< Powrót
4
września 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zbigniew Piekarski
Gmach Szkoły Morskiej w Tczewie.

Zobacz o czym pisał 19-letni marynarz blisko sto lat temu

Miał 19 lat, uczył się w Szkole Morskiej w Tczewie, pływał na „Lwowie” i zmarł w tragicznych okolicznościach. Zbigniewa Piekarskiego możemy poznać lepiej dzięki listom, które zostały zekranizowane w ramach projektu „Dziewiętnastoletni marynarz – online”.

Zbigniew Piekarski (1905-1924) w 1923 roku dostał się do Szkoły Morskiej w Tczewie i przez rok w listach do rodziców barwnie opisywał szkolne przygody, pierwsze morskie doświadczenia i realia życia podczas szalejącej inflacji. W 2005 roku Małgorzata Karolina Piekarska, stryjeczna wnuczka Zbigniewa, zebrała  korespondencję w książce „Dziewiętnastoletni marynarz” (Oficyna wydawnicza Finna). W tym roku, w ramach projektu „Dziewiętnastoletni marynarz – online”, listy młodego marynarza zostały zekranizowane.

– Często zgłaszali się do mnie ludzie z prośbą o możliwość kupienia tej książki, ale to pozycja niszowa, nie stać nas na wznowienia, nigdy też nie powstał e-book – tłumaczy Małgorzata Karolina Piekarska. – Trzeba było wymyślić coś tańszego. Postanowiliśmy zekranizować listy.

W projekt zaangażowani są przede wszystkim: Małgorzata Karolina Piekarska odpowiada za montaż, opracowanie muzyczne oraz – wspólnie z mężem Zacharjaszem Muszyńskim – scenariusz i reżyserię. Dodatkowo Zacharjasz Muszyński w filmach wcielił się w rolę Zbigniewa Piekarskiego. Listy czytał zaś syn Małgorzaty, Maciej Szymczak.

– Najpierw przez tydzień nagrywany był dźwięk, po kilka listów dziennie – tłumaczy współtwórczyni ekranizacji. – Pojechaliśmy do Tczewa, kręciliśmy zdjęcia w całym budynku Szkoły Morskiej. Jak Zbigniew był chory, były ujęcia w łóżku… Do przedstawienia procesu pisania wybraliśmy ołówki strugane i pióra w obsadce. Szukaliśmy archiwalnych zdjęć. A żeby nagrać mycie pokładu na przykład, pojechaliśmy do mojej przyjaciółki na działkę i wykorzystaliśmy taras domku letniskowego.

Zbigniew Piekarski

Zbigniew Piekarski.
Fot. arch. rodziny

Na razie opublikowano 50 listów, ostatecznie ma ich być 62. Dostępne są za darmo na stronie internetowej projektu „Dziewiętnastoletni marynarz – online”.

Projekt zakładał także powstanie dwóch filmów specjalnych poświęconych Zbigniewowi Piekarskiemu.

Pierwszy, opowiadających m.in. o kulisach jego śmierci, będzie można zobaczyć  10 września o godzinie 9.15 na kanale YouTube.

A na 12 września, również na 9.15 zaplanowano premierę filmu fabularnego, na podstawie jedynej jednoaktówki napisanej przez Zbigniewa pt. „Strach albo ona boi się jego. Przerażający dramat w jednym akcie tylko dla osób z silnemi nerwami”.

– Ma około 6 minut i stworzony został w konwencji filmu niemego, ponieważ kiedy mój stryjeczny dziadek go napisał, nie było jeszcze w Polsce filmów dźwiękowych – mówi Małgorzata Karolina Piekarska. – Wykorzystaliśmy w nim muzykę z epoki i napisy w stylu filmów z dwudziestolecia międzywojennego.

Projekt „Dziewiętnastoletni marynarz – online” jest realizowany w ramach programu stypendialnego „Kultura w sieci” prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ