Pomorski Związek Żeglarski

Znamy mistrzów Polski w żeglarskich klasach olimpijskich

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki w klasie 49er, Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak w klasie 49erFX, Zofia Korsak i Julian Gloeh w klasie 470, Agata Barwińska w klasie …

Znamy mistrzów Polski w żeglarskich klasach olimpijskichMPKO 2021 09 26 Bartosz Modelski
Galeria zdjęć (1) — zobacz wszystkie

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki w klasie 49er, Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak w klasie 49erFX, Zofia Korsak i Julian Gloeh w klasie 470, Agata Barwińska w klasie ILCA 6, Tadeusz Kubiak w klasie ILCA 7 i Piotr Kula w klasie Finn – to mistrzowie Polski w żeglarskich klasach olimpijskich. Mistrzostwa Polski zakończyły się wczoraj 26 września w gdańskich Górkach Zachodnich.

Regaty trwały od piątku 24 września, ale ścigania rozpoczęło się w sobotę 25 września. Pierwszego dnia sztormowy wiatr uniemożliwił rywalizację. Drugiego dnia wiatr nieco osłabł, ale nadal był silny, trzeciego dnia nie wiało już tak mocno. Emocji nie brakowało, na starcie zobaczyliśmy zarówno utytułowanych żeglarzy, jak i zdolną młodzież, nie brakowało też załóg eksperymentalnych. Do takich na pewno należała załoga Łukasz Przybytek (AZS AWFiS Gdańsk) i Jolanta Ogar-Hill (UKŻ Wiking toruń), która rywalizowała w klasie 470. Łukasz na co dzień pływa w klasie 49er i niedawno z Pawłem Kołodzińskim sięgnął po brązowy medal mistrzostw Europy. Jola zaś, wraz z Agnieszką Skrzypulec wywalczyła w sierpniu srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Tokio w klasie 470.

– Nasza łódka jeszcze nie wróciła z Japonii, druga zaś jest w drodze na mistrzostwa świata w Omanie i w związku z tym nie mieliśmy na czym wystartować w tych mistrzostwach Polski – mówi Paweł Kołodziński. – Gdy dowiedzieliśmy się, że w mistrzostwach nie weźmie udziału również Agnieszka Skrzypulec, wspólnie postanowiliśmy, że wypożyczymy Łukasza do klasy 470 i stworzy on załogę z Jolą – dodaje Paweł Kołodziński.

Jak się okazało, przesiadka z jednej klasy na drugą nie jest wcale taka prosta, nawet dla tak dobrego sternika, jakim jest Łukasz Przybytek. O ile pierwszego dnia w warunkach silnowiatrowych Łukasz i Jola radzili sobie bardzo dobrze, to drugiego dnia było nieco gorzej i ostatecznie brązowy medalista mistrzostw Europy i wicemistrzyni olimpijska zakończyli regaty na czwartym miejscu. Jak sami jednak mówią, byli bardzo ciekawi tego nowego doświadczenia.

Mistrzostwo Polski zdobyła załoga Zofia Korsak i Julian Gloeh (MKS Dwójka Warszawa), srebrne medale wywalczyli Seweryn Wysokiński (CSW Opty Gdynia) i Julia Oleksiuk (KU AZS UW Warszawa), a na najniższym stopniu podium stanęli Kacper Paszek (AZS AWFiS Gdańsk) i Oliwia Laskowska (Chojnicki Klub Żeglarski).

W tej klasie warto też odnotować udział Ewy Lewandowskiej (AZS AWFiS Gdańsk), która gościnnie dołączyła do Bartosza Reitera (OKŻ Olsztyn). Ewa to czołowa zawodniczka świata i najbardziej utytułowana polska żeglarka klasy Optimist w ostatnich latach, a od niedawna ściga się w klasie 420, w której wraz z Julią Żmudzińską zdobyła dwa tygodnie temu brązowy medal mistrzostw Polski. Teraz wspomogła osamotnionego kolegę w klasie 470 i tej eksperymentalnej załodze udało się nawet wygrać jeden z wyścigów. Ewa ma dopiero 15 lat i jej wyniki uzyskane w trzech regatowych klasach świadczą o tym, jak wszechstronną i utalentowaną jest zawodniczką.

Swój talent potwierdza też Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia). Nasza olimpijka z Tokio w klasie 49erFX po igrzyskach próbuje swoich sił z nową załogantką, Sandrą Jankowiak (AZS Poznań). Współpraca układa się bardzo dobrze, Aleksandra i Sandra w niedawnych mistrzostwach Europy zajęły szóste miejsce, a teraz pewnie zdobyły mistrzostwo Polski wygrywając aż sześć z ośmiu wyścigów. W klasie 49er równie pewnie po złoto sięgnęli Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań). Wyprzedzili oni aktualnych mistrzów Europy i mistrzów świata juniorów, załogę Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia). Na trzecim miejscu regaty ukończyła załoga Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn).

W klasie ILCA 7 (Laser) oglądaliśmy starcie młodych, ale już doświadczonych i utytułowanych zawodników szczecińskiej Pogoni, Tadeusza Kubiaka i Jakuba Rodziewicza, z bardzo doświadczonym Maciejem Grabowskim (MKŻ Arka Gdynia), który swoją pełną sukcesów karierę zakończył już dawno i startuje tylko okazjonalnie w ważniejszych regatach. Ostatecznie zwycięsko z tej rywalizacji wyszedł Kubiak, srebro dla Rodziewicza, a brąz dla Grabowskiego.

Reklama · Pomorski Związek ŻeglarskiTwoja reklama tutajReklama i współpraca

– Staram się być w dobrej formie i jeśli tylko mam czas, to chętnie startuję, by jeszcze sprawdzić się na tle młodszych kolegów. Cieszę się, że nawiązałem walkę z Tadeuszem i Kubą, gdybym jeszcze był nieco lżejszy, to mogłoby być jeszcze lepiej. Ale nie ma co narzekać, jestem zadowolony – mówi weteran Maciej Grabowski, jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego Lasera.

W klasie ILCA 6 emocji nie brakowało. Po pierwszych czterech wyścigach prowadziła olimpijka z Tokio Magdalena Kwaśna (Chojnicki Klub Żeglarski). Drugiego dnia świetnie jednak pożeglowała Agata Barwińska (MOS Iława), która wygrała jeden wyścig, w kolejnym była druga i w efekcie cieszyła się z mistrzostwa Polski. Akwen w Górkach Zachodnich jest dla Agaty szczęśliwy. Iławianka rok temu zdobyła tutaj brązowy medal mistrzostw Europy. Srebrny medal mistrzostw Polski wywalczyła Magdalena Kwaśna, a brąz przypadł Wiktorii Gołębiowskiej (MOS Iława).

W klasie Finn swój dziesiąty złoty medal mistrzostw Polski seniorów zdobył Piotr Kula (Gdański Klub Żeglarski). Wszystko wskazuje na to, że ostatni. Nasz najlepszy finnista ostatnich lat, olimpijczyk z Londynu zapowiedział zakończenie sportowej kariery. W swoich pożegnalnych regatach Piotr Kula wyprzedził Łukasza Lesińskiego (Jacht Klub Stal Gdynia) i Mikołaja Lahna (UKŻ Wiking Toruń).

W mistrzostwach Polski klas olimpijskich udział wzięło prawie 150 żeglarzy i żeglarek. Bazą regat były Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk oraz AZS COSA Gdańsk w Górkach Zachodnich. Drugiego dnia mistrzostw odbył się pokazowy Wyścig Mistrzów PZŻ, w którym na łódkach klasy Optimist ścigali się polscy olimpijczycy. Dla niemal wszystkich uczestników tego wyścigu był to sentymentalny powrót do pierwszych lat swojej żeglarskiej przygody. Na starcie stanęli: Agnieszka Skrzypulec (Sejk Pogoń Szczecin), która w raz z Jolantą Ogar-Hill zdobyła w Tokio srebrny medal w klasie 470, Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), olimpijczyk z Rio de Janeiro i Tokio w windsurfingowej klasie RS:X, Małgorzata Białecka (SKŻ Sopot), olimpijka z Rio de Janeiro w klasie RS:X, Kacper Ziemiński (Sejk Pogoń Szczecin), olimpijczyk z Pekinu w klasie 470 i z Londynu w klasie Laser, Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek (obaj AZS AWFiS Gdańsk), olimpijczycy z Londynu, Rio i Tokio w klasie 49er, Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk), olimpijski z Tokio w klasie 49erFX, Piotr Kula (Gdański Klub Żeglarski), olimpijczyk z Londynu w klasie Finn, Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), olimpijka z Tokio w klasie Laser Radial. Wyścig Mistrzów wygrała Agnieszka Skrzypulec, przed Aleksandrą Melzacką i Kacprem Ziemińskim.

Organizatorem Mistrzostw Polski Klas Olimpijskich jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem głównym jest Miasto Gdańsk. Sponsorem głównym regat jest firm Vulcan Training & Consultancy, która specjalizuje się w szkoleniach osób pracujących m.in. w przemyśle wydobywczym ropy naftowej gazu, czy też przy budowie i obsłudze morskich i lądowych elektrowni wiatrowych.

Partnerami imprezy są: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, ERGO Hestia, Kubota, Ziaja Polska, ClickMeeting, Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku, AZS COSA Górki Zachodnie.

Wyniki

KLASA 470 konkurencja MIKST:

  1. Kacper Paszek i Oliwia Laskowska – AZS Gdańsk / Chojnicki Klub Żeglarski
  2. Seweryn Wysokiński i Julia Oleksiuk – CSW Opty Gdynia/ KU AZS UW Warszawa
  3. Zofia Korsak i Julian Gloeh – MKS Dwójka Warszawa
Reklama · Pomorski Związek ŻeglarskiPromuj swoją markęSprawdź ofertę

KLASA 470 konkurencja MIKST w kategorii MŁODZEŻOWEJ 3. Kacper Paszek i Oliwia Laskowska – AZS Gdańsk / Chojnicki Klub Żeglarski

  1. Seweryn Wysokiński i Julia Oleksiuk – CSW Opty Gdynia/ KU AZS UW Warszawa
  2. Zofia Korsak i Julian Gloeh – MKS Dwójka Warszawa

KLASA 470 konkurencja MĘŻCZYZN:

  1. Kamil Cesarski i Beniamin Waszkiewicz – OKŻ Olsztyn/ Baza Mrągowo

KLASA 49er kategoria SENIORÓW:

  1. Adam Głogowski i Maciej Krusiec – Nauticus YC Olsztyn
  2. Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch – YKP Gdynia
  3. Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki – AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań/

KLASA 49er w kategorii MŁODZIEŻOWEJ:

  1. Tytus Butowski i Łukasz Machowski AZS AWFiS Gdańsk / MKS Dwójka Warszawa
  2. Adam Głogowski i Maciej Krusiec – Nauticus YC Olsztyn
  3. Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch – YKP Gdynia
Reklama · Pomorski Związek ŻeglarskiArtykuł sponsorowanyZapytaj o pakiet

KLASA 49erFX:

  1. Patryk Kosmalski i Marcel Montrymowicz – CHOJNICKI KLUB ŻEGLARSKI/ OLSZTYŃSKI KLUB ŻEGLARSKI
  2. Gabriela Czapska i Hanna Rajchert – SPÓJNIA WARSZAWA
  3. Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak YACHT KLUB POLSKI GDYNIA/ AZS Poznań

KLASA 49erFX w kategorii MŁODZIEŻOWEJ:

  1. Marcelina Korszon i Zuzanna Mróz – MKS Dwójka Warszawa
  2. Gabriela Czapska i Hanna Rajchert – Spójnia Warszawa

KLASA ILCA 6:

  1. Wiktoria Gołębiowska – MOS Iława
  2. Magdalena Kwaśna – Chojnicki Klub Żeglarski
  3. Agata Barwińska Stowarzyszenie – MOS Iława

KLASA ILCA 6 w kategorii MŁODZIEŻOWEJ:

  1. Julia Rogalska – Giżycka Grupa Regatowa
  2. Laura Szulc – Chojnicki Klub Żeglarski
  3. Lilly May Niezabitowska – Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg

KLASA ILCA 6 w kategorii JUNIOR:

Reklama · Pomorski Związek ŻeglarskiWyróżnij swoją firmęSprawdź cennik
  1. Dominika Raszka – MKS Dwójka Warszawa
  2. Laura Szulc – Chojnicki Klub Żeglarski
  3. Lilly May Niezabitowska – Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg

KLASA ILCA 6 w kategorii JUNIOR MŁODSZY:

  1. Karolina Jałoszyńska – Klub Żeglarski Nysa
  2. Aleksandra Borucka – AZS Poznań
  3. Natalia Nadrzewia – UKS Zalew Kielce

KLASA ILCA 7:

  1. Maciej Grabowski – MKŻ Arka Gdynia
  2. Jakub Rodziewicz – Sejk Pogoń Szczecin
  3. Tadeusz Kubiak – Sejk Pogoń Szczecin

KLASA ILCA 7 w kategorii MŁODZIEŻOWEJ:

  1. Piotr Malinowski – MOS Iława
  2. Michał Krasodomski – AZS AWFiS Gdańsk
  3. Mikołaj Silny – Sejk Pogoń Szczecin

KLASA ILCA 7 w kategorii JUNIOR:

  1. Maxime Thommen – Yacht Klub Polski Gdynia
  2. Tomasz Trajnowicz – Giżycka Grupa Regatowa
  3. Michał Krasodomski – AZS AWFiS Gdańsk
← Wróć do portalu

Czytaj również

Więcej artykułów
GRE 39Regaty23 lipca 202612:06ME Techno293 w Sopocie: kapryśna aura i zwroty akcji w drugim oraz trzecim dniu regatRedakcja · 3 min czytaniaFirst SparsBiznes23 lipca 202611:14Takielunek stały: niewidoczny strażnik bezpieczeństwa na jachcieRedakcja · 5 min czytaniaPolboat Yachting FestivalNasz patronatBiznes22 lipca 202619:58Polboat Yachting Festival rusza w Gdyni. Ponad 110 jednostek i blisko 30 premier na wodzieRedakcja · 3 min czytaniaMistrzostwa Polski klasy iQFOiLSport i regaty22 lipca 202619:47Foilowy tydzień w Mechelinkach. Mistrzostwa Polski iQFOiL i Puchar Polski WingFoil Race na początku sierpniaRedakcja · 2 min czytania75489567813679310521895874520404963021381489nTurystyka22 lipca 202619:06Ambasador przyjeżdża na regaty rowerem. Żeglarz jest nierozerwalnie związany z naturąRedakcja · 2 min czytaniaKadra PolskiSport i regaty22 lipca 202618:17Mistrzostwa Europy w klasie Optimist wracają na Zatokę Gdańską. 292 młodych żeglarzy i podwójna kadra PolskiRedakcja · 3 min czytaniaORP ISKRARejsy22 lipca 202615:48ORP Iskra już w czwartek w Szczecinie. Bezpłatne wejście na pokład przy Bulwarze ChrobregoRedakcja · 1 min czytania00alfamsterdam1983archjmarszalla e1651826301938 2 photoaidcom greyscaleHistoria21 lipca 202620:23Odszedł na wieczną wachtę kapitan Jarosław MarszałłRedakcja · 2 min czytaniaApollo 1Historia21 lipca 202615:52Astronauta znaczy żeglarz gwiazd. Ile kosmos zawdzięcza żeglarzom, 57 lat od lądowania na KsiężycuRedakcja · 4 min czytaniaWarszawska Liga ŻEGLARSKASport i regaty21 lipca 202610:26Legia Sailing awansuje o pięć pozycji i przejmuje prowadzenie w Warszawskiej Lidze ŻeglarskiejRedakcja · 4 min czytaniaXVI Regaty Ziółkowskiego o Puchar Burmistrza KoronowaSport i regaty20 lipca 202616:28XVI Regaty Ziółkowskiego o Puchar Burmistrza Koronowa: 93 żeglarzy na Zalewie KoronowskimRedakcja · 2 min czytaniaBałtycki Puchar Klas na jeziorze JamnoSport i regaty19 lipca 202621:17Bałtycki Puchar Klas na jeziorze Jamno. Prawie 80 załóg i trudne warunki w 12. edycji regatRedakcja · 2 min czytaniamedaliściRegaty19 lipca 202620:31Melzacka i Jankowiak drugie w Test Event, triumfują duńskie siostry i norwescy braciaRedakcja · 3 min czytaniaPodium Hansa 303 singleSport i regaty18 lipca 202622:03Piotr Cichocki podwójnym złotym medalistą Inkluzywnych Mistrzostw Europy EUROSAF w GdyniRedakcja · 3 min czytaniaDar MłodzieżyRejsy18 lipca 202615:19Dar Młodzieży wraca do Polski. Powitanie w Gdyni już 24 sierpniaRedakcja · 2 min czytaniaSerwerownia z superkomputerami wykorzystywanymi w projekcie MERMAIDBiznes18 lipca 202614:17Polscy naukowcy zbudują cyfrowego bliźniaka Bałtyku. Prognozy dla żeglugi, portów i offshoreRedakcja · 2 min czytaniaVucetti BonifacioSport i regaty17 lipca 202623:01Włosi Lisa Vucetti i Vittorio Bonifacio Mistrzami Świata Juniorów w klasie 470Redakcja · 3 min czytaniaregaty Long Beach Olympic Classes RegattaSport i regaty17 lipca 202619:33Szóste miejsce Pawła Tarnowskiego w Long Beach. Polacy walczą też w Salonikach i GdyniRedakcja · 1 min czytaniaEtap pośredni – port we WładysławowieRejsy17 lipca 202613:31SOLO do Łeby. Spełniam marzenie, żeby popłynąć samotnie gdzieś dalejRedakcja · 2 min czytaniaWarszawska Liga Żeglarska 1 rundaSport i regaty16 lipca 202619:45Rekordowa flota 20 załóg na 2. rundzie Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi ŻeglarskiejRedakcja · 3 min czytaniaregaty Energa Nord Cup GdańskSport i regaty15 lipca 202618:15Żeglarz wśród gwiazd. Sławosz Uznański-Wiśniewski i jego droga z kadry narodowej na Międzynarodową Stację KosmicznąRedakcja · 4 min czytaniaMOPR MazuryRejsy15 lipca 202616:26Kosmiczna technologia na Mazurach. Jak aplikacja ŻEGLUJ! skraca czas dotarcia ratowników MOPROskar Wojciechowski · 7 min czytaniaRound Bornholm 2026Sport i regaty15 lipca 202609:11Round Bornholm 2026: samotny Polak na jachcie KING wygrywa grupę single-handedRedakcja · 4 min czytaniaHansa 303Sport i regaty14 lipca 202618:13Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy i Test Event. Żeglarski tydzień w GdyniRedakcja · 3 min czytania