
10 żeglarzy, których możesz nie znać, choć powinieneś
Zapisali ważną kartę w historii żeglarstwa, ale nie wszyscy wiedzą o ich dokonaniach. Przedstawiamy 10 żeglarzy, których możesz nie znać, choć powinieneś.
Wśród ludzi morza są tacy, których przedstawiać nie trzeba – Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Mariusz Zaruski, Leonid Teliga, Krzysztof Baranowski czy Mateusz Kusznierewicz. Poza legendami jest jednak też wielu żeglarzy, którzy również zasłynęli śmiałymi rejsami, wieloletnią działalnością organizacyjną i wytrwałym szkoleniem młodzieży. Postanowiliśmy przypomnieć 10 żeglarzy, których osiągnięcia warto znać.
Andrzej Bohomolec
Zasłynął brawurową wyprawą z Gdyni do Chicago na jachcie „Dal”, zorganizowaną wspólnie z Jerzym Świechowskim i Janem Witkowskim.
Henryk Fronczak
W latach 30. pływał na „Zawiszy Czarnym”, „Temidzie I” i „Temidzie II” wspólnie z generałem Mariuszem Zaruskim, a po wojnie działał na rzecz reaktywacji żeglarstwa i budowy na Ziemiach Odzyskanych.
Teofil Kaczmarek
Jeden z legendarnych trenerów, który przez kilkadziesiąt lat szkolił młodych sportowców, m.in. w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich przy Jachtklubie Stoczni Gdańskiej.
Maciej Krzeptowski
Biolog i ichtiolog, który pokochał żeglarstwo. Pływał m.in. z Ludomirem Mączką na „Marii”, do której uratowania przed zniszczeniem walnie się przyczynił.
Bogdan Olszewski
Człowiek-instytucja. Doświadczony żeglarz, który ma na koncie ponad 100 000 Mm jako kapitan, instruktor i nauczyciel żeglarstwa, zastępca komendanta Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni, dyrektor Centralnego Ośrodka Żeglarskiego Polskiego Związku Żeglarskiego w Trzebieży i wykładowca akademicki.
Tadeusz Prechitko
Poprowadził jacht „Korsarz” do zwycięstwa w słynnych przedolimpijskich regatach w 1936 roku. Po wojnie wciąż działał w żeglarstwie, będąc m.in. komandorem Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku.
Andrzej Rościszewski
Pierwszy laureat Nagrody Honorowej Rejs Roku – Srebrny Sekstant. Bardzo lubił pływać w północnych wodach. Działał też w Polskim Związku Żeglarskim.
Michał Sumiński
Nie tylko przyrodnik, ale też żeglarz, który pływał z generałem Mariuszem Zaruskim na „Zawiszy Czarnym”. Po wojnie był wiceprezesem Polskiego Związku Żeglarskiego.
Erwin Weber
Jeden z pionierów samotnych rejsów, który w latach 30. postanowił przeżyć żeglarską przygodę. Efektem były rejsy na jachcie „Farys” po Oceanii.
Zbigniew Żochowski
Zasłużony wychowawca młodzieży. Przez organizowane przez niego obozy żeglarskie przewinęły się tysiące młodych ludzi, z których część pływa do dzisiaj.
Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Zbigniew „Baca” Żochowski
PODZIEL SIĘ OPINIĄ