< Powrót
1
lipca 2019
Tekst:
Maciej Frąckiewicz/pya.org.pl
Zdjęcie:
Sasha Klahn
Kieler Woche

Zwycięstwo i drugie miejsce Polaków w regatach Kieler Woche

Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski zwyciężyli w klasie 420, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajęli drugie miejsce w klasie 49er, Magdalena Kwaśna była czwarta w klasie Laser Radial, a Dawid Kania piąty w Laserze Standardzie podczas regat Kieler Woche, które w dniach 22-30 czerwca odbyły się w Kilonii.

Za nami kolejna, już 125. edycja niesamowitego festiwalu żeglarskiego – regat Kieler Woche w Kilonii zaliczanych do żeglarskiego Pucharu Europy. W zawodach wzięło udział blisko 3000 zawodników z 50 krajów, w tym około 90 polskich żeglarzy. Część naszych reprezentantów zakończyło swoje sportowe zmagania we wtorek, a inni ścigali się od środy do niedzieli. W wyścigach medalowych zobaczyliśmy aż pięcioro reprezentantów Polski.

Świetnie w klasie 420 od początku regat radzili sobie Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (ChKŻ Chojnice/OKŻ Olsztyn). Już po pierwszym dniu rywalizacji zajmowali bardzo wysoką, drugą pozycję w klasyfikacji generalnej. Młodzi żeglarze wygrali łącznie cztery z ośmiu wyścigów i tylko raz zajęli miejsce gorsze niż czwarte w stawce 62 jachtów. Dzięki temu zwyciężyli w całych regatach. Na podium stanęli także Niemcy Theresa Steinlein i Jonas Royola oraz Francuzi Tom Rodet i Yael Maucuit. Dobrze zaprezentowały się Zofia Korsak i Karolina Cendrowska (MKS Dwójka Warszawa), które ukończyły swój występ na siódmej pozycji. Jedenaste i dwunaste miejsce zajęli ostatecznie Ludwik Grzelak i Marcel Montrymowicz (OKŻ Olsztyn) oraz Magdalena Jagiełło i Nina Machowicz (MKS Dwójka Warszawa).

Z dnia na dzień w rywalizacji klasy 49er rozpędzali się Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk). Po pierwszym dniu zmagań plasowali się na dziewiętnastej pozycji. Jednak później systematycznie pięli się górę klasyfikacji i do niedzielnego wyścigu medalowego ruszali jako liderzy. W decydującym starcie nasi zawodnicy wpłynęli na metę jako piąta załoga. Dało im to drugą lokatę w całej imprezie. Jest to wynik lepszy niż podczas zeszłorocznego występu w Kilonii, gdzie zajęli trzecie miejsce. Najlepsi okazali się Nowozelandczycy Logan Dunning Beck i Oscar Gunn. Pierwszą trójkę uzupełnili aktualni wicemistrzowie Europy, James Peters i Fynn Sterritt z Wielkiej Brytanii. Natomiast trzynastą lokatę zajęli Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). Oni również mieli słabszy początek, zaczynając od trzydziestego pierwszego miejsca w ogólnej klasyfikacji. Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia) zajęli trzydziestą pierwszą pozycję.

Do wyścigu medalowego w klasie 49erFX nie awansowały Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk). Zajęły ostatecznie jedenaste miejsce. Z kolei trzydzieste drugie były siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn). Na podium stanęły Niemki Victoria Jurczok i Anika Lorenz, Holenderki Willemijn Offerman i Elise de Ruijter oraz Dunki Anne-Julie Schutt i Iben Nielsby.

Równo przez całe zawody żeglowała w klasie Laser Radial Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice). Żeglarka z Chojnic zaczęła imprezę od czwartej pozycji i na tej też zakończyła występ u wybrzeży Niemiec. W wyścigu medalowym zajęła siódme miejsce. Zwyciężyła Szwedka Josefin Olson, przed Japonką Manami Doi i Finką Tuulą Tenkanen. Dwudziesta siódma była Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława). Trzydziesta trzecia Katarzyna Harc (TS Kuźnia Rybnik).

Z kolei piąty w klasie Laser Standard był Dawid Kania (ŻLKS Poznań), który w wyścigu medalowym minął linię mety siódmy, a piętnaste miejsce zajął ostatecznie Kacper Stanisławski (YKP Gdynia). Ze zwycięstwa cieszył się Jack Cookson z Wielkiej Brytanii, a dwie kolejne pozycje zajęli Szwed Wilhelm Kark oraz kolejny Brytyjczyk, Daniel Whiteley.

Dobrze w niemieckich regatach zaprezentował się także żeglujący w klasie Finn Krzysztof Stromski (YC Rewa). Polak zakwalifikował się do wyścigu medalowego, w którym zajął dziesiąte miejsce. Dało mu to taką samą lokatę na koniec imprezy. Szesnasty był Oskar Adamiak (ChKŻ Chojnice), a dwudziesty drugi Borys Michniewicz (UKŻ Wiking Toruń). Całość wygrał Niemiec Phillip Kasueske. Drugi był Czech Ondrej Tepley, a pierwszą trójkę uzupełnił Australijczyk Jake Lilley.

W rywalizacji katamaranów Nacra 17 dwunastą lokatę zajęli Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (UKS Navigo Sopot). Na najwyższym stopniu podium stanęli Austriacy Thomas Zajac i Barbara Matz. Za nimi byli Włosi Vittorio Bissaro i Maelle Frascari. Tzrecia lokatę wywalczyli brązowi medaliści tegorocznych mistrzostw Europy, Duńczycy Lin Ea Cenholt i Christian Peter Luebeck.

W pierwszej części Kieler Woche (więcej TUTAJ) Ryszard Szumowski zajął siódme miejsce w klasie 2.4mR, na ósmym miejscu w klasie Laser 4.7 swój występ ukończyła Maria Prus-Głowacka (AZS Poznań), a ósmy w mistrzostwach Europy klasy OK Dinghy był Tomasz Gaj (Stowarzyszenie Zawodników Klasy OK Dinghy).

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ