< Powrót
16
maja 2022
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Żeglarski Puchar
Załoga jachtu Glob ze skipperem Zbigniewem Gutkowskim (drugi z prawej) – zwycięzcy Pucharu Land Rover Żeglarski Puchar Trójmiasta i Pucharu Komandora Yacht Clubu Gdańsk.

Znamy zwycięzców Land Rover Żeglarski Puchar Trójmiasta!

W dniach 13-15 maja Land Rover Żeglarski Puchar Trójmiasta, zaliczany do klasyfikacji Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski, powrócił na wodę po dwuletniej przerwie. W regatach udział wzięło 58 załóg, które rywalizowały w sześciu żeglarskich klasach.

Ta jedna z najbardziej popularnych imprez żeglarskich w miniony weekend odwiedziła Gdańsk, Sopot i Gdynię. Trasy wyścigów klas morskich (KWR, ORC oraz Open) rozstawione były odpowiednio na dystansie Gdańsk – Sopot w sobotę oraz Sopot – Gdynia w niedzielę.

Dodatkową atrakcją w sobotę, był dla tych klas ostatni wyścig dnia ze startu wspólnego o Puchar Komandora Yacht Clubu Gdańsk. Mniejsze jachty klas RS21 oraz Micro ścigały się natomiast tuż przy sopockim molo cały weekend. Ceremonia zakończenia regat odbyła się w Gdyni.

– Cieszę się, że po dwóch ciężkich latach, nie tylko dla żeglarstwa, ale wszystkich nas, Żeglarski Puchar Trójmiasta wrócił do normalności i tyle jachtów pojawiło się z tej okazji na Zatoce Gdańskiej – powiedział podczas zakończenia regat Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Oprócz Tomasza Chamery, na ceremonii zakończenia Land Rover Żeglarski Puchar Trójmiasta obecni byli Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego współorganizującego te regaty oraz komandorowie trójmiejskich klubów żeglarskich: Tomasz Micewicz z Yacht Clubu Gdańsk, Filip Wójcikiewicz z Yacht Clubu Sopot oraz Jan Goździkowski z  YKP Gdynia.

– Mam nadzieję, że tegoroczna edycja to jest dobry początek – mówił Filip Wójcikiewicz, komandor Yacht Clubu Sopot. – Chcemy, aby Land Rover Żeglarski Puchar Trójmiasta na dobre wpisał się w tradycję wspólnego rozpoczęcia sezonu, nie tylko na Zatoce Gdańskiej, ale i całym Bałtyku. Liczymy na to, że przyszłym roku będzie już ponad 100 łodzi na starcie, a wśród nich również załogi międzynarodowe.

W tegorocznej edycji zdecydowanie triumfowali Polacy. Land Rover Żeglarski Puchar Trójmiasta, czyli nagroda specjalna dla załogi, która wygra najwięcej wyścigów w całych regatach, trafiła w ręce Zbigniewa Gutkowskiego i załogi Yacht Club Sopot żeglującej na jachcie „Globe”. Bezdyskusyjnie wygrała ona wszystkie pięć wyścigów. Pozostałych zwycięzców wszystkich klas prezentujemy poniżej.

Zwycięzcy Land Rover Żeglarski Puchar Trójmiasta:

Puchar Land Rover Żeglarski Puchar Trójmiasta – jacht „Globe”, Zbigniew Gutkowski, Yacht Club Sopot

Puchar Komandora Yacht Clubu Gdańsk – dla bezwzględnie najszybszej jednostki na trasie wyścigu nr 3 z Gdańska do Sopotu – Zbigniew Gutkowski, jacht „Globe”

Puchar Komandora Yacht Klubu Polski Gdynia – dla najlepszego jachtu w klasie ORC w wyścigu nr 5 z Sopotu do Gdyni – Piotr Adamowicz, jacht „Neoprofil”

Klasa KWR:
1 miejsce – „Hadar” – Jerzy Brezdeń
2 miejsce – „Słoni” – Zbigniew Rembiewski
3 miejsce – „Purga” – Kajetan Kilanowski

Klasa ORC Double Handed:
1 miejsce – „Smoke” – Jacek Roszyk
2 miejsce – „Pallas” – Jan Piernikarczyk
3 miejsce – „Wataha II” – Paweł Wilkowski

Klasa ORC II:
1 miejsce – „Konsal” –  Ryszard Drzymalski
2 miejsce – „Hedaa” – Rafał Sosnowski
3 miejsce – „Duży Ptak” – Mariusz Sarnowski

Klasa ORC I:
1 miejsce – „Neoprofil” – Piotr Adamowicz
2 miejsce – „Smoke” – Jacek Roszyk
3 miejsce – „Pallas” – Jan Piernikarczyk

Klasa Open 9-11m:
1 miejsce – „Bigger Johnka” – Konrad Smoleń
2 miejsce – „A’Polonia” – Witold Jankowski
3 miejsce – „Fujimo 4” – Stanisław Lenkiewicz

Open pow.11 m:
1 miejsce – „Globe” – Zbigniew Gutkowski
2 miejsce – „Marco Polo” – Marek Limberger
3 miejsce – „Eveline” – Zbigniew Skoczylas

Klasa RS21:
1 miejsce – Rafał Sawicki, Balex Metal Yacht Klub Polski Gdynia
2 miejsce – Wojciech Myśliwiec, AZS WAT Warszawa
3 miejsce – Tomasz Micewicz, Yacht Club Gdańsk

Klasa Micro Cruiser:
1 miejsce – Andrzej Gorzelak

Klasa Micro Racer:
1 miejsce – Janusz Olszewski
2 miejsce – Sławomir Rohde
3 miejsce – Michał Brzozowski

Klasa Micro PROTO:
1 miejsce – Piotr Mańczak
2 miejsce – Janusz Olszewski 
3 miejsce – Tomasz Szychowiak

Wyniki

Pierwszy Żeglarski Puchar Trójmiasta rozegrany został w 2013 roku z inicjatywy mistrza olimpijskiego i ambasadora ds. morskich Gdańska – Mateusza Kusznierewicza oraz Kaspra Orkisza z Premium Yachting. To projekt, którego potencjał tkwi w połączeniu sił i energii trzech miast – gospodarzy: Gdańska, Sopotu i Gdyni. Regaty realizowane są przy zaangażowaniu ośrodków miejskich, klubów sportowych i żeglarskich oraz władz wojewódzkich. Zamierzeniem realizatorów jest integracja środowiska oraz promocja żeglarstwa i akwenu Zatoki Gdańskiej. Otwierające sezon regaty, są jednocześnie okazją do przybliżenia tej pięknej dyscypliny sportu amatorom i turystom. Tegorocznym organizatorem Land Rover Żeglarski Puchar Trójmiasta był Yacht Club Sopot oraz Pomorski Związek Żeglarski. Współorganizatorzy: Yacht Club Gdańsk i Yacht Klub Polski Gdynia. Sponsorem tytularnym był Land Rover Polska. Regaty wspierali również: miasta partnerskie – Gdańsk, Sopot, Gdynia oraz FSG, Pan Drwal, Gresoutlet24, Gadus – Delikatesy Rybne, Marion, Hotel Hilton Gdańsk, Premium Yachting. Sponsorem tytularnym jest Land Rover Polska

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ