< Powrót
2
października 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Sander van der Borch
Zofia Klepacka

Zofia Klepacka wyruszyła do Nepalu

W poniedziałek 1 października Zofia Klepacka, brązowa medalistka londyńskich igrzysk w klasie RS:X i aktualna mistrzyni Europy, wyleciała do Katmandu, by wziąć udział w projekcie „Polskie Himalaje 2018”.

Przedsięwzięcie jest częścią obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Składać będzie się z supermaratonu na dystansie 100 kilometrów w stolicy Nepalu i treckingu do bazy wspinaczkowej pod Everestem. Poza tym, kolejnym elementem wyprawy jest wsparcie dla mieszkańców Nepalu, którzy ucierpieli w wyniku trzęsienia ziemi i lawin, jakie nawiedziło ten kraj w 2015 r. Bardzo istotną intencją wyprawy jest też oddanie hołdu polskim himalaistom, którzy zginęli na ośmiotysięcznikach Himalajów i Karakorum.

Wśród uczestników wyprawy znalazła się Zofia Klepacka, która weźmie udział w treckingu. W Nepalu polska windsurferka spędzi 3 tygodnie. Jak sama mówi, nigdy przedtem nie była w Himalajach.

– Nie przygotowywałam się jakoś specjalnie do tej wyprawy – mówi Zofia Klepacka. – Traktuję ten wyjazd jako rodzaj pielgrzymki. Będę na wysokości pięciu i pół tysiąca metrów, więc na pewno będę bliżej Boga. To będzie dla mnie bardziej przeżycie duchowe niż sportowy wyczyn. Myślę, że to dobra okazja do refleksji nad sobą i życiowymi priorytetami.

Początkowo uczestników wyprawy miało być 100, jednak zainteresowanie przedsięwzięciem było tak duże, że do Nepalu pojedzie łącznie 400 osób ze stu polskich miejscowości. Wszyscy podzieleni zostali na 28 grup. 1 listopada u podnóża Everestu zostanie odprawiona msza święta w intencji polskich himalaistów, którzy nie wrócili z ośmiotysięczników.

Strona projektu

PODZIEL SIĘ OPINIĄ