< Powrót
8
lutego 2018
Tekst:
Maciej Frąckiewicz/PZŻ
Zdjęcie:
bojery.pl
Zuzanna

Zuzanna Rybicka ponownie ze złotem na MŚ w klasie DN!

Zuzanna Rybicka (ChKŻ Chojnice) zdobyła złoty medal mistrzostw świata juniorów w bojerowej klasie DN w kategorii kobiet, które odbyły się na jeziorze Rekyva w Szawlach (Siauliai) na Litwie. Wicemistrzynią została Sara Piasecka (OKŻ Olsztyn), a brąz wywalczyła Magdalena Anielska (KKS Warmia Olsztyn).

Z kolei w klasie Ice-Optimist drugie oraz trzecie miejsce zajęli Jakub Kamiński i Stanisław Konarzewski, a w wśród dziewczyn trzecia była Maria Konarzewska (wszyscy MBSW/UKZR Niegocin Gizycko).

Pierwsze wyścigi mistrzostw świata juniorów w klasie DN oraz mistrzostw świata w klasie Ice-Optimist odbyły się we wtorek 6 lutego. Początkowo zawody miały zostać rozegrane w Niemczech, ale brak dobrych warunków zmusił organizatorów do przeniesienia się do Szawli (Siauliai) na Litwie na jezioro Rekyva. W ciągu dwóch dni pogoda pozwoliła na przeprowadzenie siedmiu wyścigów dla bojerów i sześciu dla Ice-Optimistów.

Tytuł mistrzyni świata w kategorii kobiet w bojerach wywalczyła Zuzanna Rybicka, która w klasyfikacji generalnej uplasowała się na ósmej pozycji. Ze srebrnego medalu wśród pań cieszyła się Sara Piasecka – ogólnie jedenasta, a na najniższym stopniu podium stanęła Magdalena Anielska – ogólnie osiemnasta. Nasze dziewczyny pokazały, że żeńskie bojery w Polsce mają się bardzo dobrze.

W ogólnej klasyfikacji bezkonkurencyjny był Estończyk Rasmus Maalinn, który wygrał aż sześć z siedmiu wyścigów i raz był drugi. Za nim znaleźli się Szwed Eddie Klements oraz kolejny reprezentant Estonii, Joosep Laus. Najlepszy z Polaków był Piotr Bernat, który ukończył litewską imprezę na piątej pozycji.

Bardzo dobrze spisali się nasi żeglarze w klasie Ice-Optimist, bo drugie oraz trzecie miejsce po sześciu startach zajęli Jakub Kamiński i Stanisław Konarzewski, a czwarty był Kacper Worek. Zwyciężył Karl Ader z Estonii.

W kategorii dziewczyn najlepsza okazała się kolejna przedstawicielka Estonii, Lisbeth Taggu, która była piąta w klasyfikacji ogólnej. Za jej plecami znalazła się Rosjanka Polina Artiuch – szósta ogólnie, a także Polka Maria Konarzewska – ogólnie ósma.

– Pierwszego dnia udało się przeprowadzić dwa wyścigi dla bojerowców, a w środę przy wietrze 5-7 m/s aż pięć – mówi Jerzy Sukow, komandor Stowarzyszenia Floty Polskiej DN. – Uważam, że regaty były udane, szczególnie jeśli chodzi o klasę Ice-Otpimist, bo zawodnicy mieli możliwość trenowania przed tą imprezą zaledwie przez trzy dni. Wszystko z tego powodu, że w Polsce ciężko było znaleźć dobre warunki do jeżdżenia. Dużo więcej możliwości do treningów mieli Estończycy, co wyraźnie widać po wynikach.

W czwartek rozpocząć się mają mistrzostwa Europy w tych samych klasach. Jednak z powodu zbyt grubej warstwy śniegu na lodzie wszyscy przeniosą się do Rygi na Łotwie.

– Niestety jest tak dużo śniegu, że nie da się już tutaj latać więc cała karawana pojedzie teraz do Rygi. Tam będzie zupełnie nowe rozdanie i inne zawody, ponieważ będzie czysty lód – zakończył Sukow.

Wyniki w klasie DN

Wyniki w klasie Ice-Optimist

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ