< Powrót
14
czerwca 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
arch. Stanisława Jurzyka

Zmarł Czesław Cześnik

Z żalem zawiadamiamy, że 11 czerwca w wieku 93 lat na wieczną wachtę odszedł komandor Czesław Cześnik, żeglarz, komendant i budowniczy Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej oraz współzałożyciel Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”.

Czesław Cześnik urodził się w 1924 roku w Ejsmontach koło Grodna. Podczas II wojny światowej wywieziony na Syberię, z której wrócił szlakiem bojowym z I Armią Wojska Polskiego. W 1946 roku dostał się do Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni.

W 1957 roku Czesław Cześnik został mianowany komendantem Morskiego Ośrodka Sportów Wodnych Marynarki Wojennej. W 1973 roku stanął na czele nowopowstałego Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej, a rok później uroczyście otworzył nowoczesny pawilon żeglarski, którego budowę rozpoczęto z jego inicjatywy w 1971 roku. W 1975 roku ze względu na kłopoty ze zdrowiem przeszedł do rezerwy.

Jako żeglarz Czesław Cześnik prowadził pierwsze rejsy morskie po odwilży październikowej na jachtach „Hetman” i „Kapitan”, m.in. do Finlandii, Francji i Wielkiej Brytanii. Współtworzył również Jacht Klub Morski „Kotwica” – obecnie Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica”.

Za zasługi został odznaczony m.in. medalem Polonia Restituta, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Powstania Warszawskiego oraz medalem 70-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego w 1994 roku. Był członkiem honorowym Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”.

Msza święta żałobna odbędzie się w piątek, 16 czerwca, o 11.30 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Gdyni. Pogrzeb zaś o godzinie 12.30 na cmentarzu w Witominie.

Najszczersze kondolencje Rodzinie i Przyjaciołom Zmarłego składa Zarząd i pracownicy Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ

Błękitna szkoła