
105 lat od zaślubin w Pucku. Gdynia coraz bliżej setki
Na początku przyszłego tygodnia w poniedziałek 10 lutego w Pucku odbędą się uroczystości 105. rocznicy Zaślubin Polski z morzem. Wśród atrakcji znajdą się m.in. koncert Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej oraz wydarzenia towarzyszące. Z kolei tego samego dnia 98. urodziny będzie obchodzić Gdynia. Miasto przygotowało wiele atrakcji dla mieszkańców z każdej grupy wiekowej.
W najbliższy poniedziałek Puck po raz kolejny będzie świętował odzyskanie przez Polskę dostępu do Bałtyku – co było nie tylko strategicznym otwarciem kraju na świat, ale również triumfem wolności i niepodległości.
Oficjalne uroczystości rocznicowe zaślubin Polski z morzem rozpoczną się na Starym Rynku o godz. 9.30. Z kolei o godz. 10 w kościele p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła odbędzie się uroczysta msza św. Następnie nastąpi przemarsz do portu rybackiego, gdzie na godzinę 11.30 zaplanowano przemówienia i złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera.
W dalszej części dnia w puckiej sali ratuszowej o godz. 17 będzie można wysłuchać koncertu Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej, a godzinę później na Startym Rynku zorganizowany zostanie specjalny pokaz laserowy.
Już kilka dni wcześniej z okazji tego święta odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Miasto serdecznie zaprasza m.in. do hali Powiatowego Ośrodka Sportu Młodzieżowego na koncert “Tango Wolności”, gdzie w dziele wyreżyserowanym przez Mariusza “Mario” Jekę wystąpią wyjątkowi artyści. Koncert zaplanowany jest na niedzielę 9 lutego na godz. 17:00.
Spis wydarzeń towarzyszących obchodom kolejnej rocznicy wygląda następująco:
7-9.02 – XVIII Zimowy Rajd Pomorski PTTK “Stolemy”
7-9.02 – XVIII Międzynarodowe Zawody Klasyfikacyjne w strzelectwie sportowym z okazji 105. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku – hala MOKSiR
7-9.02 – “Iskry Niepodległej” – piątek – sobota w godz. 10:00-18:00, niedziela w godz. 10:00-16:00 – Stary Rynek
8.02 – II Zaślubinowy turniej bryżowy, 8:30 w MOKSiR Invest Puck
8.02 – II Zaślubinowy turniej szachowy, 10:00 w Bibliotece Publicznej im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku
9.02 – XI Zaślubinowe Morsowanie – 10:00, plaża miejska
9.02 – Konferencja Zaślubinowa – 13:00, ratusz
9.02 – Koncert “Tango Wolności” – 17:00, hala POSM (koło LO Puck)
16.02 – X Bieg Zaślubinowy “Od Hallera do Hallera” z Władysławowa do Pucka, start o 12:00 we Władysławowie, finisz ok. 12:35 na ul. Żeglarzy w Pucku.
Więcej o uroczystościach rocznicowych można przeczytać tutaj.
Zaślubiny Polski z morzem razem z urodzinami Gdyni – granica 100 lat tuż tuż
Jednak w drugi poniedziałek lutego nie tylko Puck będzie areną uroczystych wydarzeń. Tego dnia 99. rocznicę nadania praw miejskich będzie świętowała Gdynia. Oficjalne miejskie uroczystości rozpoczną się 10 lutego o godz. 12:00 przy pomniku Polski Morskiej.
Jeszcze tego samego dnia w Teatrze Miejskim tradycyjnie odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni, podczas której zostaną wręczone medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego “Za wybitne zasługi dla Gdyni” (jeden z nich trafi do rąk znanego żeglarza z Yacht Klubu Stal Gdynia Kajetana Kilanowskiego, a także nagrody Czas Gdyni za najlepszą “Gdyńską Inwestycję Roku 2024”. Przyznany zostanie również tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdyni, który otrzyma profesor Norman Davies.
Natomiast Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Emigracji zaprasza na szereg wydarzeń w urodzinowy weekend poprzedzający dzień 10 lutego. Do tego pierwszego wstęp w dniach 7-10 lutego będzie bezpłatny. Nie zapomniano również o najmłodszych. Z okazji urodzin miasta Konsulat Kultury przygotował dla nich specjalną propozycję w postaci spektaklu pt. “Rysiek ma Rysia”. Tę bajkę muzyczną, która zabierze dzieci w pełną przygód podróż, będzie można obejrzeć 8 lutego o godz. 11.
To tylko część tego, co czeka mieszkańców miasta podczas kilkudniowych obchodów 99. urodzin Gdyni. I tak np. 10 lutego o godz. 17 będzie miała miejsce premiera filmu z okazji 100-lecie YACHT KLUBU POLSKI GDYNIA w reżyserii Kryspina Pluty. Projekcja odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym. Uczestnictwo w pokazie jest nieodpłatne, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują bilety, które można pobrać tutaj.
Więcej o przygotowanych atrakcjach można przeczytać tutaj.
Symboliczne zaślubiny z morzem, zorganizowane dla uczczenia powrotu Polski nad Bałtyk odbyły się 10 lutego 1920 r. Na mocy Traktatu Wersalskiego Polska odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego na odcinku 147 km: brzeg Półwyspu Helskiego – 74 km, morze otwarte – 24 km i brzeg Zatoki Puckiej – 49 km. Uroczystości odbyły się nad Zatoką Pucką. Gen. Haller mówił m.in.: “Oto dzisiaj dzień czci i chwały! Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim. Naród czuje, że go już nie dusi hydra, która dotychczas okręcała mu szyję i piersi. Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem”. Józef Haller wjechał konno do morza i wrzucił w fale jeden z wręczonych mu platynowych pierścieni. Drugi założył na palec.