedział o jednym z najsłynniejszych żeglarzy znad Wełtawy. Natomiast „Samotnie na falach” dotyczył Milana Koláčka, który postanowił wystartować w regatach Mini-Transat.

W trakcie trwającego cały dzień przeglądu znalazł się również akcent gdyński. Pokazano film „Ted” o zmarłym dwa miesiące temu, legendarnym kapitanie Tadeuszu Olechnowiczu, ostatnim komendancie „Daru Pomorza” i pierwszym „Daru Młodzieży”. O tym jak powstawał ten obraz opowiedzieli jego twórcy Michał Dąbrowski i Jerzy Boj.

Wstęp na wszystkie filmy był bezpłatny. Pokazy cieszyły się dużym powodzeniem. Na niektórych seansach, w studwudziestosobowej sali Muzeum Marynarki Wojennej, brakowało miejsc. Wśród widzów była m.in. pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat jachtem Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

– Mogę się tylko cieszyć, że publiczność dopisała – mówił Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, obecny na otwarciu przeglądu. – Żeglarski film zasługuje na takie zainteresowanie.

Gdyńska edycja JachtFilmu była kontynuacją ubiegłorocznego Przeglądu Filmów Żeglarskich. I podobnie jak poprzednio, zorganizowana została przez Andrzeja Minkiewicza, przy wsparciu Urzędu Miasta Gdyni, Pomorskiego Związku Żeglarskiego i Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie pokazy się odbywały. Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

– Już myślimy o kolejnej gdyńskiej edycji – zapowiada Andrzej Minkiewicz. – Zrobimy wszystko, aby była jeszcze bardziej atrakcyjna niż tegoroczna. 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ