
Zlot jachtów z duszą Próchno i Rdza już po raz piętnasty!
Przed nami święto miłośników klasycznych drewnianych i stalowych jachtów. W dniach 12-15 października odbędzie się XV Zlot jachtów z duszą Próchno i Rdza. Jak co roku atrakcji w nim nie zabraknie.
Od 2009 roku Próchno i Rdza promuje żeglowanie na drewnianych i stalowych jednostkach, które niejednokrotnie tworzyły historię polskiego jachtingu. W dobie jachtów z laminatu uczestnicy Zlotów przypominają, że o klasyczne konstrukcje warto dbać, bo mają one niepowtarzalny urok.
– Efekty pracy u podstaw widać – potwierdza Maciej Sodkiewicz, organizator Próchna i Rdzy. – Kolejnym jej przykładem jest los jachtu „Barlovento 2”, na którym przez cztery lata pływałem po Arktyce. Miał on już dolegliwości wieku starczego, ale nie poszedł na żyletki, ani nie został zapomniany, tylko kupił ją nowy właściciel – wcześniej również uczestnik naszych zlotów – i postanowił przywrócić do dawnej świetności.
W tym roku w Zlocie weźmie udział 31 jachtów – 13 drewnianych i 18 stalowych. Gościem honorowym Próchna i Rdzy będzie zaś „Mazurek”, który wprawdzie jest z laminatu i nie spełnia podstawowego kryterium zlotu, ale zapisał się złotymi zgłoskami w historii – na nim Krystyna Chojnowska-Liskiewicz jako pierwsza kobieta samotnie opłynęła świat.
– W tym roku dwa jachty pojawią się na zlocie po raz pierwszy – są to stalowe „Endorfina” oraz „Lady Maud” – dodaje Sodkiewicz. – Dzięki temu łącznie przez piętnaście lat przewinęło się przez Próchno i Rdzę aż sto jednostek. O ich historii można poczytać w prowadzonej przez nas encyklopedii. Ozdobą Zlotu będzie na pewno „Antica”, która w zeszłym roku została wyremontowana, a w tym obchodzi 70-lecie.
Zlot rozpocznie się w czwartek 12 października na Helu, skąd dzień później uczestnicy przepłyną do Gdyni i zacumują w przy falochronie wschodnim gdyńskiego basenu żeglarskiego. W piątek też odbędzie się odprawa kapitanów, a o godzinie 19 wręczenie pamiątkowych tabliczek i koncert Tomka „Szantomasa” Kurędy.
W sobotę o godzinie 11 uczestnicy zlotu wezmą udział w odsłonięciu tablicy Andrzeja Drapelli w Alei Żeglarstwa Polskiego, a o 13 rozpoczną uroczystą paradę na trasie Gdynia – molo w Orłowie – Sopot – Gdynia. Po jej zakończeniu, od godziny 16 do 18, cumujące przy falochronie wschodnim jednostki będą dostępne do zwiedzania. O godzinie 18 odbędzie się zaś koncert Kamila Badziocha. Zlot zakończy się w niedzielę. Jak w poprzednich latach wszystkie atrakcje są bezpłatne i otwarte dla wszystkich.
Organizatorem imprezy jest szkoła żeglarstwa Sekstant, a partnerami strategicznymi miasto Gdynia i Pomorski Związek Żeglarski. Patronat medialny nad zlotem sprawuje portal Żeglarski.info.