< Powrót
8
lutego 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Bogdana Olszewskiego
10 żeglarzy
Bogdan Olszewski w 1972 roku na wysokości Przylądka Północnego.

10 żeglarzy, których możesz nie znać, choć powinieneś

Zapisali ważną kartę w historii żeglarstwa, ale nie wszyscy wiedzą o ich dokonaniach. Przedstawiamy 10 żeglarzy, których możesz nie znać, choć powinieneś.

Wśród ludzi morza są tacy, których przedstawiać nie trzeba – Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Mariusz Zaruski, Leonid Teliga, Krzysztof Baranowski czy Mateusz Kusznierewicz. Poza legendami jest jednak też wielu żeglarzy, którzy również zasłynęli śmiałymi rejsami, wieloletnią działalnością organizacyjną i wytrwałym szkoleniem młodzieży. Postanowiliśmy przypomnieć 10 żeglarzy, których osiągnięcia warto znać.

Andrzej Bohomolec

Zasłynął brawurową wyprawą z Gdyni do Chicago na jachcie „Dal”, zorganizowaną wspólnie z Jerzym Świechowskim i Janem Witkowskim.

Żeglarze niepodległości: Andrzej Bohomolec

Henryk Fronczak

W latach 30. pływał na „Zawiszy Czarnym”, „Temidzie I” i „Temidzie II” wspólnie z generałem Mariuszem Zaruskim, a po wojnie działał na rzecz reaktywacji żeglarstwa i budowy na Ziemiach Odzyskanych.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Henryk Fronczak

Teofil Kaczmarek

Jeden z legendarnych trenerów, który przez kilkadziesiąt lat szkolił młodych sportowców, m.in. w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich przy Jachtklubie Stoczni Gdańskiej.

50 lat pomorskiego żeglarstwa: Teofil Kaczmarek

Maciej Krzeptowski

Biolog i ichtiolog, który pokochał żeglarstwo. Pływał m.in. z Ludomirem Mączką na „Marii”, do której uratowania przed zniszczeniem walnie się przyczynił.

Znani i nieznani: Maciej Krzeptowski

Bogdan Olszewski

Człowiek-instytucja. Doświadczony żeglarz, który ma na koncie ponad 100 000 Mm jako kapitan, instruktor i nauczyciel żeglarstwa, zastępca komendanta Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni, dyrektor Centralnego Ośrodka Żeglarskiego Polskiego Związku Żeglarskiego w Trzebieży i wykładowca akademicki.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Bogdan Olszewski

Tadeusz Prechitko

Poprowadził jacht „Korsarz” do zwycięstwa w słynnych przedolimpijskich regatach w 1936 roku. Po wojnie wciąż działał w żeglarstwie, będąc m.in. komandorem Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku.

Żeglarze niepodległości: Tadeusz Prechitko

Andrzej Rościszewski

Pierwszy laureat Nagrody Honorowej Rejs Roku – Srebrny Sekstant. Bardzo lubił pływać w północnych wodach. Działał też w Polskim Związku Żeglarskim.

[FILM] Żeglarz Niepodległości – Andrzej Rościszewski

Michał Sumiński

Nie tylko przyrodnik, ale też żeglarz, który pływał z generałem Mariuszem Zaruskim na „Zawiszy Czarnym”. Po wojnie był wiceprezesem Polskiego Związku Żeglarskiego.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Michał Sumiński

Erwin Weber

Jeden z pionierów samotnych rejsów, który w latach 30. postanowił przeżyć żeglarską przygodę. Efektem były rejsy na jachcie „Farys” po Oceanii.

Żeglarze niepodległości: Erwin Weber

Zbigniew Żochowski

Zasłużony wychowawca młodzieży. Przez organizowane przez niego obozy żeglarskie przewinęły się tysiące młodych ludzi, z których część pływa do dzisiaj.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Zbigniew „Baca” Żochowski

Co myślisz o tym artykule?
+1
9
+1
2
+1
9
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ