< Powrót
10
sierpnia 2015
Tekst:
UKS NAVIGO
Zdjęcie:
UKS NAVIGO

Znamy zwycięzców Mistrzostw Polski Katamaranów oraz regat Sopot Finn Cup

Na starcie Mistrzostw Polski Katamaranów stanęło prawie 40 katamaranów z Polski, z Danii i Hiszpanii. W regatach Sopot Finn Cup ścigało się 25 Finnów. Ubiegły weekend (7-9 sierpnia) w Sopocie był prawdziwym świętem żeglarstwa.

Podczas 3 dni regat rozegrano 7 wyścigów dla katamaranów i 6 dla Finnów. Warunki wiatrowe były bardzo wymagające. Trzy wyścigi rozegrano w słabowiatrowych i bardzo kręcących, a pozostałe przeprowadzone były w wietrze dochodzącym do 3B.

W klasie Finn zwyciężył Jeremi Zimny przed Piotrem Mazurem, przy remisie punktowym. Trzecie miejsce zajął Marek Jarocki.

W katamaranach w klasie Open i A-class rozdano medale Mistrzostw Polski. W klasie Open zwyciężył Michał Surowiec i Karol Dołęga na katamaranie F-18, drugie miejsce zdobył Jakub Sobala i Michał Kraskowski na F-20, a trzecie miejsce Seweryn Krajewski i Beata Krajewska na K20. W klasyfikacji juniorów zwyciężyli Mateusz Gołaszewski i Karol Roman na F-18, drugie miejsce zdobyły Aleksandra Sroczyńska i Anna Świtajska na HC16, a trzecie miejsce Aleksandra Jędryczka i Tymon Pietrzak na TOPCAT K1 spi. W klasie Hobie Cat 16 wygrała załoga Aleksandra Sroczyńska i Anna Świtajska, drugie miejsce zajęli Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira, a trzecie Bartek Walencik i Wojciech Kaczmarek.

Wyścigi w A-class, w której startowali zawodnicy z europejskiej czołówki, były pasjonujące. Wiele konstrukcji ma możliwość „latania” na foilach i sterach, co jest niezwykle ekscytujące dla zawodników i dla widzów. Łódka unosząc się cała w powietrzu osiąga bardzo duże prędkości. Jednak gdy nie ma wiatru o wystarczającej sile do latania, łódki te są trochę wolniejsze. Jakub Surowiec, zwycięzca w klasyfikacji generalnej i juniorów, w każdych warunkach radził sobie bardzo dobrze. Wygrał dwa wyścigi, tak jak zajmujący drugie miejsce Jacek Noetzel. Przy remisie punktowym zwyciężył Jakub Surowiec.

Trzecie miejsce generalnie i drugie w klasyfikacji juniorów zajął Marcin Badzio, który zwyciężył w jednym wyścigu. Czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej i trzecie miejsce w klasyfikacji juniorów wywalczył Marcin Kamiński, który bardzo dobrze zaprezentował się ostatniego dnia regat. W klasyfikacji master pierwsze miejsce zajął Jacek Noetzel, drugie – Marek Żebrowski i trzecie Rafał Czepułkowski. W kategorii grand master zwyciężył Micky Todd z Hiszpanii, drugie miejsce zajął Frank Lavrsen z Danii, a trzecie Jarosław Bętkowski. W klasyfikacji Classic zwyciężył Andrzej Opoka.

Sędzią głównym regat był Bartosz Gruszka, a organizatorem Klub Żeglarski UKS NAVIGO. Regaty odbyły się pod patronatem Miasta Sopotu i pod auspicjami Polskiego Związku Żeglarskiego.

Następne regaty dla A-class odbędą się w dniach 21-23 sierpnia br. Sopot A-class Cup będzie ostatnim sprawdzianem dla naszych zawodników przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się na początku września we Włoszech.

Pełne wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ