< Powrót
8
września 2019
Tekst:
Jakub Jakubowski
Zdjęcie:
Jacek Kwiatkowski/PZŻ
olimpijskich

Znamy pierwszych mistrzów Polski w klasach olimpijskich

Żeglarskie Mistrzostwa Polski Gdańsk 2019 w klasach olimpijskich wchodzą w decydującą fazę. Znamy już pierwszych mistrzów Polski, ale w niektórych klasach rywalizacja jest bardzo zacięta i jutrzejsza walka o medale zapowiada się pasjonująco.

Nie ma mocnych na Agnieszkę Skrzypulec i Jolę Ogar w klasie 470. Najlepsza polska załoga wygrywa wyścig za wyścigiem i już w sobotę zapewniła sobie złoty medal mistrzostw Polski. Jutrzejszy wyścig medalowy będzie tylko formalnością. W klasyfikacji mężczyzn (dopuszczane są również miksty) prowadzi załoga Seweryn Wysokiński i Hanna Dzik (CSW Opty Ustka/YKP Gdynia).

Znamy też mistrzów Polski w klasie latających katamaranów Nacra 17. Triumf zapewniła juz sobie sobie załoga Almar Sailing – Kuba Surowiec i Kasia Goralska, która wygrała wszystkie 9 wyścigów. O pozostałe miejsca na podium walczą Tymoteusz Bendyk i Irmina Mrózek Gliszczyńska (UKS Navigo) oraz Mikołaj Chłopek z Mają Micińską. Jutro zaplanowano 3 wyścigi.

W klasie 49er dominuje załoga Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (KS AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). Na 8 wyścigów wygrali 6 i w „generalce” mają 9 punktów przewagi nad świetnie pływającą załogą Mikołaj Staniul i Paweł Nowicki (YKP Gdynia/Toruński Klub Żeglarski). Jutro planowane jest rozegranie 4 wyścigów. Z rywalizacji w tej klasie wycofali się Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), a powodem jest kontuzja pleców tego pierwszego. Podobną sytuację mamy w klasie Laser, gdzie z ogromną przewagą nad rywalami prowadzi Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin). Matematycznie Dawid Kania (ŻL KS Kiekrz) i Kuba Rodziewicz (Euro Jachtklub Pogoń) jeszcze mają szansę go wyprzedzić, ale raczej ci dwaj między sobą podzielą miejsca 2 i 3.

Pasjonująco zapowiadają się jutro wyścigi medalowe w klasie Finn i Laser Radial. W tej pierwszej na starcie zabrakło najlepszego w ostatnim czasie finnisty Piotra Kuli (GKŻ Gdańsk), który przechodzi rehabilitację po operacji kolana. Jego najgroźniejsi rywale pokazują świetną formę, a sytuacja w tabeli zmienia się po każdym dniu. Po 9 wyścigach prowadzi Łukasz Lesiński (Yacht Klub Stal Gdynia), który ma 22 punkty, tyle samo co Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking), który rok temu… zakończył karierę. Teraz wrócił specjalnie na mistrzostwa Polski i ma szansę na złoto! Trzeci jest Sebastian Kalafarski (UKZ Wiking)ze stratą trzech punktów. Jutro zapowiada się walka kadłub w kadłub.

– Rywalizacja jest ciekawa, a warunki trudne – podsumował Łukasz Lesiński. – Wczoraj jeden wyścig puszczono na siłę. Dzisiaj było już stabilnie, to było naprawdę fajne żeglowanie. Trzy wyścigi w moim wykonaniu były na super poziomie, świetnie ścigaliśmy się z Mikołajem. Widać, że rok przerwy nie wpłynął na jego formę, nie zapomniał jak się pływa. Niestety, ostatni wyścig zawaliłem i moja przewaga zmalała. Jutro ma słabo wiać i wyścig medalowy może być loterią, decydować mogą bardziej szczęście i przypadek niż umiejętności. Jestem zadowolony ze swojego pływania, wiem nad czym  jeszcze pracować. O ile żeglowanie od średniego do silnego wiatru wychodzi mi bardzo dobrze, to muszę jeszcze wyeliminować błędy, które pojawiają się przy słabych wiatrach.

W Laser Radial rozegrano 8 wyścigów i najlepiej radzi sobie juniorka Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława), która prowadzi z 15 punktami. Za jej plecami dwie bardziej doświadczone zawodniczki, Agata Barwińska (16 pkt.) i Magdalena Kwaśna (18 pkt.) z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego.

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk, AZS COSA Górki Zachodnie i Miastem Gdańsk. Partnerami wydarzenia są: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ziaja, D.A.D, Sailovnia i LaserPOL. Członków kadry Narodowej Seniorów PZŻ wspiera Garmin Polska a Kardy Narodowej Juniorów PZŻ w klasie 470 Polska Spółka Gazownictwa. Patronem medialnym jest Żeglarski.info.

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ