< Powrót
7
grudnia 2015
Tekst:
Rafał Klepacz
Zdjęcie:
CWM ZHP

„Zjawa IV” przepłynęła Atlantyk!

Harcerski jacht „Zjawa IV”, po 16 dniach żeglugi non stop, przepłynął Ocean Atlantycki i szczęśliwie dotarł do brzegów Barbados.

„Zjawa” płynie w rejsie dookoła Atlantyku pod nazwą OdySea Władka Wagnera, mającym upamiętnić sylwetkę Władysława Wagnera, pierwszego Polaka, który na jachtach „Zjawa”, „Zjawa II” i „Zjawa III” opłynął kulę ziemską w latach 30. ubiegłego wieku.

OdySea to wyprawa wieloetapowa, załoga jachtu zmienia się co ok. 14 dni. Rozpoczęła się 15 sierpnia 2015 roku w Gdyni, w miejscu, z którego wystartował Wagner. Następnie przez Kanał Kiloński, Amsterdam, Brest i Lizbonę jacht dopłynął do Afryki, do portu Rabat w Maroko. Stamtąd wykonał skok na Maderę i na Wyspy Kanaryjskie, i dalej na Wyspy Zielonego Przylądka, gdzie rozpoczął się rejs przez ocean do Barbados.

 „Zjawa” przepłynęła dotąd ponad 7000 mil morskich. W wyprawie wzięło udział blisko 100 żeglarzy. Jachtem kierowało czterech kapitanów.

Skok przez Atlantyk poprowadził kpt. Wojciech Zientara, z 8-osobową załogą złożoną w większości z instruktorów harcerskich. Podróż przez Atlantyk rozpoczęła się w Mindelo 21 listopada. Jacht przepłynął względnie spokojnie 2000 mil do Barbados. Żeglarzom towarzyszyły wprawdzie wielkie oceaniczne fale, ale stały kierunek i siła wiatru pozwalały na spokojną, pasatową żeglugę, mimo rozfalowania. Jak mówi kapitan Wojciech Zientara, podstawowym problemem na jachcie była powtarzalność dni i wkradająca się w życie załogi nuda, spowodowana przeczytaniem wszystkiego co dało się przeczytać na jachcie.

Na Barbados „Zjawa” nie zostanie długo. Kolejna załoga przylatuje już 12 grudnia na Martynikę, skąd rozpocznie się kolejny, XI już etap wyprawy. W planach jest pobyt na Karaibach. Święta i Nowy Rok załoga spędzi na Martynice, a stamtąd popłynie do Puerto Rico.

Po drodze jacht zatrzyma się na brytyjskich Wyspach Dziewiczych, gdzie przez kilka lat mieszkał Władysław Wagner i gdzie znajduje się ufundowana jego pamięci tablica,  a potem przez Jamajkę i Kubę popłynie do Stanów Zjednoczonych. W powrotny rejs do Europy wyruszy z Miami z końcem marca 2016 roku.

Organizatorem rejsu jest Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP – armator jachtu.

Wyprawy można śledzić na stronie: odysea.org.pl

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ