< Powrót
29
maja 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
„S/Y Roztocze. 50 lat na morzach i oceanach”
budowa jachtu
„Roztocze”.

50 lat na morzach i oceanach – poznajcie barwną historię jachtu „Roztocze”

Wychowało się na nim kilka pokoleń lubelskich żeglarzy, dla których był oknem na morze. O jachcie „Roztocze” opowiada najnowsza książka kapitana Ziemowita Barańskiego.

W kwietniu tego roku staraniem Lubelskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego ukazała się książka „S/Y Roztocze. 50 lat na morzach i oceanach”. To jedna z niewielu publikacji w Polsce poświęconych historii jachtu – jego budowie, rejsach, kapitanach, załodze i pokładowych tradycjach.

Podjęcie tak szerokiej tematyki było możliwe dzięki autorowi, kapitanowi Ziemowitowi Barańskiemu, którego żeglarskie doświadczenia są nierozerwalnie związane z „Roztoczem”. To on był inicjatorem budowy jednostki, dowódcą wielu rejsów i wieloletnim prezesem Lubelskiego OZŻ, armatora jachtu.

Czytelnik może dowiedzieć się o powołaniu „Komitetu Budowy Jachtu Dar Lubelszczyzny”, wybraniu w konkursie radiowym nazwy „Roztocze” i chrzcie 29 czerwca 1969 roku. Najwięcej miejsca w książce poświęcono naturalnie najważniejszym rejsom i startom w regatach. I choć do omówienia jest aż 50 lat morskich przygód, nie sposób się przy nich nudzić – autor wplótł w tekst wspomnienia uczestników, archiwalne zdjęcia, mapy, wycinki prasowe, żartobliwe wpisy w nieoficjalnym jachtowym „Dzienniku Prawdziwym”, a nawet rysunki wykonane podczas wypraw.

Publikacja zawiera również olbrzymi zbiór informacji – Ziemowit Barański zebrał pełne dane techniczne i wyposażenie „Roztocza”, wymienił wszystkie wyprawy, wraz z przepłyniętymi milami morskimi i odwiedzonymi portami, wypisał kapitanów dowodzących jachtem oraz wszystkich uczestników rejsów od 1959 do 2018 roku.

„S/Y Roztocze. 50 lat na morzach i oceanach” to blisko 300 stron ciekawej, żeglarskiej opowieści, urozmaiconej wspomnieniami i zdjęciami oraz bardzo estetycznie wydanej. I choć cena książki nie jest niska i wynosi 70 zł, warto wiedzieć, że całość kwoty przeznaczona będzie na modernizację „Roztocza”.

„S/Y Roztocze. 50 lat na morzach i oceanach” można kupić w Lubelskim Okręgowym Związku Żeglarskim.

Więcej informacji

PODZIEL SIĘ OPINIĄ