< Powrót
26
maja 2019
Tekst:
Maciej Frąckiewicz/materiały prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Sander van der Borch / medemblikregatta.org
Zofia Klepacka na podium w Medemblik

Zofia Klepacka trzecia w Medemblik Regatta

Zofia Klepacka zajęła trzecie miejsce w klasie RS:X w, zaliczanych do żeglarskiego Pucharu Europy, regatach Medemblik Regatta w Holandii. Z kolei na siódmym miejscu swój występ ukończyli Karolina Lipińska oraz, w juniorskiej kategorii, Kamil Manowiecki.

W dniach 21-25 maja w Medemblik u wybrzeży Holandii odbyła się kolejna, już 35. edycja zawodów Medemblik Regatta. Na starcie stanęło 144 zawodników z 23 krajów. W sobotę organizatorzy zdecydowali, że we wszystkich kategoriach klasy RS:X, w której startuje większość reprezentantów Polski, poza jednym podwójnie punktowanym wyścigiem medalowym dla zawodników z pierwszych dziesięciu miejsc klasyfikacji generalnej, zostanie przeprowadzony także jeden wyścig normalny dla żeglarzy spoza dziesiątki. Z kolei w rywalizacji w Windfoil Surfingu zostały przeprowadzone dwa normalne wyścigi.

Z drugiej pozycji do wyścigu medalowego ruszała zeszłoroczna triumfatorka Zofia Klepacka (Legia Warszawa), która dopłynęła w nim siódma i ostatecznie stanęła na najniższym stopniu podium. Polka od początku imprezy znajdowała się w ścisłej czołówce i po raz kolejny, do czego już wszystkich przyzwyczaiła, pokazała, że w każdej imprezie rywalki muszą się z nią liczyć.

W sobotę zobaczyliśmy na wodzie także Karolinę Lipińską (SKŻ ERGO Hestia Sopot), która minęła linię mety piąta, co pozwoliło jej przesunąć się na koniec regat z pozycji ósmej na siódmą. Wyścig medalowy wygrała aktualna mistrzyni świata, Holenderka Lilian de Geus, pieczętując końcową wygraną. Drugą lokatę zajęła natomiast Dunka Laerke Buhl-Hansen. Z kolei na dwudziestej pozycji udział w zawodach ukończyła Karina Filip z GKŻ Gdańsk.

Do wyścigu medalowego w kategorii mężczyzn nie udało się zakwalifikować drugiemu przed rokiem Maciejowi Kluszczyńskiemu (DKŻ Dobrzyń), który tego dnia zajął miejsce drugie i pozostał na trzynastej pozycji. Końcowe zwycięstwo już dzień wcześniej zapewnił sobie aktualny wicemistrz świata, Holender Kiran Badloe, ponieważ jego przewaga nad drugim zawodnikiem w klasyfikacji generalnej wynosiła aż dwadzieścia siedem punktów, a w wyścigu medalowym można ich odrobić tylko osiemnaście. Ostatniego dnia regat wpłynął na metę drugi. Na podium stanęli również Izraelczyk Yoav Omer i Hiszpan Ivan Pastor.

Z kolei w rywalizacji juniorów szóste miejsce w sobotnim starcie zajął Kamil Manowiecki (SKŻ ERGO Hestia Sopot), co dało mu siódmą lokatę w całej imprezie. Natomiast szesnastą lokatę zajął ostatecznie drugi tego dnia Michał Polak z GKŻ Gdańsk. Pierwszej pozycji nie pozwolił odebrać sobie Francuz Fabien Pianazza, a na podium stanęli także dwaj jego rodacy, Yun Pouliquen oraz Mathis Ghio.

Dziesiąty w konkurencji Windfoil Surfing, w której wystartowało także część seniorów klasy RS:X, był ostatecznie Jarosław Miarczyński (SKŻ ERGO Hestia Sopot), który w sobotę zajął miejsca siódme oraz ósme. Pewne zwycięstwo odniósł Holender Kiran Badloe, wygrywając aż siedem z ośmiu wyścigów. Pierwszą trójkę uzupełnili Francuz Oel Pouliquen oraz kolejny reprezentant Holandii Casper Bouman.

WYNIKI

PODZIEL SIĘ OPINIĄ