< Powrót
19
sierpnia 2021
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
archiwum
Zbigniew Sawostjanik

Zmarł Zbigniew Sawostjanik

19 sierpnia na wieczną wachtę odszedł Zbigniew Sawostjanik, kapitan żeglugi wielkiej jachtowej, wielokrotny medalista pełnomorskich mistrzostw Polski. Wychowawca i przyjaciel kilku pokoleń żeglarzy. Miał 89 lat.

Był absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Wieloletnim członkiem kierownictwa Puckich Zakładów Mechanicznych oraz dyrektorem Państwowego Ośrodka Maszynowego Pomech w Pucku. Aktywnie pracował społecznie na rzecz pracowników zakładów pracy w Pucku oraz mieszkańców miasta. Zasłużony dla Miasta Pucka.

Główny twórca żeglarstwa w Klubie Sportowym „Zatoka” w Pucku, szczególnie pełnomorskiego i olimpijskiego. Był inicjatorem odbudowy i zakupu jednostek sportowych i pełnomorskich, a także wiceprzewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy i Rozbudowy Obiektów Sportowych  w Pucku, który wybudował halę sportową, kręgielnię, port jachtowy. Niezmienny komandor sekcji żeglarskiej KS „Zatoka”. Był organizatorem i kapitanem wielu rejsów stażowych po wodach Bałtyku i Morza Północnego.

Zbigniew Sawostjanik to zasłużony działacz Polskiego Związku Żeglarskiego oraz członek Zarządu Gdańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Laureat nagrody „Conrada”. Za uratowanie załogi szwedzkiego jachtu w czasie regat, za okazaną odwagę i pomoc w trudnych sztormowych warunkach, został Honorowym Członkiem Szwedzkiego Królewskiego Jacht Klubu.

Niezaprzeczalny autorytet w środowisku żeglarskim. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz odznaczeniami państwowymi, regionalnymi i resortowymi.

Najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim Zmarłego składają Zarząd i pracownicy Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ