< Powrót
19
sierpnia 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Krzysztof Szczypior
Andrzej Rościszewski
Andrzej Rościszewski.

Zmarł Andrzej Rościszewski

W piątek 16 sierpnia na wieczną wachtę odszedł Andrzej Rościszewski, działacz Polskiego Związku Żeglarskiego, świetny żeglarz, opozycjonista w czasach PRL i wybitny prawnik.

Andrzej Rościszewski urodził się 2 sierpnia 1930 roku. W 1948 roku ukończył Państwowe Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni, a w 1963 roku zdobył patent jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. Był uczestnikiem i organizatorem pionierskich wypraw dalekomorskich. W 1968 roku dotarł „Opalem” do Islandii, a dwa lata później na „Śmiałym” opłynął tę wyspę, za co otrzymał pierwszą w historii Nagrodę Rejs Roku – Srebrny Sekstant. Później pływał m.in. na Spitsbergen na „Generale Zaruskim”. Wyprawy opisał w książce „Północne rejsy”.

Andrzej Rościszewski nie tylko pływał, ale również angażował się organizacyjnie. Działał w Polskim Związku Żeglarskim, a w latach 80. organizował w Trzebieży żeglarskie konferencje bezpieczeństwa.

Zawodowo Andrzej Rościszewski całe życie związany był z prawem. Był absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, a od 1957 roku pracował jako adwokat. Przez wiele lat działał m.in. w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Po wprowadzeniu stanu wojennego bronił opozycjonistów z ramienia Komitetu Prymasowskiego. W 2015 roku został wybrany na członka Trybunału Stanu.

Zmarł w piątek 16 sierpnia w wieku 89 lat.

Najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim Zmarłego składa Zarząd i pracownicy Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek 23 sierpnia o godz. 11 w Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ