< Powrót
22
października 2020
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Gwidon Libera
Liga

Znamy kalendarz Polskiej Ligi Żeglarskiej na sezon 2021

Organizatorzy Polskiej Ligi Żeglarskiej opublikowali kalendarz regat na sezon 2021. Planowane są 4 rundy Ekstraklasy, 4 rundy 1 Ligi oraz regaty kwalifikacyjne. Do 15 listopada można zgłosić swój udział. Polska Liga rozgrywana jest pod patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego, a zwycięzcy Ekstraklasy otrzymują tytuł Klubowego Mistrza Polski.

W zakończonym niedawno, najlepszym w historii i w ocenie uczestników sezonie Ligi, wystartowały 24 zespołów z 22 klubów. Rywalizacja odbyła się w 4 rundach Ekstraklasy w Szczecinie, Sopocie, Gdyni i Świnoujściu oraz 4 rundach 1 Ligi w Sopocie i Szczecinie. Klubowym Mistrzem Polski PZŻ 2020 została załoga YKP Gdynia przed Yacht Clubem Gdańsk i Giżycką Grupą Regatową. Z 1 Ligi do Ekstraklasy na sezon 2021 awansowały zespoły SportVita Gliwice, Puchar Polski Jachtów Kabinowych, KW Garland Gliwice i Jacht Klub Miedzy Żaglami Warszawa.

W sezonie 2021 rywalizacja ponownie odbędzie się na co najmniej dwóch poziomach rozgrywkowych – Ekstraklasy i 1Ligi. W każdej lidze rozegrane zostaną 4 pełne dwudniowe rundy. W każdej lidze startować będzie 12 klubów. Każdy nowy klub może przystąpić do rywalizacji startując w eliminacjach, które wyłonią min. 4 załogi dopuszczone do startu w 1 Lidze. Pozostałe załogi które odpadną w Kwalifikacjach, będą miały szanse startu w specjalnie utworzonej 2 Lidze, jeśli znajdzie się minimum 9 chętnych zespołów.

– Ten sezon mimo wielu problemów zakończyliśmy zgodnie z planem – wyjaśnia Maciek Cylupa, organizator Polskiej Ligi Żeglarskiej. – Co najważniejsze, udział w kolejnym sezonie potwierdzili praktycznie wszyscy tegoroczni uczestnicy  z czego jesteśmy bardzo dumni. Co ciekawe, jeszcze przed ogłoszeniem naboru na 2021, mamy już wstępne nowe zgłoszenia z kilku nowych klubów. Dlatego zaczynamy przygotowania i proces naboru już teraz. Mamy opracowany już kalendarz i regulaminy na nowy sezon. Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału, wzorem ubiegłych lat w kwietniu zorganizujemy eliminacje. Być może wystartujemy też kolejny niższy poziom ligi.

Kalendarz Polskiej Ligi Żeglarskiej na sezon 2021

Kwalifikacje do 1 Ligi
17-18.04

Ekstraklasa
22-23.05
3-4.07
21-22.08
2-3.10

1 Liga
29-30.05
17-18.07
7-8.08
25-26.09

Zasady rywalizacji w Lidze są bardzo przejrzyste i proste. Wyścigi odbywają się według ogólnie znanych zasad regat flotowych, różnią się jedynie tym, że trasa jest krótsza i sędziowane są przez arbitrów na wodzie. Wyklucza to protesty po wyścigach i umożliwia nakładanie kar bezpośrednio w czasie wyścigu, przez co rywalizacja staje się dynamiczniejsza i bardziej fair.

Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo. Udział w regatach nie wiąże się z koniecznością posiadania własnego jachtu, gdyż te – jednakowe i gotowe do regat dostarczane i serwisowane są przez organizatora. Wpisowe do regat wynosi  8 tys. złotych za całość ligi czyli 4 regaty dwudniowe wraz z dniami treningowymi. Zawodnicy dostaną do dyspozycji flotę identycznych jachtów regatowych klasy TOM28 (Szczecin, Świnoujście) oraz Delphia 24 One Design (Sopot, Gdynia).

Zwycięzca ligi zdobędzie tytuł Klubowego Mistrza Polski a pierwsze cztery kluby Ekstraklasy otrzymają prawo startu w prestiżowych rozgrywkach Europejskiej Ligi Mistrzów rozgrywanych w St. Petersburgu, St. Moritz i Porto Cervo. 4 najgorsze kluby w Ekstraklasie spadną do 1 Ligi, a w ich miejsce awansują najlepsze 4 kluby z 1 Ligi.

Zgłoszenia można dokonać mailem na adres info@ligazeglarska.pl Kontakt do organizatorów: Maciej Cylupa, maciek@ligazeglarska.pl, tel.  783 008 383
Strona Ligi

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ