< Powrót
5
lutego 2025
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Obraz:
miastopuck.pl / gdynia.pl
10 lutego obchody 105. rocznicy Zaślubin Polski z morzem oraz 99. urodziny Gdyni

105 lat od zaślubin w Pucku. Gdynia coraz bliżej setki

Na początku przyszłego tygodnia w poniedziałek 10 lutego w Pucku odbędą się uroczystości 105. rocznicy Zaślubin Polski z morzem. Wśród atrakcji znajdą się m.in. koncert Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej oraz wydarzenia towarzyszące. Z kolei tego samego dnia 98. urodziny będzie obchodzić Gdynia. Miasto przygotowało wiele atrakcji dla mieszkańców z każdej grupy wiekowej.

W najbliższy poniedziałek Puck po raz kolejny będzie świętował odzyskanie przez Polskę dostępu do Bałtyku – co było nie tylko strategicznym otwarciem kraju na świat, ale również triumfem wolności i niepodległości.

Oficjalne uroczystości rocznicowe zaślubin Polski z morzem rozpoczną się na Starym Rynku o godz. 9.30. Z kolei o godz. 10 w kościele p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła odbędzie się uroczysta msza św. Następnie nastąpi przemarsz do portu rybackiego, gdzie na godzinę 11.30 zaplanowano przemówienia i złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera.

W dalszej części dnia w puckiej sali ratuszowej o godz. 17 będzie można wysłuchać koncertu Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej, a godzinę później na Startym Rynku zorganizowany zostanie specjalny pokaz laserowy.

Już kilka dni wcześniej z okazji tego święta odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Miasto serdecznie zaprasza m.in. do hali Powiatowego Ośrodka Sportu Młodzieżowego na koncert “Tango Wolności”, gdzie w dziele wyreżyserowanym przez Mariusza “Mario” Jekę wystąpią wyjątkowi artyści. Koncert zaplanowany jest na niedzielę 9 lutego na godz. 17:00.

Spis wydarzeń towarzyszących obchodom kolejnej rocznicy wygląda następująco:

7-9.02 – XVIII Zimowy Rajd Pomorski PTTK “Stolemy”
7-9.02 – XVIII Międzynarodowe Zawody Klasyfikacyjne w strzelectwie sportowym z okazji 105. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku – hala MOKSiR
7-9.02 – “Iskry Niepodległej” – piątek – sobota w godz. 10:00-18:00, niedziela w godz. 10:00-16:00 – Stary Rynek
8.02 – II Zaślubinowy turniej bryżowy, 8:30 w MOKSiR Invest Puck
8.02 – II Zaślubinowy turniej szachowy, 10:00 w Bibliotece Publicznej im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku
9.02 – XI Zaślubinowe Morsowanie – 10:00, plaża miejska
9.02 – Konferencja Zaślubinowa – 13:00, ratusz
9.02 – Koncert “Tango Wolności” – 17:00, hala POSM (koło LO Puck)
16.02 – X Bieg Zaślubinowy “Od Hallera do Hallera” z Władysławowa do Pucka, start o 12:00 we Władysławowie, finisz ok. 12:35 na ul. Żeglarzy w Pucku.

Więcej o uroczystościach rocznicowych można przeczytać tutaj.

Zaślubiny Polski z morzem razem z urodzinami Gdyni – granica 100 lat tuż tuż

Jednak w drugi poniedziałek lutego nie tylko Puck będzie areną uroczystych wydarzeń. Tego dnia 99. rocznicę nadania praw miejskich będzie świętowała Gdynia. Oficjalne miejskie uroczystości rozpoczną się 10 lutego o godz. 12:00 przy pomniku Polski Morskiej.

Jeszcze tego samego dnia w Teatrze Miejskim tradycyjnie odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni, podczas której zostaną wręczone medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego “Za wybitne zasługi dla Gdyni” (jeden z nich trafi do rąk znanego żeglarza z Yacht Klubu Stal Gdynia Kajetana Kilanowskiego, a także nagrody Czas Gdyni za najlepszą “Gdyńską Inwestycję Roku 2024”. Przyznany zostanie również tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdyni, który otrzyma profesor Norman Davies.

99. urodziny miasta Gdyni

Natomiast Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Emigracji zaprasza na szereg wydarzeń w urodzinowy weekend poprzedzający dzień 10 lutego. Do tego pierwszego wstęp w dniach 7-10 lutego będzie bezpłatny. Nie zapomniano również o najmłodszych. Z okazji urodzin miasta Konsulat Kultury przygotował dla nich specjalną propozycję w postaci spektaklu pt. “Rysiek ma Rysia”. Tę bajkę muzyczną, która zabierze dzieci w pełną przygód podróż, będzie można obejrzeć 8 lutego o godz. 11.

To tylko część tego, co czeka mieszkańców miasta podczas kilkudniowych obchodów 99. urodzin Gdyni. I tak np. 10 lutego o godz. 17 będzie miała miejsce premiera filmu z okazji 100-lecie YACHT KLUBU POLSKI GDYNIA w reżyserii Kryspina Pluty. Projekcja odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym. Uczestnictwo w pokazie jest nieodpłatne, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują bilety, które można pobrać tutaj.

Więcej o przygotowanych atrakcjach można przeczytać tutaj.

Symboliczne zaślubiny z morzem, zorganizowane dla uczczenia powrotu Polski nad Bałtyk odbyły się 10 lutego 1920 r. Na mocy Traktatu Wersalskiego Polska odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego na odcinku 147 km: brzeg Półwyspu Helskiego – 74 km, morze otwarte – 24 km i brzeg Zatoki Puckiej – 49 km. Uroczystości odbyły się nad Zatoką Pucką. Gen. Haller mówił m.in.: “Oto dzisiaj dzień czci i chwały! Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim. Naród czuje, że go już nie dusi hydra, która dotychczas okręcała mu szyję i piersi. Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem”. Józef Haller wjechał konno do morza i wrzucił w fale jeden z wręczonych mu platynowych pierścieni. Drugi założył na palec.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0