< Powrót
3
listopada 2017
Tekst:
AM
Ilustracja:
JachtFilm

Żegluj z VII JachtFilmem

Założenie: najlepsze filmy o tematyce marynistycznej. Motyw przewodni: żeglarstwo i jego olbrzymia różnorodność. 25-26 listopada w kinie Luna w Warszawie po raz siódmy startuje Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm.

Prawdziwi bohaterowie, prawdziwe zdarzenia. I emocje, które im towarzyszą. Na miłośników morskiego kina czekają filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód i własnych słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania dla ocalenia zdrowia i życia.

W tym roku zobaczymy obrazy o wyjątkowych postaciach światowego żeglarstwa: Ivanie Bourgnon („Jeździec oceanów”), oraz Laurze Dekker („Dziewicza podróż”). Będą filmy pokazujące żeglarstwo jako niesamowitą przygodę i szkołę życia: „Morscy Cyganie. Na krańcu świata”. A także  „Bon voyage”, który przez żeglarstwo dotyka jednego z największych problemów współczesnego świata, czyli kwestii uchodźców.

Z kolei „Niech płynie muzyka” to relacja z niezwykłego projektu artystycznego docierania z muzyką do małych wyspiarskich społeczności u wybrzeży Atlantyku.

Wreszcie dwie fabuły. „Za burtą” – o przetrwaniu 119 dni na oceanie po wywrotce jachtu. oparty na prawdziwych zdarzeniach, które miały miejsce u wybrzeży Nowej Zelandii w 1989 roku. A także „Wiatr” – jeden z najbardziej znanych kinowych filmów w całości poświęcony żeglarskiej rywalizacji na wodzie. W rolach głównych występują znani aktorzy: Jennifer Gray, znana ze filmu „Dirty Dancing” oraz Matthew Modine. Film miał premierę w 1992 roku i od tamtego czasu nie był pokazywany w Polsce na dużym ekranie. Na festiwalu będzie go można zobaczyć w wysokiej jakości obrazu i z całkiem nowym tłumaczeniem.

Wszystkie filmy pokazywane będą w wersji z polskimi napisami. Patronem honorowym Festiwalu JachtFilm jest Polski Związek Żeglarski.

Więcej informacji: jachtfilm.pl

PODZIEL SIĘ OPINIĄ

Błękitna szkoła