
Zobacz o czym pisał 19-letni marynarz blisko sto lat temu
Miał 19 lat, uczył się w Szkole Morskiej w Tczewie, pływał na „Lwowie” i zmarł w tragicznych okolicznościach. Zbigniewa Piekarskiego możemy poznać lepiej dzięki listom, które zostały zekranizowane w ramach projektu „Dziewiętnastoletni marynarz – online”.
Zbigniew Piekarski (1905-1924) w 1923 roku dostał się do Szkoły Morskiej w Tczewie i przez rok w listach do rodziców barwnie opisywał szkolne przygody, pierwsze morskie doświadczenia i realia życia podczas szalejącej inflacji. W 2005 roku Małgorzata Karolina Piekarska, stryjeczna wnuczka Zbigniewa, zebrała korespondencję w książce „Dziewiętnastoletni marynarz” (Oficyna wydawnicza Finna). W tym roku, w ramach projektu „Dziewiętnastoletni marynarz – online”, listy młodego marynarza zostały zekranizowane.
– Często zgłaszali się do mnie ludzie z prośbą o możliwość kupienia tej książki, ale to pozycja niszowa, nie stać nas na wznowienia, nigdy też nie powstał e-book – tłumaczy Małgorzata Karolina Piekarska. – Trzeba było wymyślić coś tańszego. Postanowiliśmy zekranizować listy.
W projekt zaangażowani są przede wszystkim: Małgorzata Karolina Piekarska odpowiada za montaż, opracowanie muzyczne oraz – wspólnie z mężem Zacharjaszem Muszyńskim – scenariusz i reżyserię. Dodatkowo Zacharjasz Muszyński w filmach wcielił się w rolę Zbigniewa Piekarskiego. Listy czytał zaś syn Małgorzaty, Maciej Szymczak.
– Najpierw przez tydzień nagrywany był dźwięk, po kilka listów dziennie – tłumaczy współtwórczyni ekranizacji. – Pojechaliśmy do Tczewa, kręciliśmy zdjęcia w całym budynku Szkoły Morskiej. Jak Zbigniew był chory, były ujęcia w łóżku… Do przedstawienia procesu pisania wybraliśmy ołówki strugane i pióra w obsadce. Szukaliśmy archiwalnych zdjęć. A żeby nagrać mycie pokładu na przykład, pojechaliśmy do mojej przyjaciółki na działkę i wykorzystaliśmy taras domku letniskowego.

Zbigniew Piekarski.
Fot. arch. rodziny
Na razie opublikowano 50 listów, ostatecznie ma ich być 62. Dostępne są za darmo na stronie internetowej projektu „Dziewiętnastoletni marynarz – online”.
Projekt zakładał także powstanie dwóch filmów specjalnych poświęconych Zbigniewowi Piekarskiemu.
Pierwszy, opowiadających m.in. o kulisach jego śmierci, będzie można zobaczyć 10 września o godzinie 9.15 na kanale YouTube.
A na 12 września, również na 9.15 zaplanowano premierę filmu fabularnego, na podstawie jedynej jednoaktówki napisanej przez Zbigniewa pt. „Strach albo ona boi się jego. Przerażający dramat w jednym akcie tylko dla osób z silnemi nerwami”.
– Ma około 6 minut i stworzony został w konwencji filmu niemego, ponieważ kiedy mój stryjeczny dziadek go napisał, nie było jeszcze w Polsce filmów dźwiękowych – mówi Małgorzata Karolina Piekarska. – Wykorzystaliśmy w nim muzykę z epoki i napisy w stylu filmów z dwudziestolecia międzywojennego.
Projekt „Dziewiętnastoletni marynarz – online” jest realizowany w ramach programu stypendialnego „Kultura w sieci” prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
PODZIEL SIĘ OPINIĄ