< Powrót
31
sierpnia 2019
Tekst:
Jakub Jakubowski/Natalia Majcher
Zdjęcie:
Jacek Kwiatkowski/PZŻ

Znamy Mistrzów Polski w klasach nieolimpijskich

Mistrzostwa Polski klas nieolimpijskich oraz juniorów w olimpijskiej klasie RS:X zakończone. Bazą regat było Narodowe Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Wystartowało w nich prawie 300 zawodników i zawodniczek. 

Przez trzy dni (29-31 sierpnia) w Gdańsku świeciło piękne słońce, ale wiatr wiał mocno w kratkę. Nie przeszkodziło to jednak w rozegraniu większości wyścigów. W większości klas rywalizacja była bardzo zacięta, tylko w niektórych byli absolutni dominatorzy, którzy rywalom pozostawiali walkę o miejsca za ich plecami.

Tak było chociażby w klasie Hobie Cat 16, którą zdominowała załoga UKS Navigo Sopot Zuzanna Szadziul/Szymon Cierzan, w klasie Laser Radial, gdzie złudzeń rywalom nie zostawił Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa) czy w klasie RS:X, w której klasą dla siebie byli Karina Filip (Gdański Klub Żeglarski) i Kamil Manowiecki (SKŻ Sopot).

Rywalizacja na wodzie była bardzo zacięta, a świadczy o tym nie tylko klasyfikacja generalna, ale też liczba protestów. W tym roku sędziowie mieli wiele spornych sytuacji do rozpatrzenia, a rozstrzygnięcia zapadały w godzinach późno wieczornych. Wszystko jednak odbywało się w atmosferze fair play i wzajemnego zrozumienia. Młodzi żeglarze po raz kolejny dowiedli, że są wielką, radosną, sportową rodziną.

– Bardzo mnie cieszy atmosfera wielkiego, żeglarskiego święta. W pierwszej części mistrzostw Polski startowali głównie młodzi żeglarze, którzy mają szansę w przyszłości stanowić o sile tego sportu. Miło było patrzeć na ich profesjonalizm, na team spirit i radosną atmosferę na brzegu.

Za tydzień w tym samym miejscu odbędzie się druga część mistrzostw Polski. Tym razem na starcie zobaczymy żeglarzy klas olimpijskich, a wśród nich wiele sław polskiego żeglarstwa, medalistów mistrzostw świata i Europy – podsumowuje Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

LISTA ZWYCIĘZCÓW:

RS:X
Kobiety Junior (U19) – Karina Filip (Gdański Klub Żeglarski)
Mężczyźni Junior (U19) – Kamil Manowiecki (SKŻ Sopot)

Laser Radial
Mężczyźni Senior – Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa)
Mężczyźni Junior (U19) – Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa)
Mężczyźni Junior Młodszy (U17) – Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa)

420
Mężczyźni Junior (U19) – Patryk Kosmalski/Tomasz Lewandowski (CHKŻ Chojnice/Fundacja YK Junga)
Kobiety Junior (U19) – Zofia Korsak/Karolina Cendrowska (MKS Dwójka Warszawa)
Open U17 – Amelia Linowska/Julia Chmiel (Baza Mrągowo)

29er
Mężczyźni (U19) – Marceli Mierzwicki/Franciszek Borys (YKP Gdynia)
Kobiety (U19) – Aleksandra Wirzinkiewicz/Zuzanna Mróz (Nauticus YK Olsztyn)
Open U17 – Marceli Mierzwicki/Franciszek Borys (YKP Gdynia)

Hobie Cat 16
Open U19 – Zuzanna Szadziul / Szymon Cierzan (UKS Navigo Sopot)

Nacra 15
Open U19 – Maja Niemira/Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot)

Europa
Kobiety Senior – Katarzyna Pic (ŻMKS Poznań)
Mężczyźni Senior – Jan Pic (ŻMKS Poznań)
Kobiety Junior (U20) – Zosia Derwich (Wolsztyński Klub Żeglarski)
Mężczyźni Junior (U20) – Bartosz Miziewicz (Wolsztyński Klub Żeglarski)

OK Dinghy
Mężczyźni Senior – Tomasz Gaj (Stow. Zawodników Klasy OK Dinghy)

Pełne WYNIKI.

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk, AZS COSA Górki Zachodnie i Miastem Gdańsk. Partnerami wydarzenia są: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ziaja i D.A.D. Członków kadry Narodowej Seniorów PZŻ wspiera Garmin Polska a Kardy Narodowej Juniorów PZŻ w klasie 470 Polska Spółka Gazownictwa. Patronem medialnym jest Żeglarski.info.

W pierwszej części Mistrzostw Polski zawodnicy z pomorskich klubów zdobyli 18 medali. O komentarz poprosiliśmy trenera koordynatora Pomorskiego Związku Żeglarskiego Filipa Lipskiego:

– Cieszy to, że w juniorach młodszych w klasie 420 brązowy medal zdobyła załoga Agnieszka Pawłowska i Dominika Ołowiak (YKP Gdynia/ChKŻ Chojnice) Dzięki temu, że reaktywowała się sekcja tej klasy w YKP Gdynia, zawodników z nadziejami na dobre wyniki w przyszłości mamy coraz więcej. W katamaranach mamy hegemonię UKS Navigo Sopot i cała pula medali zostaje w województwie pomorskim, zapraszamy więc innych do rywalizacji. Nasi deskarze jak zwykle nie zawiedli. Całe podium w klasie RS:X juniorów zdobyli nasi reprezentanci z Kamilem Manowieckim na czele. Wśród pań także dwa pierwsze miejsca zdobyły zawodniczki GKŻ Gdańsk i SKŻ Ergo Hesia Sopot. Wszystkim zawodnikom bardzo gratuluję dobrych wyników.

Start 52 zawodników z województwa pomorskiego w Mistrzostwach Polski Juniorów jest dofinansowany przez Pomorską Federację Sportu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ