
2022 – rok pomorskich jubileuszy
Stulecia założenia Chojnickiego Klubu Żeglarskiego i Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku oraz 50-lecie zwycięstwa „Daru Pomorza” w Operacji Żagiel – to tylko niektóre pomorskie żeglarskie rocznice, które będą obchodzone w 2022 roku.
1922 rok był jednym z najważniejszych dat dla polskiego żeglarstwa. Wtedy właśnie na Pomorzu – w Chojnicach i Wolnym Mieście Gdańsku – powstały pierwsze w historii polskie kluby żeglarskie. O kilka miesięcy starszy jest ChKŻ, który został założony 16 marca 1922 roku z inicjatywy grupy żeglarzy skupionych wokół Ottona Weilanda. Klub obchody rozpocznie już za trzy miesiące.
– Pracujemy w komitecie organizacyjnym obchodów i przygotowujemy fajny program – mówi Krzysztof Pestka, komandor ChKŻ. – Na początku stycznia będzie sfinalizowany i udostępniony. Ważnym momentem obchodów będzie 22 marca, kiedy odsłonimy odnowiony grób Ottona Weilanda i zorganizujemy apel pamięci, podczas którego odczytamy nazwiska wszystkich zasłużonych dla lokalnego żeglarstwa – nie tylko z ChKŻ, ale też LKS Charzykowy.
Więcej informacji o uroczystościach.

Obóz żeglarski Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku w 1934 lub 1935 roku.
Fot. ze zbiorów Barbary i Tomasza Sontowskich
Do świętowania stulecia przygotowuje się też Polski Klub Morski w Gdańsku, który został założony 21 lipca 1922 roku przez Polaków mieszkających w Wolnym Mieście Gdańsku.
– We współpracy z Muzeum II Wojny Światowej tworzymy wystawę o stuleciu Polskiego Klubu Morskiego, która w czerwcu stanie przy Baszcie Łabędź, siedzibie klubu – zapowiada Piotr Mroczek, komandor PKM. – Jak szacuje muzeum w sezonie około miliona osób przewija się przez Targ Rybny i będzie mogło obejrzeć ekspozycję.
Otwarcie wystawy prawdopodobnie połączone zostanie z uroczystym rozpoczęciem sezonu żeglarskiego w PKM. Klub planuje też, żeby sierpniowe regaty Korsarza odbyły się na nowej trasie – przekopem Mierzei Wiślanej do Elbląga i z powrotem. Dokładne kalendarium opublikowane zostanie w późniejszym terminie.
75-lecie powstania świętował będzie także Gdański Klub Morski LOK im. gen. Mariusza Zaruskiego.
– Na pewno nie zapomnimy o tej rocznicy – opowiada Jan Jakubowski, komandor GKM LOK. – Chcielibyśmy na pewno powrócić do organizacji regat Heweliusza, które niegdyś organizowaliśmy. Na dniach stworzymy komitet organizacyjny i mam nadzieję, że się uda.
Okrągłe rocznice związane są też z najsłynniejszym polskim żaglowcem – „Darem Pomorza”. W przyszłym roku minie 50 lat od pamiętnego zwycięstwa białej fregaty w regatach The Tall Ships’ Races. Dzięki temu sukcesowi dwa lata później, w 1974 roku, w Trójmieście zorganizowano Operację Żagiel. Z kolei w 1982 roku „Dar Pomorza” został przekazany ówczesnemu Centralnemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku.
– Z tej okazji przygotowywana jest wystawa, która będzie prezentowana przez 1,5 roku – opowiada Arleta Gałązka, kustosz „Daru Pomorza”. – Jej otwarcie planowane jest w lipcu. Pokażemy na niej m.in. jak wyglądały starania na rzecz przekazania żaglowca do celów muzealnych.
Warto też pamiętać, że w 2022 roku minie 90 lat od rozpoczęcia rejsu Władysława Wagnera. Pierwszy Polak, który opłynął świat jachtem wyruszył z Gdyni 8 lipca 1932 roku.