Cezariusz Piórczyk
II Grand Prix Portugalii
Od lewej: Piotr Myszka, Agnieszka Skrzypulec, Przemysław Miarczyński, Magdalena Kwaśna, Jolanta Ogar, Agata Barwińska

5 medali dla Polaków podczas II Grand Prix Potugalii

Magdalena Kwaśna, Agata Barwińska, Agnieszka Skrzypulec z Jolantą Ogar, Piotr Myszka i Przemysław Miarczyński stanęli na podium drugiej edycji regat Grand Prix Portugalii zakończonych dzisiaj, 12 grudnia w Vilamourze.

Niemal 250 zawodników z 34 państw rywalizowało przez trzy dni, ciesząc się piękną żeglarską pogodą. Pierwszy dzień był słabo-wiatrowy i w większości klas udało się rozegrać tylko po jednym wyścigu. Drugi dzień przywitał zawodników powiewami w okolicach 6 węzłów, ale wiatru przybywało z każdą godziną i popołudniu osiągnął prędkość 18 węzłów. Ostatniego dnia zaczęło się od 11 węzłów a skończyło na 17.

W klasie Laser Radial klasą samą dla siebie były polskie zawodniczki. Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) i Agata Barwińska (MOS SSW Iława) zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce we flocie 37 łódek

– Na początku regat czułam się trochę jak zardzewiała – relacjonowała Agata Barwińska. – To było moje pierwsze ściganie od mistrzostw Polski. Na treningach ostatnimi czasy skupiamy się głównie na prędkości, a tu nagle trzeba się wpasowywać w zmiany wiatru. Po kilku wyścigach było już lepiej. Widać, że treningi i współpraca z naszym nowym trenerem Jaredem Westem przynosi efekty. Czuję progres w różnych aspektach mojego żeglowania. Teraz wracamy na święta do domu i 28 grudnia wylatujemy do Australii. Spędzimy tam ponad dwa miesiące, startując między innymi w mistrzostwach Australii, regatach Sail Melbourne, a pobyt zakończymy startem w mistrzostwach świata pod koniec lutego.

Drugie miejsce zajął Piotr Myszka (KS AZS AWFiS Gdańsk) w klasie RS:X, ulegając jedynie brązowemu medaliście mistrzostw świata z 2018 roku, Francuzowi Louisowi Giardowi. Na piątym miejscu ukończył zawody Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń).

W tej samej klasie, we flocie kobiet i juniorów zwyciężyła Emma Wilson z Wielkiej Brytanii, srebrna medalistka tegorocznych mistrzostw Europy. Bardzo dobry występ zaliczył Kamil Manowiecki (SKŻ Ergo Hestia Sopot), zajmując 5 miejsce. Wśród pań najwyżej sklasyfikowaną Polką była Maja Dziarnowska, także z SKŻ Ergo Hestia Sopot.

W regatach rywalizowali również windsurferzy w konkurencji Open Foil. Najlepszy okazał się Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Nasz brązowy medalista olimpijski z Londynu 2012 w klasie RS:X, pokonał szesnastu konkurentów.

Na trzecim miejscu, w klasie 470 kobiet, zakończyła regaty załoga, Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń). Dziewczyny przez moment nawet prowadziły w regatach ale ostatecznie dały się wyprzedzić dwóm pierwszym załogom sierpniowych mistrzostw świata, Brytyjkom Hannah Mills/Eilidh Mcintyre i Japonkom Ai Yoshida/Miho Yoshioka. Na pocieszenie pokonały trzecią załogę tych mistrzostw, a mianowicie Francuzki Camille Lecointre/Aloise Retornaz.

Pod koniec stawki uplasowały się 3 polskie załogi mieszane, które wystartowały w klasie 470 mężczyzn. Na 22 miejscu rywalizację ukończyli Seweryn Wysokiński i Hanna Dzik (Opty Ustka/YKP Gdynia).