< Powrót
10
sierpnia 2023
Tekst:
mat. promocyjne
Zdjęcie:
freepik.com/mat. promocyjne

Odzież termoaktywna dla żeglarzy – komfort i ochrona na wodzie

Odzież termoaktywna to termin, który często słyszymy, gdy przychodzi sezon zimowy lub jak rozmawiamy o sporcie. Ubrań z technicznych tkanin używa się do biegania, na siłowni, podczas wspinaczki czy po prostu na spacerach. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego odzież termoaktywna jest ważna również dla żeglarzy? W tym artykule rozprawiamy się z tym pytaniem.

Na początek – co to jest odzież termoaktywna?

Odzież termoaktywna w niektórych kręgach znana również jako bielizna termiczna, to specjalistyczne ubrania z technicznych materiałów, zaprojektowane do utrzymania temperatury ciała na stałym poziomie. Ubrania tego typu przyjęły się tak dobrze wśród aktywnych osób, że poza najpopularniejszymi sportowymi koszulkami, spodenkami czy legginsami można dostać wiele termoaktywnych akcesoriów. Są to np. rękawiczki, kominiarki, opaski, rękawy kompresyjne, całe sportowe stroje do treningów i wiele innych.

Korzyści z używania odzieży termoaktywnej przez żeglarzy

Odzież termoaktywna to wiele korzyści dla naszego ciała. Przede wszystkim pomaga utrzymać ciepło, gdy jest zimno, ale również odprowadza pot od ciała, gdy jest gorąco. Jest to bardzo ważne w przypadku żeglarzy, ponieważ pozwala unikać hipotermii oraz przegrzania. To z kolei ważne jest dla komfortu i bezpieczeństwa żeglowania. Ubrania te, również stanowią warstwę ochronną, dbając o to, aby ciało nie doznawało otarć i innych drobnych urazów. Jednym ze znaków rozpoznawczych dobrych ubrań termoaktywnych jest także to, że bardzo szybko wysychają.

Czy żeglarze potrzebują odzieży termoaktywnej?

Żeglarstwo to sport, który często naraża nas na zmienne warunki atmosferyczne – silny wiatr, nieprzyjemny chłód, mniejszy lub większy deszcz, a także, czasem uciążliwe, słońce. W walce o lepsze doznania podczas oddawania się żeglarskiej pasji zdecydowanie warto ubrać się w wysokiej jakości odzież termoaktywną.

Najlepsze cechy odzieży termoaktywnej dla żeglarzy

Wzorowa odzież termoaktywna dla żeglarzy powinna być lekka, wygodna, dobrze dopasowana, ale również wzbogacona o elastan, który pozwoli na wspieranie ciała i nieograniczanie zakresu ruchu. Kwestią oczywistą po przeczytaniu poprzednich akapitów jest to, że powinna również odprowadzać pot z ciała, a jednocześnie zapewniać izolację termiczną. Jak najłatwiej osiągnąć taki efekt? Zaopatrując się w ubrania wysokiej jakości, najlepiej produkowane w Polsce. Krajową marką, z nadmorskiego miasta, wysokiej jakości tekstyliów jest producent odzieży sportowej Poundout Gear.

Ubrania termoaktywne to również wskazana odzież żeglarska – jak wybrać

Podczas wyboru odzieży termoaktywnej do żeglarstwa, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Najlepsze ubrania to te, które są szybkoschnące, lekkie i odporne na wilgoć np. z poliestru z elastanem. Zawartość tego ostatniego najlepiej sprawdza się, gdy oscyluje w granicy 8-10 proc. Co również znaczące dla dobrego samopoczucia, odzież ta powinna być wyposażona w nie mniej ważne detale wynikające z nowoczesnych technologii. Zaliczymy tu płaskie szwy, które zapobiegają otarciom i w ogóle jakimkolwiek ich odczuwaniu. Jeśli dobrze poszukasz znajdziesz np. koszulki mające dodatkowe funkcje, takie jak kaptur, długi rękaw czy modele koszulek na ramiączkach.

Zwróć również uwagę na dopasowanie. Najlepiej, gdy odzież termoaktywna spełnia również funkcję kompresyjną. Dopasowane ubranie wspiera układ mięśniowy i pozwala doświadczać całej gamy zalet tego typu ubrań. Koszulki kompresyjne, określane również jako rashguardy w połączeniu z legginsami lub termoaktywnymi spodenkami potrafią mocno zwiększyć odczuwany komfort.

Gdy już kupiłeś odzież termoaktywną – jak o nią dbać?

Pielęgnacja odzieży termoaktywnej to prosta sprawa. Jeśli kupiłeś produkt wysokiej jakości to materiał nie wymaga specjalnej troski i może być prany w temperaturze 30 stopni, choć nic nie dzieje się nawet gdy jest prana w 40 stopniach. Oczywiście niezależnie od wszystkiego, warto zapoznać się z oznaczeniami na metkach wewnętrznych.

Termoaktywne ubrania z odpowiednich materiałów spokojnie wytrzymują bardzo dużą liczbę prań i nie wymagają używania żadnego specjalistycznego płynu do prania. Zwróć uwagę, aby nie używać do nich wybielacza i nie prać z rzeczami, które zawierają w sobie otwarty rzep. Ubrania termoaktywne mają jeszcze jeden ogromny plus – nie musisz ich prasować, swobodne zawieszenie tekstyliów sprawi, że same się poprostują i będą miały niepogniecioną powierzchnię.

Gdzie jeszcze możesz wykorzystać odzież termoaktywną?

Odzież techniczną możesz wykorzystać nie tylko na pokładzie, ma ona zastosowanie w najróżniejszych aktywnościach poza wodą. Możesz jej używać w czasie dodatkowych zajęć sportowych lub przygotowań do sezonu. Niezależnie od tego czy będą to spacery, jazda na nartach, trening na siłowni, bieganie czy wspinaczka – wszędzie tam, gdzie jest ruch, ciepło lub zimno, odzież termoaktywna jest niezastąpiona. Renomowane firmy dostarczają bardzo wygodne ubrania, których praktycznie nie czujesz na sobie. Nie ma mowy o jakichkolwiek ograniczeniach ruchu w stawach, ta odzież jest stworzona do podejmowania wyzwań i działania.

Cena dobrej odzieży termoaktywnej – koszulki, legginsy i inne

Odzież termoaktywną należy traktować jako inwestycję, dlatego nie warto myśleć o chińskich produktach niespełniających podstawowych funkcji odzieży technicznej. Polskie ubrania na tle światowym wypadają naprawdę dobrze. Za dobrej jakości koszulkę termoaktywną trzeba obecnie zapłacić ponad 150 złotych, za spodnie lub legginsy ponad 180 złotych, czapka kosztuje ponad 50 złotych. Wydatek zwróci się z nawiązką podczas użytkowania ubrań przez bardzo długi czas.

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1