< Powrót
27
lipca 2015
Tekst:
Piotr Stelmarczyk
Zdjęcie:
Michał Korneszczuk

180 żeglarzy dopłynęło do mety 51 Etapowych Regat Turystycznych

Dobiegły końca 51 Etapowe Regaty Turystyczne. 180 żeglarzy regat na 61 jachtach od 18 lipca ścigało się po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim. 26 lipca w porcie rybackim w Trzebieży odbyło się wręczenie pucharów i innych nagród.

Regaty zaliczane do Pucharu Bałtyku Południowego, rozegrano w ośmiu etapach. Pierwszy na  trasie Trzebież – rejon Zalewu Szczecińskiego, drugi na redzie Portu Świnoujście, trzeci między Świnoujściem a Dziwnowem, czwarty  to Wyścig o Błękitną Wstęgę Zalewu Kamieńskiego (odebrała ją załoga „Bryzy 33” z kpt. Jackiem Romanowskim).

Etap piąty – turystyczny – 22 lipca – wiódł piękną rzeka Dziwną do Wolina. A większe jachty, które nie zmieściły się pod mostem w Wolinie przepłynęły przez Zatokę Pomorską, Świnoujście i Zalew Szczeciński także do Wolina. Przejście większych  jachtów pod mostem na dużym przechyle było nadzwyczaj emocjonujące, a przyjęcie żeglarzy przez gospodarzy Wolina jak zawsze bardzo sympatyczne i smaczne.

W czwartek 23 lipca rozpoczął się etap szósty – z Wolina do Nowego Warpna. Północno-zachodni wiatr o sile od 3 do 5 stopni w skali Beauforta zapewnił szybką żeglugę i już po 2 godzinach pierwsi zawodnicy byli na mecie.

O godzinie 19 rozpoczęło się tradycyjne spotkanie żeglarzy z gospodarzami gminy Nowe Warpna i mariny Nowe Warpno. Zastępca burmistrza Nowego Warpna Mirosław Tokarski wręczył puchary i zaprosił żeglarzy na poczęstunek.

Warto zauważyć skuteczne działanie gospodarzy gminy i mariny. Marina jest po modernizacji, do pomostów zostały doprowadzone media, są sanitariaty, a nawet tawerna. Do miasta jeden krok, a to wyjątkowo urokliwe miasteczko.

Ponadto jest to port położony tuż obok granicy i do Niemiec bardzo blisko. Doskonałe miejsce do stałego postoju i startu na wody niemieckie i dalej. Ponadto nie ma tu korków na drogach dojazdowych, stałego problemu na drodze do Świnoujścia.

24 lipca odbył się tradycyjny wyścig o „Błękitną Wstęgę Zalewu Szczecińskiego” z Nowego Warpna do Stepnicy. Początkowo zupełna flauta, ale odważnym szczęście sprzyja i północno-wschodni wiatr o sile 2 do 3 w skali Beauforta zapewnił dobre warunki do regat.

W klasyfikacji zwyciężył kpt. Marcin Mrówczyński na „Antidotum”. Za nim przypłynęli kpt. Krzysztof Krygier na „Bluefinie II” i kpt. Jack Romanowski na „Bryzie Sport”.

25 lipca w ostatnim ósmym wyścigu jachty ścigały się po Roztoce Odrzańskiej. Korzystny południowo-zachodni wiatr o sile 2 do 3 stopni w skali Beauforta zapewnił dobre warunki.

A następnego dnia, 26 lipca o godz. 11 w porcie rybackim w Trzebieży odbyło się uroczyste zakończenie regat. Prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski, wiceprezes ZOZŻ Zbigniew Jagniątkowski oraz burmistrz Polic Władysław Diakun rozdali mnóstwo pucharów i innych nagród.

Specjalne nagrody otrzymały także dzieci, było ich 24 wśród 180 żeglarzy regat na 61 jachtach. Nagrodę Fair Play dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie otrzymał kpt. Piotr Biernat z jachtu „Pito” za akcję ratownicza przy wejściu do Trzebieży.

W poszczególnych kategoriach 51 ERT zwyciężyli:

Grupa I ORC – kpt. Marcin Mrówczyński na „Antidotum”
Grupa II ORC – kpt. Krzysztof Krygier na „Bluefinie II”
Grupa I KWR – kpt. kpt. Marcin Mrówczyński na „Antidotum”
Grupa II KWR – kpt. Andrzej Sokołowski na „Orsonie”
Grupa III KWR – kpt. Krzysztof Krygier na „Bluefinie II” 
Grupa I Open – kpt. Robert Kępczyński na „Tondzie”
Grupa II Open – kpt. Mirosław Wójcik na „Bellatrix”

Wyniki końcowe: KWR ORC Open 

A w galerii – fotograficzny zapis emocjonującego przejścia pod mostem w Wolinie autorstwa Andrzeja Sokołowskiego. Nie było łatwo…

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ