< Powrót
14
października 2021
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
CHKŻ
Chojnicki Klub Żeglarski
Port jachtowy i siedziba Chojnickiego Klubu Żeglarskiego.

Najstarszy żeglarski klub w Polsce będzie obchodził 100-lecie istnienia

Chojnicki Klub Żeglarski przygotowuje plan obchodów 100-lecia swojego istnienia. Najstarszy klub żeglarski w Polsce będzie świętował okrągłą rocznice w 2022 roku. Znane są już niektóre wydarzenia związane z jubileuszem oraz ich orientacyjne daty.

ChKŻ stał się w tym roku właścicielem grobu Ottona Weilanda, który był założycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Żeglarstwa w Charzykowach w 1919 roku, przekształconego w 1922 w Klub Żeglarski Chojnice. Zlecił też renowację nagrobka.

– Dokładnie w dzień rocznicy, czyli 22 marca ma się odbyć ponowne odsłonięcie grobu Ottona Weilanda, połączone ze spotkaniem wspomnieniowym – mówi komandor ChKŻ, Krzysztof Pestka. – Zostanie wtedy odczytany apel pamięci zmarłych, zasłużonych żeglarzy i działaczy żeglarskich w naszym regionie. W połowie maja zaś planujemy ogólnopolskie otwarcie sezonu żeglarskiego oraz odsłonięcie pomnika Weilanda w Charzykowach.

Otton Weiland urodził się 2 października 1887 roku w Chojnicach, jako syn Franciszka, mistrza krawieckiego i Anny Kleman, córki rybaka spod Wiela, która według relacji syna, pochodziła ze starej polskiej rodziny. Sam Otton, chociaż swoje wspomnienia napisał po niemiecku, także zawsze uważał się za Polaka.

Chojnicki klub stara się też, żeby w ramach obchodów 100-lecia została odsłonięta tablica pamięci legendarnego żeglarza, jednego z ojców polskiego żeglarstwa w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Termin nie jest jeszcze ustalony.

– Mamy też nadzieję na honorowy patronat marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka nad uroczystościami związanymi z obchodami 100-lecia klubu w Chojnicach – zapewnia komandor. – Ponadto przygotowywany jest film oraz wydawnictwo albumowe, a na miesiące wakacyjne planujemy jubileuszową wystawę dotyczącą historii klubu.

Wszystkie organizowane w przyszłym roku przez Chojnicki Klub Żeglarski imprezy sportowe oraz sportowo-rekreacyjne będą włączone w obchody jubileuszu.

– Chcemy, aby mistrzostwa Polski grupy B w klasie Optimist oraz mistrzostwa Polski w sprintach stały się częścią obchodów 100-lecia żeglarstwa chojnickiego – przyznaje Krzysztof Pestka. – To czy wszystko uda się zorganizować, będzie zależało od sytuacji pandemicznej w naszym kraju.

Chojnicki Klub Żeglarski jest najstarszym klubem żeglarskim w kraju oraz kolebką polskiego żeglarstwa. Od wielu lat zajmuje się szkoleniem dzieci i młodzieży w różnych klasach regatowych – począwszy od Optimista, poprzez klasy przygotowawcze Laser 4,7 oraz 420, a skończywszy na klasach olimpijskich Laserze Radialu, Laserze Standardzie oraz 470.

Zawodnicy ChKŻ każdego roku reprezentują Polskę oraz chojnicki klub na najważniejszych imprezach rangi mistrzostw świata i Europy, skąd przywożą wiele medali. Zdobywają też medale mistrzostw Polski w różnych klasach regatowych. Chojnicki Klub Żeglarski wychował też troje olimpijczyków: Kacpra Ziemińskiego, Irminę Mrózek Gliszczynską i Magdalenę Kwaśną.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ